Kostnice u kostela svatého Jakuba v Brně odhaduje podle odborníků ostatky 50 000 lidí.

Kostnice u kostela svatého Jakuba v Brně odhaduje podle odborníků ostatky 50 000 lidí. - Už v únoru začnou vědci zkoumat ostatky padesáti tisíců lidí, které jsou uloženy v kostnici pod chrámem svatého Jakuba v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Obří kostnici pod Brnem čeká výzkum ostatků, pohřbí je na „Centrálce“

  • 2
Stavební dělníci spolu s vědci pracují na zpřístupnění velké kostnice u kostela svatého Jakuba v Brně. Vědci z neziskové organizace Archaia se už pustili do výzkumu kostí a lebek, které ležely dlouhá staletí skryté v podzemí města.

Před kostnicí býval od 13. století hřbitov, ale ten se musel neustále rozšiřovat a nakonec stejně přestala jeho kapacita stačit. Proto se zavedl nový systém pohřbívání, kdy po uplynutí přibližně dvanácti let byly kosti z hrobu vyjmuty a na stejné místo byl pohřben další člověk. Původní ostatky pak byly uloženy do kostnice.

"Nyní budeme zkoumat právě území hřbitova. Veškeré kosti vyzvedneme a zdokumentujeme. Zřejmě přitom narazíme na pozůstatky kaplí a původní zástavbu, která zde byla před rozšířením hřbitova," popsal výzkum Antonín Zůbek z Archaii.

Vizualizace expozice kostnice
Vizualizace expozice kostnice
Kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně

Až vědci skončí, všechny kosti převezou na Ústřední hřbitov v Brně a pietně je pohřbí.

Sonda zkontrolovala i základy kostela

S výzkumem se začne na místě, kde bude vstup do kostnice pro turisty. Stavbaři tam odkryjí dlažební kostky a vyhloubí jámu.

"Předtím jsme pod dohledem statika a geotechnika zavedli sondy, abychom zjistili, v jakém stavu jsou základy kostela," uvedl stavbyvedoucí ze společnosti Imos Brno Stanislav Pecl. Ten se v minulosti podílel i na stavbě Labyrintu pod Zelným trhem a Mincmistrovského sklepa na Dominikánském náměstí.

Podle Pecla je práce na kostnici náročná zejména kvůli těsné blízkosti kostela svatého Jakuba. Stavbaři totiž musí obvodové zdi a pilíře podchytit, aby nebyla narušena jejich statika. "Potýkáme se i s dopravou materiálů do centra města," dodal Pecl.

Před začátkem prací kostnici prohlédl hygienik, kromě běžných bakterií a plísní v ní ovšem nic závadného nenašel. "Dostali jsme pouze doporučení nechat se očkovat proti tetanu. To u nás už všichni zaměstnanci měli," podotkl Pecl.

Zpřístupnění kostnice dohromady spolkne 40 milionů korun. Z toho 12,5 milionu zaplatí evropské fondy. První návštěvníci se dovnitř podívají na přelomu roku 2012 a 2013.