Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obhájci ředitele Kovače napsali Václavu Havlovi

  21:18aktualizováno  21:18
O brněnském boji, který vypukl po odvolání ředitele Gymnázia Matyáše Lercha, už ví i exprezident Václav Havel. Zastánci ředitele Petra Kovače z řad studentů, absolventů a učitelů mu poslali otevřený dopis. K ničemu nevyzývají, pouze svým pohledem popisují, jak spor odstartoval a co následovalo.

"Vážený pane prezidente, řekl jste v těchto dnech, že současná moc užívá k ovládnutí veřejného prostoru nové důmyslné metody. Vyzval jste nás se seifertovským patosem, abychom bděli. Chceme Vás ujistit, že smysl Listopadu 1989 nevidíme v symbolickém cinknutí klíčů a dni státního svátku, ale v občanském postoji vůči těm, kteří ignorují důvod, proč se stali reprezentanty veřejné moci," píše se v závěru dopisu.

"Není to prosba o podporu ani o pomoc. Jen chceme Václava Havla a jeho kancelář informovat, že jsme si vědomi toho, že listopad znamená možnost bránit vlastní názor a že se jako občanská veřejnost i nadále ujímáme věcí, které jsou v našem dosahu a nejsou nám lhostejné," vysvětlil učitel z gymnázia Stanislav Zajíček, proč dopis vznikl a proč byl do Prahy už elektronicky odeslán.

V papírové formě ještě podpisy zástupců studentů, absolventů i učitelů gymnázia k exprezidentovi poputují. Signatáři ovšem neočekávají od Václava Havla žádnou reakci. "Samozřejmě by nás potěšila, ale chápeme, že si svou podporu vynahrazuje pro případy, které ho naléhavě potřebují," dodal Zajíček.

Na 17. listopadu plánují setkání

Lidé nespokojení s odvoláním ředitele Gymnázia Matyáše Lercha chtějí při výročí 17. listopadu na kauzu Petra Kovače znovu upozornit.

"Má to být překvapení, není to ani demonstrace, ani průvod, ale upozornění, že jsme stále tady a připraveni brát se za naše věci," dodal Zajíček.

Rada Jihomoravského kraje odvolala Petra Kovače kvůli nedostatkům v hospodaření školy, které zjistila kontrola kraje na jaře. Podle vyjádření radních Kovač na výtky v kontrolní zprávě nereagoval v zákonem stanovené lhůtě a proto ho odvolali. - čtěte Studenti Gymnázia Matyáše Lercha cinkali klíči za odvolaného ředitele

Petr Kovač vedl gymnázium od roku 1990. Za jeho vedení na škole vzniklo osmileté gymnázium, studenti začali navštěvovat dvoujazyčnou česko-francouzskou sekci a platil za úspěšného a oblíbeného ředitele, který školu pozvedl. Na jeho obranu se konaly demonstrace, vznikly také dvě petice.

OTEVŘENÝ DOPIS VÁCLAVU HAVLOVI: PROTI AROGANCI VEŘEJNÉ MOCI

Vážený pane prezidente,
dne 29.10. 2009 odvolala Rada Jihomoravského kraje tvořená politickou koalicí ČSSD a ODS ředitele Gymnázia Matyáše Lercha v Brně Petra Kovače. Předloženým důvodem byl výsledek kontrolní zprávy, který upozorňoval na nedostatky v ekonomické administrativě školy v řádu čtyř promile ročního rozpočtu. K jednání Rady Kovač nebyl přizván. V čele školy, nejprve jiného jména ve staré budově, jež byla restitucí vrácena původnímu majiteli, stál Petr Kovač devatenáct let.

Po tichém úředním aktu následoval ostrý výbuch protestu. Ihned vznikla internetová petice kovacgml.cz, kde tisíce užaslých a zaražených studentů, učitelů, absolventů, rodičů a příznivců GML vyjádřilo nesouhlas a přidávalo stále převládající komentář – jak je možné takto jednat s člověkem, který doslova vybudoval zbrusu nové gymnázium, z něhož se za dvanáct let existence stalo ceněné a prestižní místo k výchově a vzdělávání? Obzvláště naléhavě znějí tyto hlasy z univerzit ve Francii, Německu, Velké Británii a Spojených státech, kde absolventi GML vzpomínají na ředitele a školu, která jim jejich univerzitní kariéru otevřela.

Radě Jihomoravského kraje adresovali svoji nesouhlasnou petici učitelé a zaměstnanci GML. Studenti spolu s nimi a rodiči vyšli do ulic svého města, aby provolali heslo, které nejlépe vyjadřuje jejich mínění – Vraťte nám srdce naší školy. V protestním průvodu jich bylo více než tisíc. Na podporu svého ředitele uspořádali rockový koncert z důvodu pro mnohé zcela nepochopitelného - totiž že ho mají rádi. O případu takřka denně píší brněnské noviny a mnohokrát se věc objevila v regionálním televizním zpravodajství. Příznivci školy založili občanské sdružení Kruh rodičů, absolventů a přátel Gymnázia Matyáše Lercha. Petice kovacgml.cz stále shromažďuje všechna dostupná fakta a ohlasy.

Jedinou viditelnou a oficiální reakcí všech místních politiků bylo tiskové prohlášení OS ODS Brno – město, které se proti rozhodnutí Rady, kde zasedají její čtyři členové, postavilo. Očekávali jsme jejich rázné jednání.

Rada Jihomoravského kraje o věci znovu jednala 12. listopadu 2009. Ani nepředstírala, že by se snad její členové hlouběji zabývali právními a správními argumenty protistrany, tím méně míněním tisíců lidí, kteří prostě říkají, že je Petr Kovač člověk na svém místě. Rada svůj názor považuje za nepochybný a prokázaný fakt. Svůj postoj zúčastnění politici podpořili před novináři
pevně a jednomyslně za tichého souhlasu přítomných zástupců všech politických stran Zastupitelstva Jihomoravského kraje…

Vážený pane prezidente,
řekl jste v těchto dnech, že současná moc užívá k ovládnutí veřejného prostoru nové důmyslné metody. Vyzval jste nás se seifertovským patosem, abychom bděli. Chceme Vás ujistit, že smysl Listopadu 1989 nevidíme v symbolickém cinknutí klíčů a dni státního svátku, ale v občanském postoji vůči těm, kteří ignorují důvod, proč se stali reprezentanty veřejné moci.

Vážený pane prezidente,
Přejeme Vám i Vaší paní mnoho zdraví a štěstí nejen v listopadu 2009.

V Brně dne 15. listopadu 2009

Jan Cimr, student Gymnázia Matyáše Lercha
Andrea Muzikářová, absolventka Gymnázia Matyáše Lercha
Stanislav Zajíček, učitel Gymnázia Matyáše Lercha
Josef Morávek za Občanské sdružení Kruh rodičů, absolventů a přátel Gymnázia Matyáše Lercha

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Studenti ekonomie mají svou laboratoř. Zkoumají třeba daňové podvody

Experimentovat mohou i ekonomové. Teď k tomu mají i dvě výzkumné laboratoře na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jejich hlavní výhodou...  celý článek

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Youtuber se radnice ptal na výskyt UFO. Pořádají tu bál, vtipkoval úředník

Bylo ve Znojmě spatřeno zařízení mimozemské rasy? Má váš úřad UFO jednotku? Komunikovali byste s nimi v češtině? To jsou některé z otázek, které dostal na stůl...  celý článek

Při hrozivě vypadající nehodě domíchávače a osobního auta se nikdo nezranil....
Řidič domíchávače si nevšiml zaparkovaného auta, proboural jím dům

Následky netradiční nehody likvidovali jedenáct hodin hasiči v Bučovicích na Vyškovsku. Řidič domíchávače betonu si nevšiml zaparkovaného osobního auta, do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.