Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obroda ODS se šíří z jižní Moravy, Blažka ale straníci stále podporují

  12:12aktualizováno  12:12
Nové tváře nejsou řešení. ODS by zase měla mít jasný pravicový názor. Ale chceme, aby nováček Petr Fiala byl předsedou strany. Umí změnu zevnitř zajistit. Tak mluví jihomoravští členové ODS v Hustopečské výzvě.

V Nečasově vládě byl Fiala ministrem školství. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Potřebujeme víc než změnu několika volených tváří! Svými názory a postoji jsme se do teď kompromitovali," praví se v nenápadném, ale ostře napsaném dokumentu ze začátku listopadu, který žádá ideovou konferenci ODS.

Sepsal ho Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor, ale v tomto případě především člen buňky ODS v Hustopečích, nedaleko kterých žije.

Mohlo by se zdát, že jde o slova jediného řadového občanského demokrata. Takzvanou hustopečskou výzvu ale schválila tamní buňka a Vobořil se dokument zrovna chystá rozeslat do celé republiky. Přislíbenou má podporu několika stranických sdružení v Praze i v Brně.

A jeho snaha je jen odrazem myšlenek, které mají mnozí jihomoravští občanští demokraté.

"Nestačí na lednovém volebním kongresu převolit vedení strany. Musíme změnit ODS od základů," říkají. A vyhlížejí nového stranického předsedu, který by uměl hlubší přeměnu zajistit. Podle některých by jím mohl být někdejší rektor Masarykovy univerzity a politolog Petr Fiala.

Vobořilova motivace k prohlášení? "Mým přímým nadřízeným na Úřadu vlády byl Petr Nečas, takže jsem měl možnost všechny věci vidět v přímém přenosu. Zásadní potíží ODS nejsou kauzy, ale především naprostá vyprázdněnost strany," vysvětlil.

A není bez zajímavosti, že právě Hustopeče jsou mateřskou organizací, a tedy i baštou vlivného šéfa jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky. I ten tak na znění výzvy souhlasně kývá.

"Rozhodně nesehráváme nějaké dávno domluvené divadlo pro voliče. Nyní je zásadní příležitost znovu formovat postoje, na kterých strana stojí. Je to boj o život. Pokud se nám to nepovede, příští rok jsou komunální volby. Reálně hrozí, že páteř strany - naši starostové a zastupitelé z ODS - při propadáku odejdou," uvedl jihomoravský šéf strany, kterou od pádu ze Sněmovny v předčasných volbách dělilo pouhých 2,72 procenta hlasů.

Petr Fiala jako jihomoravský lídr ODS v předčasných volbách získal více než 11 tisíc preferenčních hlasů. To je devátý nejlepší výsledek v celé České republice. V pátek ho buňka občanských demokratů Brno-střed, která je největší v zemi, vyzvala, aby se stal předsedou strany. Podpořila ho taky buňka v Uherském Hradišti a v pondělí přibyla i břeclavská a brněnská.

Podpora i od Pospíšila

Fialově případné kandidatuře navíc ustoupil konkurent. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se za něj totiž postavil. "Pokud by pan Fiala kandidoval, považoval bych za vhodnější ho podpořit," uvedl. Fialu mnozí členové ODS vidí jako člověka, který je nezatížený starými stranickými vazbami ani pochybnými kauzami. Zároveň s nadšením politologa mluví o autentické pravicové politice.

Sám Fiala se ale zatím drží zpátky. "Jakákoliv funkce je pro mě zajímavá jen tehdy, pokud mohu jejím prostřednictvím něco změnit. Vedu tak hovory s řadou lidí na různých úrovních strany a až na základě nich mohu dospět k závěru, zda existují podmínky pro to, aby mělo moje větší angažmá ve vedení smysl," uvedl už dříve Fiala. Podle mnohých občanských demokratů si je dobře vědom, že může posloužit jen jako rouška stále stejných tváří v pozadí.

V Brně se však v pondělí výrazná změna podmínek ve straně moc nepovedla. Do čela zdejší organizace ODS byl večer zvolen Pavel Blažek. Opět. Někdejší ministr spravedlnosti Nečasovy vlády a muž, který Fialovi z pozice dvojky jihomoravské kandidátky ve volbách "kryl záda" je zároveň Fialovým silným zastáncem. Ale také důvodem, proč někteří členové ODS v univerzitním profesorovi vidí právě jen maskování "staré ODS".

V pondělí odpoledne se také konal sněm v Břeclavi. Tam ale staré pořádky ustoupily. Ač původně měl na místního šéfa kandidovat ještě nedávný poslanec Pavel Suchánek, nakonec na poslední chvíli krok neudělal a svou kandidaturu stáhl.

Bývalý předseda sněmovního rozpočtového výboru se "proslavil" třeba tím, že spolu s šéfy ČEZ, Českých drah, pražského dopravního podniku a lobbistou Romanem Janouškem v roce 2011 vyrazil na golf do Dubaje. Odhalila to média. Nikdy přitom nevysvětlil, kdo cestu platil.

"Navrhlo mě místní sdružení Velké Pavlovice. S díky to ale odmítnu. Už jsem odpracoval dost. Budu působit pouze jako řadový člen ODS," uvedl už odpoledne Suchánek. Břeclavské ODS od pondělí šéfuje Libor Sadílek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz