Archeopark v Mikulčicích

Archeopark v Mikulčicích - V Mikulčicích očekávají tajné experty, tamní archeopark totiž bojuje o zařazení na seznamu Unesco | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Obnova Slovanského hradiště je jednou z podmínek pro zapsání na seznam UNESCO

  • 0
Pro Slovanské hradiště v Mikulčicích bude letošní rok podle všeho zásadní milník v jeho historii. Proslulý archeologický areál si připomene padesát let od otevření první muzejní expozice. Ta byla zpřístupněna v provizorním objektu na nalezišti v roce 1960. Navíc možná odstartují práce, které změní jeho podobu.

Podaří-li se Jihomoravskému kraji sehnat více než stomilionový rozpočet na modernizaci areálu v duchu muzejní expozice, odpovídající požadavkům 21. století, mohly by letos v archeoparku začít práce, které jeho podobu značně změní.

Kraj hodlá většinu peněz získat z fondů Evropské unie. Aby mohl takovou žádost podložit projektovou dokumentací plánovaných změn, vyčlenil na zpracování těchto podkladů téměř tři miliony korun.

Vizualizace nového areálu slovanského hradiště v Mikulčicích

"Pokud záměr vyjde, bude první etapa prací hotova v příštím roce," potvrdila zástupkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková.

"Citlivou obnovou historického areálu dojde zároveň k naplnění požadavků podmiňujících zapsání na seznam světového dědictví UNESCO jako součást společného československého projektu Památky Velké Moravy," připomněla Procházková i ambiciózní vizi, k níž lokalita cenných nálezů z období Velké Moravy už několik let směřuje.

Lákadlem je nový pavilón

Zájem návštěvníků o archeopark v bezprostřední blízkosti česko-slovenské hranice rok od roku stoupá. V loňském roce přijelo do Mikulčic 17 500 turistů, což bylo o dva a půl tisíce víc návštěvníků než v roce 2008.

Mnohé z nich přilákal zmodernizovaný pavilon s torzem druhého mikulčického kostela s kostrami velmožů, stylizovaný do podoby temného předvěkého chrámu.

Předpokládá se, že plánovaná modernizace archeoparku jeho návštěvnost ještě zvýší. První etapa počítá s úpravami akropole. To by mělo zahrnovat opláštění druhého pavilonu s vykopávkami, rekonstrukci stezek a jejich doplnění novými informačními tabulemi.

Areálem nově povede centrální Velkomoravská cesta. Přitažlivou návštěvnickou atrakcí by se měly stát skleněné tabule, skrze které bude možné vidět, jak vypadala původní zástavba slovanského hradiště v místech, kde jsou nyní louky a základy staveb.

Přestavbu kritizují archeologové

V plánu je ovšem i rekonstrukce hlavní budovy a vybudování rozhledny se skleněným opláštěním.

Vítězný návrh přestavby, který vzešel z architektonické soutěže, kritizovali už loni někteří archeologové. Podle jejich názoru totiž výrazně omezil prostor pro práci archeologů právě v zájmu zvýšení atraktivity areálu pro turisty.

"Prezentační část v projektu dominuje," reagoval tehdy na výhrady mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Součástí úvah o budoucí podobě hradiště je i plán na výstavbu repliky velkomoravského mostu. Vykopávky v roce 1960 prokázaly, že přes někdejší řečiště mezi jedním z kostelů a akropolí dřevěný most vedl.

,