Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obor za plotem na jižní Moravě přibývá. Myslivci davy v lese nechtějí

  11:59aktualizováno  11:59
Zatímco v radějovské oboře vládne přísný režim a veřejnosti je nepřístupná, v ostatních oborách v kraji, které také mají na starosti Lesy České republiky, je řád mnohem volnější. Chodí do nich houbaři a některými projíždějí i cyklisté.

Obora Holedná | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

"Hlavně obora Soutok je protkaná cyklostezkami i turistickými trasami a ročně ji navštíví tisíce lidí,“ říká Jiří Špunar, který má jihomoravské obory Lesů ČR na starosti. Do areálu v Moravském Krumlově se dokonce dostanou i automobilisté, protože přes ni vede okresní silnice."Jedině Klentnice a Bulhary jsou nepřístupné, podobně jako obora v Radějově,“ dodal.

Myslivci: zvěř potřebuje klid
V jihomoravských státních oborách se chovají hlavně jeleni, srnčí, mufloni, daňci a černá zvěř. Čím větší v ní mají klid, tím se jim podle chovatelů daří lépe, a proto se také kusy lesa kdysi obehnaly plotem. Lidé se na to ale dívají jinak, pro ně je lepší, když je v lese plotů co nejméně.

"Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se přístup do obor omezil, ale není to většinou možné,“ říká Jiří Špunar. Úřady pověřených obcí něco takového povolují nerady a výjimečně. Vyhověly žádosti lesů ČR například při povodních, když oboru Soutok zaplavila voda a hrozilo, že lidé budou ještě více plašit vystresovanou zvěř a nahánět ji do vody.

"Žádáme o to někdy i v době kladení mláďat, v květnu a červnu. Vyhovovalo by nám to i v lovecké sezoně, ale s tím už je problém. Kryje se totiž s houbařskou sezonou,“ říká Špunar.

Největší v zemi
Obora Soutok má 4232 hektarů a je nejen největší v kraji, ale dokonce i v celé zemi. Její velkou část tvoří lužní lesy mezi Dyjí a Moravou, jsou v ní však i rozlehlé louky se solitérními duby. Obora u Moravského Krumlova je zhruba poloviční. Obory Bulhary a Klentnice jsou na svazích Pavlovských vrchů, první má 1164 hektarů a druhá 485.

"Větší počet zvěře tady byl již dříve, od 16. až 17. století ji tady chovaly panské rody,“ uvedl Jiří Špunar. Ploty se tam stavěly většinou v 60. a 70. letech minulého století. "Od té doby se rozloha obor nijak výrazně nezměnila,“ dodal.

Vznikají i nové obory
Menších obor je v kraji více, ty jsou už však v soukromém vlastnictví, na pozemcích majitelů lesů a luk. Vlastníci většinou nevidí rádi návštěvníky odjinud. Daňci se například prohánějí i v zámeckém parku v Ivanovicích na Hané. Soukromá obora by měla brzy vzniknout i mezi Lednicí a Rakvicemi. Chce ji tam vytvořit podnikatel z Břeclavi.

Co se týče návštěvnosti, je na tom velmi dobře například brněnská obora Holedná. Pasou se tam mufloni, jeleni a černá zvěř. Má přes 300 hektarů a nachází se uvnitř městské zástavby mezi Kohoutovicemi, Jundrovem a Bystrcí. Návštěvníkům je přístupná z několika míst a vede jí dokonce naučná stezka.

Kromě obor jsou na jižní Moravě i bažantnice, Lesní závod Židlochovice jich má devět a celkem mají osm a půl hektaru. Stejně jako obory lovcům poskytují zázemí v chatách a často sem přijíždějí i ze zahraničí. Například jedna skupina z Německa vloni na jižní Moravě lovila již 43. sezonu.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Najdete na iDNES.cz