Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obroda ODS se šíří z jižní Moravy, Blažka ale straníci stále podporují

  12:12aktualizováno  12:12
Nové tváře nejsou řešení. ODS by zase měla mít jasný pravicový názor. Ale chceme, aby nováček Petr Fiala byl předsedou strany. Umí změnu zevnitř zajistit. Tak mluví jihomoravští členové ODS v Hustopečské výzvě.

V Nečasově vládě byl Fiala ministrem školství. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Potřebujeme víc než změnu několika volených tváří! Svými názory a postoji jsme se do teď kompromitovali," praví se v nenápadném, ale ostře napsaném dokumentu ze začátku listopadu, který žádá ideovou konferenci ODS.

Sepsal ho Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor, ale v tomto případě především člen buňky ODS v Hustopečích, nedaleko kterých žije.

Mohlo by se zdát, že jde o slova jediného řadového občanského demokrata. Takzvanou hustopečskou výzvu ale schválila tamní buňka a Vobořil se dokument zrovna chystá rozeslat do celé republiky. Přislíbenou má podporu několika stranických sdružení v Praze i v Brně.

A jeho snaha je jen odrazem myšlenek, které mají mnozí jihomoravští občanští demokraté.

"Nestačí na lednovém volebním kongresu převolit vedení strany. Musíme změnit ODS od základů," říkají. A vyhlížejí nového stranického předsedu, který by uměl hlubší přeměnu zajistit. Podle některých by jím mohl být někdejší rektor Masarykovy univerzity a politolog Petr Fiala.

Vobořilova motivace k prohlášení? "Mým přímým nadřízeným na Úřadu vlády byl Petr Nečas, takže jsem měl možnost všechny věci vidět v přímém přenosu. Zásadní potíží ODS nejsou kauzy, ale především naprostá vyprázdněnost strany," vysvětlil.

A není bez zajímavosti, že právě Hustopeče jsou mateřskou organizací, a tedy i baštou vlivného šéfa jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky. I ten tak na znění výzvy souhlasně kývá.

"Rozhodně nesehráváme nějaké dávno domluvené divadlo pro voliče. Nyní je zásadní příležitost znovu formovat postoje, na kterých strana stojí. Je to boj o život. Pokud se nám to nepovede, příští rok jsou komunální volby. Reálně hrozí, že páteř strany - naši starostové a zastupitelé z ODS - při propadáku odejdou," uvedl jihomoravský šéf strany, kterou od pádu ze Sněmovny v předčasných volbách dělilo pouhých 2,72 procenta hlasů.

Petr Fiala jako jihomoravský lídr ODS v předčasných volbách získal více než 11 tisíc preferenčních hlasů. To je devátý nejlepší výsledek v celé České republice. V pátek ho buňka občanských demokratů Brno-střed, která je největší v zemi, vyzvala, aby se stal předsedou strany. Podpořila ho taky buňka v Uherském Hradišti a v pondělí přibyla i břeclavská a brněnská.

Podpora i od Pospíšila

Fialově případné kandidatuře navíc ustoupil konkurent. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se za něj totiž postavil. "Pokud by pan Fiala kandidoval, považoval bych za vhodnější ho podpořit," uvedl. Fialu mnozí členové ODS vidí jako člověka, který je nezatížený starými stranickými vazbami ani pochybnými kauzami. Zároveň s nadšením politologa mluví o autentické pravicové politice.

Sám Fiala se ale zatím drží zpátky. "Jakákoliv funkce je pro mě zajímavá jen tehdy, pokud mohu jejím prostřednictvím něco změnit. Vedu tak hovory s řadou lidí na různých úrovních strany a až na základě nich mohu dospět k závěru, zda existují podmínky pro to, aby mělo moje větší angažmá ve vedení smysl," uvedl už dříve Fiala. Podle mnohých občanských demokratů si je dobře vědom, že může posloužit jen jako rouška stále stejných tváří v pozadí.

V Brně se však v pondělí výrazná změna podmínek ve straně moc nepovedla. Do čela zdejší organizace ODS byl večer zvolen Pavel Blažek. Opět. Někdejší ministr spravedlnosti Nečasovy vlády a muž, který Fialovi z pozice dvojky jihomoravské kandidátky ve volbách "kryl záda" je zároveň Fialovým silným zastáncem. Ale také důvodem, proč někteří členové ODS v univerzitním profesorovi vidí právě jen maskování "staré ODS".

V pondělí odpoledne se také konal sněm v Břeclavi. Tam ale staré pořádky ustoupily. Ač původně měl na místního šéfa kandidovat ještě nedávný poslanec Pavel Suchánek, nakonec na poslední chvíli krok neudělal a svou kandidaturu stáhl.

Bývalý předseda sněmovního rozpočtového výboru se "proslavil" třeba tím, že spolu s šéfy ČEZ, Českých drah, pražského dopravního podniku a lobbistou Romanem Janouškem v roce 2011 vyrazil na golf do Dubaje. Odhalila to média. Nikdy přitom nevysvětlil, kdo cestu platil.

"Navrhlo mě místní sdružení Velké Pavlovice. S díky to ale odmítnu. Už jsem odpracoval dost. Budu působit pouze jako řadový člen ODS," uvedl už odpoledne Suchánek. Břeclavské ODS od pondělí šéfuje Libor Sadílek.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Chybí etická pravidla, kritizuje akademický senát námluvy s Křetínským

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Ani po čtyřech měsících nemá Daniel Křetínský jistotu, že mu vyjde plán na spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy...

VIDEO: Vlasy, brouci, rostliny. Vědec pořizuje úchvatné záběry z nanosvěta

nanoflight

Začal s opravovanými univerzitními mikroskopy, dnes má v soukromé laboratoři několik špičkových strojů. Německý vědec a...

V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

Letecký pohled na Brno.

V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet...

Najdete na iDNES.cz