Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Z obřího modelu Brna jsou jen plány, město za ně zaplatilo statisíce

  • 15
Radnice Brna-střed koupila za 750 tisíc korun polotovar interaktivního modelu, který se měl stát turistickou atrakcí v tržnici na Zelném trhu. Teď neví, co s ním. A sklízí kritiku opozice.

Když předchozí vedení radnice Brna-střed rozhodlo o rekonstrukci tržnice na Zelném trhu, do jejího druhého patra naplánovalo obří model města. Na unikátní atrakci chtělo lákat davy Brňanů i turistů podobně jako hlavní město na známý Langweilův model Prahy. Na 390 metrech čtverečních měli návštěvníci žasnout nad zmenšenými kopiemi ulic, domů a památek, mezi kterými by se navíc proháněly malé autobusy a tramvaje. Nad miniaturním „štatlem“ se dokonce měly střídat noc a den, stejně jako ve skutečném městě.

Nic z toho ale lidé neuvidí. Určitě ne v tržnici, kde po otevření dostanou od května přednost regionální farmářské produkty, a v dohledné době ani nikde jinde. Přestože už radnice v projektu utopila tři čtvrtě milionu korun, zbylo jí jen torzo elektronických plánů.

„Vyhodili peníze za něco, o čem nikdo ani neví, jak to vypadá. Žádné podklady jsme nedostali a odůvodnění koupě městskou částí má asi čtyři řádky. Jsou to špatně vynaložené veřejné peníze, protože dokončení modelu přijde na obrovskou částku a není jasné, jestli k němu vůbec někdy dojde. Jako kontrolní výbor chceme, aby nám tajemník nebo šéf investičního odboru radnice informace doplnili,“ poznamenal vedoucí výboru a opoziční zastupitel městské části Bohumil Straka (TOP 09).

Podpořil ho i další člen opozice Jindřich Zechmeister (ČSSD). Podle něj radnice nákupem sanuje soukromý podnikatelský záměr firmy Modelarium, která měla model vytvořit a vybírat v tržnici vstupné. „Nerozumím tomu, proč by za takové situace mělo město za nedodělek platit. Spíš mi to připadá jako nějaká forma mimosoudního vyrovnání,“ uvedl Zechmeister.

Dobrá cena, tvrdí město

Vedení radnice z hnutí Žít Brno a ANO situaci podrobněji nekomentovalo, ale podle vedoucího investičního odboru Petra Liškutina městu nic jiného nezbylo. „Smlouva na pronájem prostor v tržnici byla podepsaná na deset let a fungovala jako věcné břemeno. Pokud tam radnice opravdu chtěla jen potraviny, musela se břemene nějak zbavit, jinak by Modelarium mohlo zkomplikovat provoz tržnice,“ uvedl Liškutin. Model sice nezapadal do filozofie tržnice, podle něj ale o vyhozené peníze nejde. „Hledáme jiné vhodné prostory a někdy do budoucna se k němu vrátíme. Teď to ale není akutní,“ podotkl.

Slibovaný model tak zatím existuje jen v elektronické podobě. „Je to know-how, kde je vysvětlené, jak má vše vypadat a co to má dělat. Do budoucna lze tyhle plány využít, navíc se dají aktualizovat a radnice se nezříká ani spolupráce s původním majitelem,“ doplnil Liškutin.

Pro obří model v tržnici horoval ještě před komunálními volbami v roce 2014 tehdejší starosta Libor Šťástka (ODS) a smlouvu o pronájmu podepsal těsně po nich. „Podařilo se najít velmi zajímavé a inspirativní propojení komerční i nekomerční sféry. Na Zelňáku si lidé na jednom místě nakoupí kvalitní lokální suroviny, dobře se najedí a díky kavárně a interaktivnímu modelu Brna mohou navštívit i zajímavé kulturní nebo vzdělávací akce,“ slíbil tehdy Šťástka Brňanům.

Smlouvu uzavřel na 120 měsíců. Pokud by se změnil účel využití prostoru, musely by s tím souhlasit obě strany. Ode dne otevření by nový majitel zaplatil za 700 metrů plochy 25 tisíc korun měsíčně plus energie. V dokumentu jsou stanovené také podmínky výpovědi, ale ty se vztahují k situaci, že by k nájmu opravdu došlo. A to se nestalo.

Práce za 1,2 milion, tvrdí posudek

Na řadu proto musela přijít dohoda. Lukáš Michalčin, majitel společnosti Modelarium, která nabízí velkoplošné interaktivní modely památek, měst i celých krajin, tak loni v září oslovil město s tím, že mu rozpracovaný model prodá. „Radnice Brna-střed totiž změnila rozsah i obsah rekonstrukce. Chtěli celou tržnici využít tak, jak tomu bylo původně,“ vysvětlil důvody obchodu Michalčin.

A město tvrdí, že tři čtvrtě milionu není přehnaná suma. Podle posudku, který si loni v říjnu nechalo zpracovat, totiž množství odvedené práce na modelu odpovídá částce téměř 1,2 milionu korun. „Kupní cena je na základě nabídky prodávajícího nižší než cena určená posudkem,“ píše se ve zprávě zastupitelstva města, které transfer peněz městské části schválilo.

Kolik bude stát případné dokončení modelu, si Liškutin netroufá odhadovat. „Záleží na umístění. Může být v několika částech nebo v jedné velké místnosti, důležité je také osvětlení, ale i řada dalších věcí,“ poznamenal.