Obnova Slovanského hradiště je jednou z podmínek pro zapsání na seznam UNESCO

  7:05aktualizováno  7:05
Pro Slovanské hradiště v Mikulčicích bude letošní rok podle všeho zásadní milník v jeho historii. Proslulý archeologický areál si připomene padesát let od otevření první muzejní expozice. Ta byla zpřístupněna v provizorním objektu na nalezišti v roce 1960. Navíc možná odstartují práce, které změní jeho podobu.

Archeopark v Mikulčicích - V Mikulčicích očekávají tajné experty, tamní archeopark totiž bojuje o zařazení na seznamu Unesco | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Podaří-li se Jihomoravskému kraji sehnat více než stomilionový rozpočet na modernizaci areálu v duchu muzejní expozice, odpovídající požadavkům 21. století, mohly by letos v archeoparku začít práce, které jeho podobu značně změní.

Kraj hodlá většinu peněz získat z fondů Evropské unie. Aby mohl takovou žádost podložit projektovou dokumentací plánovaných změn, vyčlenil na zpracování těchto podkladů téměř tři miliony korun.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

"Pokud záměr vyjde, bude první etapa prací hotova v příštím roce," potvrdila zástupkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková.

"Citlivou obnovou historického areálu dojde zároveň k naplnění požadavků podmiňujících zapsání na seznam světového dědictví UNESCO jako součást společného československého projektu Památky Velké Moravy," připomněla Procházková i ambiciózní vizi, k níž lokalita cenných nálezů z období Velké Moravy už několik let směřuje.

Lákadlem je nový pavilón

Zájem návštěvníků o archeopark v bezprostřední blízkosti česko-slovenské hranice rok od roku stoupá. V loňském roce přijelo do Mikulčic 17 500 turistů, což bylo o dva a půl tisíce víc návštěvníků než v roce 2008.

Mnohé z nich přilákal zmodernizovaný pavilon s torzem druhého mikulčického kostela s kostrami velmožů, stylizovaný do podoby temného předvěkého chrámu.

Předpokládá se, že plánovaná modernizace archeoparku jeho návštěvnost ještě zvýší. První etapa počítá s úpravami akropole. To by mělo zahrnovat opláštění druhého pavilonu s vykopávkami, rekonstrukci stezek a jejich doplnění novými informačními tabulemi.

Areálem nově povede centrální Velkomoravská cesta. Přitažlivou návštěvnickou atrakcí by se měly stát skleněné tabule, skrze které bude možné vidět, jak vypadala původní zástavba slovanského hradiště v místech, kde jsou nyní louky a základy staveb.

Přestavbu kritizují archeologové

V plánu je ovšem i rekonstrukce hlavní budovy a vybudování rozhledny se skleněným opláštěním.

Vítězný návrh přestavby, který vzešel z architektonické soutěže, kritizovali už loni někteří archeologové. Podle jejich názoru totiž výrazně omezil prostor pro práci archeologů právě v zájmu zvýšení atraktivity areálu pro turisty.

"Prezentační část v projektu dominuje," reagoval tehdy na výhrady mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Součástí úvah o budoucí podobě hradiště je i plán na výstavbu repliky velkomoravského mostu. Vykopávky v roce 1960 prokázaly, že přes někdejší řečiště mezi jedním z kostelů a akropolí dřevěný most vedl.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Najdete na iDNES.cz