Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.

Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu. | foto: Radek Miča, MAFRA

OBRAZEM: Stromolezci soutěžili o titul v korunách stromů v Brně

  • 0
Nasadit přilbu, přehodit si padesátimetrové lano přes rameno, pojistit karabiny, připnout pilku k pasu a vyšplhat na strom, To je každodenní práce odborníků, kteří pečují nad našimi hlavami o koruny stromů v parcích i lesích. Desáté mistrovství České republiky ve stromolezení v Brně ukázalo, že v jejich profesi se kloubí zahradnická práce, záchranářská odvaha a fyzická síla.

Pro čtyřiadvacet nejlepších profesionálních stromolezců v parku u Anthroposu organizátoři připravili pět obrovských stromů, z nichž se dolů na zem spouštěly desítky metrů dlouhá lana jako liány.

"Opatrně, postupuj pomalu a netlač moc na dřevo," radili si konkurenti navzájem.

Závodník visící z patnáctimetrové výšky totiž právě zavadil lanem o větev a ta po ostrém škubnutí s hlasitou ránou zapraskala. Většina přihlížejících si v té chvíli automaticky zakryla hlavy, ale dolů za bezpečnostní pásku nic nespadlo.

Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.

Stromolezec mezitím rychle udělal otočku ve vzduchu a jediným skokem se přehoupl na protější větev. Dvacet metrů nad zemí totiž ve větvích visel uvězněný člověk s hlavou zakloněnou dozadu a zřejmě v bezvědomí.

Záchrana bavila diváky nejvíc

"Tam je mrtvola!" vykřikl teprve čtyřletý chlapec, který s obdivem přihlížel záchranářské akci. "Není mrtvý, jen zraněný. Jmenuje se Zuzan a je to náš neživý panák," uklidňoval chlapce organizátor mistrovství Jan Svárovský.

Disciplína nazvaná záchrana zraněného je divácky nejoblíbenější. "Aboristé pracují ve dvojicích a kdyby se jednomu z nich něco stalo, druhý mu musí umět pomoct," vysvětlil divákům její smysl Svárovský.

Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.

Podle něj i banální zranění vysoko nad zemí může způsobit smrt stromolezce. "Naštěstí jsem žádného kolegu nikdy nemusel zachraňovat, ale je dobré být na to připraven," řekl Karel David Peřina z Prahy, který právě sjel po laně a dopadl na zem.

Starat o stromy se naučil v Americe

Na čas se tu závodilo v disciplíně nazvané práce v koruně. "Ta nejvíce simuluje naši každodenní práci, kdy ořezáváme a kácíme stromy," uvedl závodník Peřina.

Aboristé hlavně hodnotí stromy po jejich zdravotní stránce. "Není to jen o lezení. Musíme umět i správně zhodnotit stav stromu," řekl další soutěžící Jiří Kořínek.

Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.Mistrovství ve stromolezení v parku u Anthroposu.

Ten letos reprezentoval Českou republiku i na Mistrovství Evropy v Průhonickém parku. "Já jsem začal s aboristikou v Americe. Neměl jsem práci a tam jsem se tomuto řemeslu přiučil. Teď už pracuji jako profesionál u nás," sdělil Jan Trojanec ze Zlína.

Dřív prý lezl po horách, ale stromy ho baví víc. Nejlepší lezci mají šanci se probojovat až na mistrovství světa v USA.