Unikátní hrob nalezený v Čjekovicích obsahoval řadu zachovaných předmětů

Unikátní hrob nalezený v Čjekovicích obsahoval řadu zachovaných předmětů | foto: Masarykovo muzeum

Objev hrobu posunul dějiny Čejkovic o 50 let dozadu

  • 0
Úroda nečekaných objevů překvapuje archeology v Čejkovicích na Hodonínsku. Díky stavebním pracím, které tam před časem začaly, našli už torza tří zaniklých sklepů, odpadní a obilní jámy i středověký hrob s kostrou. Právě poslední zmíněný objev považují archeologové za nejcennější.

Jejich nález totiž může posunout historii Čejkovic o víc než padesát let hlouběji do minulosti. Nálezy dokládají, že Čejkovice byly už před osmi stoletími významným středověkým sídlištěm. Už tehdy tam sídlil mocný křesťanský rytířský řád templářů.

K nejzajímavějším objevům patří raně středověký hrob. U kostry muže ležela železná ocílka, dýka, přezka od opasku a dva hroty. Zemřelý měl vše patrně uloženo ve váčku připevněném k opasku. Ten se však časem rozpadl.

Hrob objevili archeologové ve výkopu, který stavebníci připravovali pro položení elektrického kabelu. Byl v hloubce 160 centimetrů pod úrovní terénu. "Kostra byla v oblasti hrudníku značně porušená a v oblasti chodidel ji protnul starší výkop pro vodovod," přiblížil nález archeolog František Kostrouch z Masarykova muzea v Hodoníně.

Milodary na onen svět

Nečekanou radost ovšem udělaly nálezcům přiložené milodary, které se zemřelým dávaly na cestu "na onen svět". "Jednalo se o poměrně dobře zachované železné předměty. Hezky umělecky ztvárněná byla ocílka, což byla součást křesadla na rozdělávání ohně. Byla dlouhá deset centimetrů," upřesnil Kostrouch.

Podle nálezů milodarů archeologové předpokládají, že se jedná o zámožného muže. Chudým zemřelým se tehdy do hrobů totiž žádné předměty nedávaly. Nejzajímavější je ovšem stáří hrobu.

"Předpokládáme, že se jedná o dobu raného středověku. To znamená před rokem 1200. Může se jednat i o velkomoravské období," poznamenal František Kostrouch.

Technik Michal Oliva (vlevo) a dubňanský amatérský archeolog Miroslav Chludil při průzkumu

Zajímavým zjištěním je podle něho i poloha a orientace kostry. "Je mimo hřbitov obklopující kostel svaté Kunhuty. Ten je navíc poprvé písemně zmíněn až v roce 1269. V době pohřbení muže tu nemusel stát ani kostel, ani vesnice Čejkovice," počítá archeolog.

Objevy archeologů těší i starostu obce Pavla Novotného. "Čejkovice mají dávnou historii, teď bude ještě lépe doložená," komentoval nálezy. Ty stále pokračují. Příležitostí je rozsáhlá stavební činnost v ulicích.

Zrovna včera zkoumali pracovníci muzea další odpadní nebo obilní jámu ze středověku. "Byla hluboká tři metry, v průměru měla asi 180 centimetrů. Zasypána byla zhruba ve 14. až 15. století," přiblížil nejnovější nález Kostrouch.

Objevů je zde více

Podobných jam už našli v Čejkovicích pěknou řádku. Mezi významné objevy patří i nedávný nález sklepa o rozměrech dva krát čtyři metry. Strop shořel, zřetelné bylo však schodiště ve žluté hlíně.

František Kostrouch se domnívá, že do sklepa se vcházelo vstupní šíjí, kterou tvořilo osm schodů vyhloubených do podloží. "Zásyp sklepa tvořilo mnoho vrstev s velkým množstvím zlomků a torz keramických nádob spolu s mazanicí," popsal.

"Zanikl zřejmě při požáru způsobeném živelnou katastrofou nebo při vojenském útoku před šesti až sedmi sty lety. Jeho nadzemní část se po požáru propadla," upřesnil Kostrouch.

Archeologické žně podle něho zdaleka nekončí. "Snad objevíme ještě víc dokladů, že v centru Čejkovic u potoka Prušánky sídlili lidé dříve, než se dosud předpokládalo. V prostoru kolem dnešního kostela svaté Kunhuty se rozkládalo pravěké sídliště z doby bronzové již před čtyřmi tisíci lety," zakončil archeolog.