Obří privatizace ve Znojmě končí o rok dříve.

Obří privatizace ve Znojmě končí o rok dříve. | foto: Nataša Zezulová

Obří privatizace bytů ve Znojmě končí o rok dřív, lidé měli enormní zájem

  • 0
Jeden z největších privatizačních projektů na jižní Moravě z poslední doby, prodej městských bytů ve Znojmě, se blíží ke konci. Koordinátorům zbývá v nejbližších dnech rozeslat jen posledních pár nabídek. Do konce roku by mohla mít radnice hotovo. Město ale obcházejí i spekulanti.

Znojmu se podaří rozprodat kolem 2 500 bytů o více než rok dříve. K dořešení zůstane už jen několik jednotlivých případů, které si z různých příčin musejí počkat dalších pár let. Původní plány přitom počítaly s dokončením privatizace bezproblémových bytů až v roce 2015.

"Letos ukončíme všechny prodeje, které lze. Zbude jen pět domů kvůli technickým důvodům a takzvané odložené prodeje, které blokují dřívější dotace od státu. S tím jsme ale počítali," řekl Jan Štrof ze společnosti Znojemské byty, která prodej koordinuje.

Prodej městských bytů

  • Znojmo před privatizací vlastnilo necelé 4 000 bytů. Přibližně 2 500 nyní prodává nájemníkům za 40 % odhadní ceny. Další volné prostory nabízí nejvyšší nabídce.
  • Hodonín držel přibližně 900 bytů do roku 2009. K postupnému prodeji určil polovinu z nich. Lidé si však na začátku stěžovali na ceny.
  • Kyjov chce prodat celkem 492 bytů, na konci privatizace si nechá jen 69.
  • Blansko v roce 2011 prodalo 182 bytů, nechalo si jich 514. Aktuálně uvolňuje byty k prodeji průběžně po několika kusech.

Město za byty utrží řádově stovky milionů korun. Zatím vydělalo 190 milionů za necelých 900 prodaných bytů. Dalších 1 500 jednotek čeká na zaplacení. Konečná suma by se tak mohla podle odhadů pohybovat kolem 400 milionů a víc. K tomu radnice vydělá další desítky milionů za soutěžní prodej volných bytů a nebytových prostor.

Nabídnou pomoc, pak lidi vystěhují

Vydělat pěkné peníze se ovšem ve Znojmě snaží i spekulanti. Lidem v městských bytech se ve schránkách už několikrát objevily letáky, které lákají nájemníky na hranu zákona. Nabízejí pomoc při financování bytu s tím, že lidi dál nechají v nájmu. Nebo nabízejí desetitisíce za přenechání bytu a bezplatné bydlení na několik let.

"Loni to zkoušela jedna místní realitka, před dvěma měsíci se pak objevily letáky investiční společnosti z Prahy 7. Jsou to šmejdi v oblasti realit. Naslibují hory doly, a jakmile vyprší blokace, byt si převedou a už se s lidmi nemazlí," varuje Štrof.

"Stalo se nám to na severu Čech, kde lidé měli možnost koupit za rozumné peníze byt od města nebo třeba od ČEZ. Někteří z těch, kteří měli zájem, ale neměli dost prostředků, sáhli po nabídce spekulantů a za půl roku neměli kde bydlet," popsal.

Nájemníky, kteří na byt nemají dost peněz, proto nabádá, aby se přišli poradit přímo do kanceláří koordinátorů. "Pokud si ani tak nebudou moci byt koupit, nemusí se ničeho obávat. Město je z nájmu vyhazovat nebude," podotkl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Na odkoupený městský byt bude ve Znojmě uvalena roční karanténa. Po tu dobu si radnice podrží předkupní právo a nový vlastník nebude moci byt prodat.

Město muselo před nedávnem zbystřit pozornost také při prodeji volného majetku. Na konci června stáhlo z nabídek bývalou prodejnu nábytku Corso v centru města. "Kdybychom prostor prodali, nejsme schopni ovlivnit, co tam bude. Vzhledem k poloze a velikosti zde snadno může vzniknout diskotéka nebo herna. A to nechceme," vysvětlil tehdy starosta.

V porovnání s některými ostatními městy probíhá privatizace bytů a dalších prostor ve Znojmě překvapivě hladce. A to i přesto, že se město zbavuje celých dvou třetin všech svých bytů. Po Brně jich v kraji mělo nejvíc. Znojemští mají o své bydlení enormní zájem. U podobných projektů bývá standardní, že 15 procent nájemníků nakonec svůj byt nekoupí. Ve Znojmě se míra nezájmu průběžně pohybuje jen kolem pěti až osmi procent.