Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko

Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

OBRAZEM: Blanenská slévárna vystavuje sochy bolševických pohlavárů

  • 1
Pět salv z největší funkční repliky historického děla v zemi rozdunělo okolí společnosti DSB Euro, Druhé slévárny Blansko. V areálu nástupce někdejší slévárny blanenského ČKD se totiž slavilo. Na cestě k Punkevním jeskyním slavnostně otevřeli venkovní expozici umělecké litiny, děl, která v podniku vznikla.

U řady z nich přitom hrozilo, že skončí ve sběrně. "Rozhodl jsem se získat díla, která zde byla vyrobená, a to bez ohledu na politický kontext," vysvětlil majitel firmy Milan Hlaváč, proč už řadu měsíců shání sochy někdejších komunistických vůdců.

Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko

V minimuzeu je tak třeba třímetrový Klement Gottwald, který stál na náměstí v Blansku a po revoluci mu někdo polil ruce rudou barvou. Nechybí zde ani bulharský komunista Georgi Dimitrov, busta Julia Fučíka a hlava sochy Milana Rastislava Štefánika, kopie té, která coby součást osmimetrové sochy putovala z Blanska do Bratislavy.

Sochy doplňuje také historické schodiště z litiny nebo sloupy veřejného osvětlení, které firma vyrábí pro Vídeň.

Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko

V plánu je navíc rozšiřování exponátů. "Pracujeme na získání všech velkých soch, které se zde vyrobily. Jsem ochoten je za rozumnou cenu i vykoupit," dodává Hlaváč s tím, že výstavu pod širým nebem by mohla doplnit i socha Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše nebo Vladimíra Iljiče Lenina.

Malé muzeum teď můžou navštívit nejen zaměstnanci. "Chystáme také dny otevřených dveří. Když někdo bude chtít přijít, stačí, když si zavolá a zjistí si, na kdy je vstup pro skupinu s průvodcem připravený," vysvětlil Hlaváč.

Z téměř třímetrové kopie litinového děla, které vojáci použili v bitvě u Waterloo, se však nestřílelo kvůli sochám. Salvy patřily přímo zaměstnancům firmy.

Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko

"Vedoucí jednotlivých sekcí vyhodnotili vždy nejlepšího pracovníka. Ti dostali před nastoupenými kolegy vánoční odměnu a každému jsme také jednou vystřelili z děla," popsal se smíchem Hlaváč. "Bylo jich pět, slav také pět a každý dostal takzvaných pět na stole v českých," dodal se smíchem ředitel slévárny.

Slavnostní otevření výstavy umělecké litiny v Druhé slévárně Blansko

Za vánoční dárky však všichni odměnění peníze zřejmě neutratí. "Vážím si toho, že mě vybrali, navíc jako jediného slévače, nikdy tady nic takového nebylo, pocit to je fakt pěkný, ještě jsem to ani sám nestrávil," popisoval jeden z oceněných, osmapadesátiletý Milan Zouhar z Rudice, po jehož vzoru do DSB Euro nastoupil i jeho syn.

"Výsledky mám ale i díky spolupracovníkům, velká část odměny proto asi padne na nějakou oslavu s nimi, jenom pro sebe si to nenechám," ujišťoval muž, který ve slévárně začal pracovat hned po vyučení v roce 1965 a řadu svých nynějších spolupracovníků navíc učil jako mistr v tehdejším učilišti ČKD, které už nyní nefunguje.