Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oblíbená objížďka Bučovic je zavřená, průjezd je možný jen s výjimkou

  16:02aktualizováno  19:51
Město v pátek uzavřelo silnici přes místní část Baračka mezi Kloboučkami a Vícemilicemi. Kvůli tomu, že si tudy zkracovali objížďku Bučovic řidiči osobních aut i kamionů. Od včerejška tudy mohou projíždět jen linkové autobusy a lidé, kterým vydal povolení městský úřad.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Mnoho řidičů však tento zákaz nebralo vůbec na vědomí. "Aut neubylo, jezdí tudy pořád dál," posteskl si Jan Kölbel z Klobouček. Někteří za to dostali už včera tisícovou pokutu a strážníci slibují, že ještě přitvrdí.

Bučovice jsou zavřené kvůli budování kanalizace a opravě silnice I/50 od poloviny května a zkratku přes Baračku si řidiči našli už po pár týdnech.

Jezdí tu mezinárodní linky, zlobí se místní

"Dřív tady projelo jen pár aut denně. A pak jich bylo čím dál více," říká Jan Kölbel. Po uzounké silnici, od které jsou některé domy vzdálené sotva metr, začaly dokonce projíždět i kamiony ze Slovenska.

"Jednou jsme seděli večer v hospodě a najednou kolem ní projel i autobus na lince Londýn - Košice. Byli jsme z toho vyvalení. Proč, proboha, jede tudy? Copak do něj bude v Bučovicích někdo nastupovat?" diví se další obyvatel Baračky Bronislav Gajda.

Domům u silnice praskají zdi

V poslední době touto místní částí projíždělo denně téměř čtyři tisíce aut a už je to znát i na zdejších domech. Praskají jim zdi.

Nejhůře jsou na to ty, které stojí hned u silnice, ale škody už mají i lidé, kterým u ní končí dvory. "Podívejte, co tady tento provoz dělá," říká Bronislav Gajda a ukazuje na pěknou zídku. Je v ní pořádná trhlina.

A strach má nyní i o svůj vinný sklípek. Je jen kousek od silnice a bortí se mu klenba. V některých místech jsou v ní už pořádné skuliny, velké jako mužská dlaň.Vína by bylo škoda, ale auta v Baračce by mohla způsobit ještě mnohem větší neštěstí.

"V jednom domě u silnice bydlí maminka s malým dítětem. Jen otevře branku, část kočárku je už ve vozovce, po které jezdí auto za autem. Divím se, že se tady ještě nic nestalo," říká Jan Kölbel.

Radnice této řidičské anarchii chce nyní udělat přítrž, ale podle místních postupuje tak, že na to opět doplatí hlavně místní obyvatelé. Od včerejška totiž v Baračce platí, že tudy mohou projíždět jen linkové autobusy, kterých je mimochodem pětapadesát denně, a lidé, kteří k tomu budou mít povolení od radnice. Do čtvrtka jich od začátku týdne vydala na šest set.

"Dáváme ho hlavně lidem, kteří tady bydlí nebo sem dojíždějí za prací," uvedl Zdeněk Kolaja z bučovické radnice.

Potíž je však v tom, že si o něj i obyvatelé žijící v tomto uzavřeném úseku musí požádat. "Já ho ještě nemám. Manželka dnes přijede z práce a autem by už vlastně neměla přijet k našemu domu," uvedl jeden z místních obyvatel Baračky a přiznal, že se mu to vůbec nelíbí.

"Omezit dopravu je tady potřeba, ale myslím, že radnice to měla udělat jinak. Místním obyvatelům měla toto povolení vydat automaticky," říká.

Řidič zákaz průjezdu ignorují

Že si řidiči ze zákazu průjezdu přes Baračku nic nedělají, bylo vidět i včera odpoledne. Před semaforem umístěným v této části Bučovic se jako v přecházejících dnech tvořily fronty a stály v ní auta z Uherského Hradiště, Zlínska i Kroměříže.

"Dali jsme už několik tisícových pokut a budeme ještě přísnější. Zvýšíme je, budeme dělat kontroly častěji a auta, která tady nemají nic dělat, začneme vracet," slibuje velitel bučovických strážníků Jiří Wasserburger.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz