Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obří privatizace bytů ve Znojmě končí o rok dřív, lidé měli enormní zájem

  14:51aktualizováno  14:51
Jeden z největších privatizačních projektů na jižní Moravě z poslední doby, prodej městských bytů ve Znojmě, se blíží ke konci. Koordinátorům zbývá v nejbližších dnech rozeslat jen posledních pár nabídek. Do konce roku by mohla mít radnice hotovo. Město ale obcházejí i spekulanti.

Obří privatizace ve Znojmě končí o rok dříve. | foto: Nataša Zezulová

Znojmu se podaří rozprodat kolem 2 500 bytů o více než rok dříve. K dořešení zůstane už jen několik jednotlivých případů, které si z různých příčin musejí počkat dalších pár let. Původní plány přitom počítaly s dokončením privatizace bezproblémových bytů až v roce 2015.

"Letos ukončíme všechny prodeje, které lze. Zbude jen pět domů kvůli technickým důvodům a takzvané odložené prodeje, které blokují dřívější dotace od státu. S tím jsme ale počítali," řekl Jan Štrof ze společnosti Znojemské byty, která prodej koordinuje.

Prodej městských bytů

  • Znojmo před privatizací vlastnilo necelé 4 000 bytů. Přibližně 2 500 nyní prodává nájemníkům za 40 % odhadní ceny. Další volné prostory nabízí nejvyšší nabídce.
  • Hodonín držel přibližně 900 bytů do roku 2009. K postupnému prodeji určil polovinu z nich. Lidé si však na začátku stěžovali na ceny.
  • Kyjov chce prodat celkem 492 bytů, na konci privatizace si nechá jen 69.
  • Blansko v roce 2011 prodalo 182 bytů, nechalo si jich 514. Aktuálně uvolňuje byty k prodeji průběžně po několika kusech.

Město za byty utrží řádově stovky milionů korun. Zatím vydělalo 190 milionů za necelých 900 prodaných bytů. Dalších 1 500 jednotek čeká na zaplacení. Konečná suma by se tak mohla podle odhadů pohybovat kolem 400 milionů a víc. K tomu radnice vydělá další desítky milionů za soutěžní prodej volných bytů a nebytových prostor.

Nabídnou pomoc, pak lidi vystěhují

Vydělat pěkné peníze se ovšem ve Znojmě snaží i spekulanti. Lidem v městských bytech se ve schránkách už několikrát objevily letáky, které lákají nájemníky na hranu zákona. Nabízejí pomoc při financování bytu s tím, že lidi dál nechají v nájmu. Nebo nabízejí desetitisíce za přenechání bytu a bezplatné bydlení na několik let.

"Loni to zkoušela jedna místní realitka, před dvěma měsíci se pak objevily letáky investiční společnosti z Prahy 7. Jsou to šmejdi v oblasti realit. Naslibují hory doly, a jakmile vyprší blokace, byt si převedou a už se s lidmi nemazlí," varuje Štrof.

"Stalo se nám to na severu Čech, kde lidé měli možnost koupit za rozumné peníze byt od města nebo třeba od ČEZ. Někteří z těch, kteří měli zájem, ale neměli dost prostředků, sáhli po nabídce spekulantů a za půl roku neměli kde bydlet," popsal.

Nájemníky, kteří na byt nemají dost peněz, proto nabádá, aby se přišli poradit přímo do kanceláří koordinátorů. "Pokud si ani tak nebudou moci byt koupit, nemusí se ničeho obávat. Město je z nájmu vyhazovat nebude," podotkl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Na odkoupený městský byt bude ve Znojmě uvalena roční karanténa. Po tu dobu si radnice podrží předkupní právo a nový vlastník nebude moci byt prodat.

Město muselo před nedávnem zbystřit pozornost také při prodeji volného majetku. Na konci června stáhlo z nabídek bývalou prodejnu nábytku Corso v centru města. "Kdybychom prostor prodali, nejsme schopni ovlivnit, co tam bude. Vzhledem k poloze a velikosti zde snadno může vzniknout diskotéka nebo herna. A to nechceme," vysvětlil tehdy starosta.

V porovnání s některými ostatními městy probíhá privatizace bytů a dalších prostor ve Znojmě překvapivě hladce. A to i přesto, že se město zbavuje celých dvou třetin všech svých bytů. Po Brně jich v kraji mělo nejvíc. Znojemští mají o své bydlení enormní zájem. U podobných projektů bývá standardní, že 15 procent nájemníků nakonec svůj byt nekoupí. Ve Znojmě se míra nezájmu průběžně pohybuje jen kolem pěti až osmi procent.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz