Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OBRAZEM: Onkologie představila projekt Zdravá máma

  12:15aktualizováno  16:26
Největší dárek pro dítě je zdravá máma - tak zní ústřední myšlenka kalendáře fotografií maminek s dětmi, který právě vydal Masarykův onkologický ústav. Projekt se rodil několik let a všichni tvůrci a aktéři se vzdali nároků na honorář.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma - Herečky zprava Radka Coufalová, Johana Gazdíková a Markéta Sedláčková | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Fotograf Petr Šebl zobrazil v různých prostředích známé maminky, ponejvíce herečky s jejich ratolestmi. Dvanáct měsíců roku nafotily se svými potomky také například moderátorky Jolana Voldánová a Daniela Drtinová.

"I když jsem fotila zimu, bylo to velice příjemné a užil si to i můj Kubíček. Kdyby to alespoň jediné mamince připomnělo, aby si zašla na preventivní vyšetření, kalendář má smysl," uvedla brněnská herečka Johana Gazdíková.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma

Alenu Antalovou s dcerou Elenkou zachytil autor snímků v Dolních Kounicích na statku místního vinaře. Herečku Radku Coufalovou a syna Matěje přivítali zase na zámku Rájec - Jestřabí a obrázky Markéty Sedláčkové se synem Tadeášem vznikly pro změnu v prostorách brněnského Arboreta.

Iniciátoři projektu chtěli touto nenásilnou formou upozornit na důležitost prevence rakoviny prsu a gynekologických nádorů. "Nejméně jednou za čtrnáct dnů hovořím s matkou, která musí zemřít a zoufale se ptá, co bude s jejím dítětem. Včasná diagnostika je klíčovou záležitostí," řekl dnes ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma

Na oddělení tamní radiologie zdravotníci podle něj ročně vyšetří zhruba 15 tisíc žen. Jihomoravanky patří k těm uvědomělejším - od doby, kdy se mamární screening v Česku zavedl, v kraji prošlo prohlídkami 60 procent těch, co splňují kritéria. Zatímco v Česku jen 40 procent. I tak by se podle lékařů v osvětě dalo ještě přidat.

Fotografování se zúčastnila také lékařka ústavu Markéta Bednaříková, která se synem Adámkem absolvovala focení v krápníkové jeskyni Moravského krasu. "Neváhala jsem ani chvíli, když jsem byla oslovena. Mou ambulancí prochází lidé s rakovinou nebo po vyléčení, a pokud polovina nechodí na preventivní prohlídky, máme ještě co dohánět. Kalendář je pěkným počinem v popularizací preventivních prohlídek," komentovala svou účast lékařka.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma

Ženy mají nárok jednou za rok na preventivní gynekologické vyšetření a ty mezi 45 a 69 lety ve dvouletém intervalu na mamografické vyšetření. Nádory lékaři zachytí u půl procenta příchozích.

Každá fotografie vznikala jako filmový příběh zachycený v jednom okamžiku. "Fotilo se v jeskyni, ve vinohradu, na sněhu. My všichni, kdož se na projektu podíleli, jsme se snažili, aby kalendář chytl za srdíčko," komentoval dnešní prezentaci na "Žluťáku" fotograf Petr Šebl.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma

Kalendář není prodejní, bude se například dražit na dobročinných akcích. "K mání je jen 500 kusů, takže jej chápeme jako sběratelskou relikvii. Každý majitel si ho může považovat," poznamenala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Projekt brněnského onkologického ústavu Zdravá máma

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz