Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OBRAZEM: Do lužáneckého stadionu se pustily speciální stroje

  12:01aktualizováno  12:01
Dva speciální stroje začaly "odstřihávat" zbylé části demolovaného zimního stadionu za Lužánkami v Brně. Obří ramena této mechanizace, vybavená hydraulickými nůžkami, drtí beton a stříhají ocelovou konstrukci včetně střechy. Likvidují budovu postupně dokola po jejím obvodu.

Konstrukci bývalého zimního stadionu za Lužánkami rozebírají speciální stroje | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dělníci na místě pracují denně včetně víkendů od brzkého rána do noci, aby stihli termín, kdy má být stadion zbourán. Do jara má totiž na místě hokejové haly zůstat jen jáma a vedle ní mobilní kluziště.

Konstrukci bývalého zimního stadionu za Lužánkami rozebírají speciální stroje

Bývalý hokejový stadion zažil jedenáct oslav, když zde hokejisté Komety Brno získali titul mistrů republiky. Co na jeho místě vznikne, představitelé města ještě nevědí.

Mizí "ostuda" Brna

Likvidaci hokejového "stánku" mají na starost pracovníci firmy Unistav. Zchátralé sportoviště považují Brňané za jednu z největších hrůz Jihomoravského kraje. Minulou středu do zchátralé haly nastoupila demoliční četa, která v následujících třech měsících udělá ze "svatostánku" brněnské Komety hromadu suti.

Pracovníci firmy Unistav začali s likvidací ruin zimního stadionu v Brně

Město za demolici stadionu zaplatí pětašedesát milionů korun, v ceně je i stavba mobilního kluziště, které vznikne na místě takzvaného tréninkového hřiště ležícího za zchátralým stadionem.

Pracovníci firmy Unistav začali s likvidací ruin zimního stadionu v Brně

"Kromě samotné demolice budeme muset řešit i ekologickou zátěž. Léta se tu používal čpavek a půda bude bezesporu kontaminovaná," konstatoval brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Památka zamíří do šrotu

Nejprve zmizela jedna z čelních stěn stadionu. Tou se do haly dostaly speciální demoliční stroje vybavené dvacetimetrovými rameny s nůžkami, které rozstřihávají unikátní konstrukci střechy haly. Ta pak skončí ve šrotu.

Pracovníci firmy Unistav začali s likvidací ruin zimního stadionu v Brně

"Je to škoda, taková konstrukce by měla být památkově chráněná," podotkl architekt Petr Hrůša, který pro město zpracovává projekt sousedního fotbalového stadionu.

Konstrukci střechy navrhl architekt Ferdinand Lederer, který se podílel i na střešní konstrukci pavilonu Z na brněnském výstavišti. "Pavilon Z je větší monument, ale i konstrukce zimního stadionu je velmi zajímavá," doplnil Hrůša.

Ponava vzala za své

Přestože ještě před pár lety se počítalo se stavbou nového stadionu na místě toho současného, hokejoví fanoušci se návratu za Lužánky nedočkají. Po změně vládnoucí garnitury na brněnské radnici politici rozhodli, že hokejová hala bude stát ve Starém Lískovci.

Pracovníci firmy Unistav začali s likvidací ruin zimního stadionu v BrněA opraví se hala Rondo. Projekt Ponava, který předchozí vedení města připravilo a který počítal se stavbou fotbalového i hokejového stadionu za Lužánkami, tak padl.

"Dopravní infrastruktura a kapacity parkování nevyhovovaly normám, které je nutné dodržet. Projekt by také znamenal zadlužení města Brna na dalších třicet let," konstatoval Onderka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz