Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OBRAZEM: Neslyšící chystají svůj vlastní akční film

  20:23aktualizováno  20:23
Tahle společnost rozhodně nemůže konkurovat gigantům filmového průmyslu. A přestože na svou první velkou premiéru brněnské občanské sdružení AWI film teprve čeká, jedno "nej" už si rozhodně na konto připsat může. Je totiž první společností republice, která produkuje filmy a reklamy natočené samotnými neslyšícími.

Neslyšící v Brně natočili film. A chystají další, s honičkami i bouračkou. | foto: Daniela Pořízková

"První film natočený neslyšícími pro neslyšící jsem viděl před dvěma lety ve Švédsku. Jako většina takových filmů to byl jen krátký amatérský snímek. Říkal jsem si, že bychom s kamarády určitě dokázali něco podobného. A možná i líp," vysvětluje za pomoci tlumočníka manažer AWI filmu Kamil Panský.

Vloni tedy s dalšími třemi kamarády natočili první film ve znakovém jazyku. Sedmnáctiminutový Čtyřlístek vznikl jako typický amatérský snímek pořízení jedinou kamerou a jen s pár herci. Promítal se v Hradci Králové, v Praze a v Brně a sklidil obrovský úspěch. Nejen mezi neslyšícími.

"I slyšícím se film líbil, odcházeli dojatí. Proto jsme vloni v říjnu založili AWI film a začali pracovat na novém filmu. Tentokrát ale celovečerním. Bude to první celovečerní akční film natočený ve znakovém jazyku nejen u nás, ale nejspíš i na světě. Alespoň jsem o žádném takovém dosud neslyšel," dodává Panský.

Neslyšící v Brně natočili film

O náměty na scénář požádali novopečení filmaři samotné neslyšící. Žádný scénář se však neobjevil, proto jej vytvořili sami. A zápletka Exponátu roku 1827, jak zní titul právě dokončovaného snímku, rozhodně není jednoduchá.

"V centru zájmu stojí pistole vyrobená v roce 1827. Ta je vzácným muzejním exponátem, protože z ní neslyšící pistolník vypálil jen jedinou ránu, ale zabil jí dva lidi. Pistoli chce do své sbírky mafián, ale jeho lidé si cestou omylem vymění kufr s brněnským turistou," přibližuje zápletku Kamil Panský.

Diváci se dočkají honiček, střelby i srážky osobního auta s tramvají. Právě tato scéna byla pochopitelně nejdražší z celého filmu a filmaři z ní měli i největší obavy.

Neslyšící v Brně natočili film

"Měli jsme všechna možná povolení. Brněnský dopravní podnik nám vyšel velice vstříc a půjčil nám vyřazenou tramvaj, určenou do šrotu, kterou jsme mohli zničit. Kvůli téhle scéně jsme i koupili auto z bazaru. Jenže se musela povést hned napoprvé. Naštěstí to vyšlo," popisuje manažer společnosti AWI film.

Podobně vyšly neslyšícím filmařům vstříc i další společnosti. Z Masarykovy univerzity si například půjčili světla a profesionální kameru. Nyní z celovečerního filmu zbývá natočit jen pár posledních scén, natáčení se ale poněkud protáhlo.

"Většina lidí, kteří se na filmu podílí, ať už herci, kostyméři nebo maskéři, pracuje bez nároku na honorář a ve svém volném čase. A tomu jsme museli podřídit organizaci natáčení. Ale byl bych rád, kdyby se premiéra odehrála do konce listopadu. Spousta lidí se nás ptá, kdy už ten film konečně uvidí," dodává Panský.

Neslyšící v Brně natočili film

Největší zájem vzbuzuje Exponát roku 1827 samozřejmě mezi neslyšícími. Převážná většina ze čtyřicítky lidí, kteří k jeho vzniku nějak přispěli, k nim patří. I to je podle zakladatelů společnosti AWI film důležité.

"Chceme slyšícím dokázat, že umíme to samé jako oni, že jsme stejní lidé, na jedné lodi. Navíc mnoho ze slyšících si neuvědomuje, že pro nás není čeština mateřským jazykem. Tím je znakový jazyk. Ten je také hlavním jazykem našich filmů. Pro slyšící diváky je samozřejmě každý snímek doplněný titulky," doplňuje Kamil Panský s tím, že takhle se slyšícím rozšíří obzory.

Neslyšící v Brně natočili film

Premiéra Exponátu roku 1827 je naplánovaná v kině Scala. Autoři by však svůj snímek rádi viděli i na plátně velkých multiplexů. Zatím se však do jednání nepouštějí, dokud nebude jistá přesná délka filmu.

"Slyšící se nemusejí bát, že by víc než hodinu museli jen poslouchat ticho a číst titulky. Náš film bude mít i hudbu a zvukovou stopu. Tu doplní slyšící zvukař, to jediné bychom asi nedokázali," dodává Panský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz