Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obchvat Kuřimi by mohl vést horou. Novou variantu prozkoumá studie

  6:49aktualizováno  6:49
Přejít uprostřed dopravní špičky silnici vedoucí centrem Kuřimi je téměř nemyslitelné. V pátek odpoledne se tu fronty aut táhnou až téměř k Brnu. "V nejrušnější dny projede přes Kuřim mezi čtrnácti a šestnácti tisíci auty denně. Obvyklý počet je tu přibližně dvanáct tisíc aut. Tranzitní doprava ve směru na Tišnov nás opravdu trápí," podotkl kuřimský radní Drago Sukalovský.

Kuřim, ilustrační foto | foto: Radek MičaMF DNES

Situaci by nejlépe vyřešil obchvat desetitisícového města spolu s protažením rychlostní silnice R43 směrem od Brna na sever. Jenže stavba této silnice je v nedohlednu. A donedávna nebylo vedení města příliš šťastné ani z předpokládané trasy obchvatu, která obcházela Kuřim ze severu.

Nechceme město obklíčené silnicemi
"Dlouhá léta šlo o jedinou zvažovanou možnost. Ale pokud by obchvat vedl takzvanou severní variantou, která je zanesená i v územním plánu, Kuřim by se dostala do obklíčení – ze tří stran by ji ohraničovaly dálnice nebo dálniční spojky, čtvrtou stranu by uzavírala Kuřimská hora," nastínil Sukalovský.

Navíc vzhledem k plánům rozvoje města, které zahrnují i rozsáhlou výstavbu v lokalitě nazývané Záhoří, by obchvat nevedl kolem města, ale přes jeho část. Ale od léta vypadá situace veseleji. Shodou okolností se objevila možnost odlišného vedení obchvatu. Opačným, jižním směrem.

"Byl jsem na jednání na Ředitelství silnic a dálnic a kdesi tam ležela nějaká studentská práce. Ta vedla obchvat jižním směrem a vyváděla jej za Kuřim tunelem skrz Kuřimskou horu. Když jsem na ten výkres ukázal, začali ho sklízet, že prý to je jenom nápad a není to reálné. Ale inspirace už byla na světě," poznamenal s úsměvem starosta Oldřich Štarha. Dodal, že to však není poprvé, kdy se možnost vedení obchvatu pod Kuřimskou horou objevuje. V minulosti však nikdy nebyla rozvedena.

Hlavní plus: auta by z města skoro úplně zmizela
Myšlenka na vedení obchvatu pod zemí se zalíbila i dalším lidem, kterým se nepozdávala vidina města obehnaného silnicemi. A nedávno si město Kuřim od odborníků objednalo vypracování studie, která novou možnost prověří ze všech stran. "Hotová by měla být na začátku prosince. Dozvíme se z ní, zda je tato varianta reálná, kolik peněz by stála a kudy přesně by mohla vést," nastínil starosta. Samotný tunel by podle něj měl být kolem sedmi set metrů dlouhý.

Ti, kdo jsou se severní trasou obchvatu nespokojení, vkládají do té jižní velké naděje. Argumentují například tím, že převážná část provozu by na rozdíl od severní varianty z města takřka úplně zmizela. "Řešení je navíc šetrnější k přírodě, protože auta schová pod zem a přitom neporuší krajinu," dodal Štarha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz