Letecký pohled na Brno. Kraví hora.

Letecký pohled na Brno. Kraví hora. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obecní byty v Brně zkvalitní a podraží, nájemci v nich musí mít bydliště

  • 21
Pronajmout si obecní byt za zhruba 80 korun za metr čtvereční, což je asi polovina toho, co se platí u soukromníka, a okamžitě se do něj nastěhovat. Takovou možnost budou mít od října lidé v Brně. Platí ale něco za něco: musí si do Brna přihlásit trvalé bydliště.

Takový vzkaz vyslali brněnští zastupitelé, kteří schválili nová pravidla pronájmu městských bytů. Platit budou od podzimu a nejrazantnější změny se týkají smluv uzavřených od 1. října. Pro současných 30 tisíc nájemníků se až na výměny nic nemění.

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL), který má oblast bydlení na starosti, by měla pravidla vyjít vstříc lidem, kteří chtějí v Brně trvale žít.

„Máme přes sedm tisíc žádostí o byt, zejména ze strany mladých lidí, proto jsme dali volnou ruku městským částem, aby mohly samy regulovat třeba startovací bydlení. A mohou si samy určit, jak budou uchazeče vybírat - jestli je obodují a na stránkách zveřejní pořadník, nebo si byty nafotí, vystaví je na úřední desce a zájemci se sami přihlásí ke konkrétnímu bytu,“ popsal Hladík.

Město podle něj už nebude pronajímat byty k úpravě, jen ty opravené. A nově i lidem, kteří odešli od svého partnera. „Nemají zatím vyřešené majetkové vypořádání, ale přesto potřebují často i s dětmi někde bydlet,“ upřesnil.

Nájemné bude nově určovat město

Největší diskusi mezi zastupiteli vzbudilo minimální nájemné, které se bude pohybovat mezi 70 až 90 korunami. Dosud si je určovaly samy radnice, takže ceny se v jednotlivých městských částech značně lišily – od 43 korun za metr čtvereční na Vinohradech až kolem 90 korun v Brně-střed a v Jundrově.

Nově je bude určovat město. „Je to omezování pravomocí městských částí. Ty přece samy vědí, v jakém stavu byty mají,“ tvrdil například předseda městské ČSSD Oliver Pospíšil.

Podle jeho stranického kolegy, starosty Černovic Pavla Blažíka, dojde v celé řadě městských částí ke zvýšení nájmu. Ten totiž musí krýt náklady na opravu a rozšiřování bytového fondu.

„V našem případě to bude například z 65 na 77 korun, to je o 27 procent. Přitom náš bytový odbor měl loni zisk 9,5 milionu korun, k nějakému zdražování není důvod,“ řekl Blažík a navrhl, aby se povinné „ekonomické“ nájemné z pravidel vypustilo.

Mezi částmi, kde se zvýší nájemné u nových smluv, jsou kromě Černovic například Slatina, Nový Lískovec, Líšeň nebo Bystrc. A na Vinohradech to bude dokonce ze 43 korun na 82 korun.

Každý obyvatel přinese 17 tisíc ročně

Podle Hladíka ale jen ekonomické nájemné zaručí obnovu bytového fondu. „Na to, abychom si mohli říct: máme bytový fond v požadované formě, bychom potřebovali šest až osm miliard korun,“ vysvětlil Hladík.

Podle něj městské části opravily za posledních 20 let byty za 4 miliardy korun z městského bytového fondu. „Nejde o peníze z nájmů, ale z prodeje bytů,“ poznamenal.

Platí to například pro Kohoutovice, Líšeň, Černovice či Slatinu. „Město musí tvořit rezervu právě z nájemného a to nová pravidla umožní,“ tvrdí náměstek. Místo stávajících 700 bytů ročně se dostane na trh 1 200 až 1 300 nových. Právě pro ně budou nové předpisy platit.

Komunisty rozzlobila pokuta za to, když si nájemník nenapíše do bytu trvalé bydliště. „Je tam sankce dvojnásobku za nájem, a to se nám zdá nemravné,“ namítal zastupitel Martin Říha (KSČM).

Tento požadavek ale Hladík považuje za logický. „Z každého obyvatele má město na daních do rozpočtu 17 tisíc ročně a podle průzkumů víme, že ve městě žije dlouhé roky kolem 60 až 80 tisíc ‚mimobrňanů‘. Kdyby si naráz přihlásili bydliště v Brně, mohlo by město každý rok za ty peníze vystavět fotbalový stadion za Lužánkami,“ poznamenal Hladík.

Nakonec prošla verze města. Proti byla opozice – ČSSD, ODS a KSČM, pro koalice. Pravidla také sjednotila ceny u startovacích a sociálních bytů a u bydlení pro seniory v domovech s pečovatelskou službou na 57 korun za metr.