Na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity zkoumají dopad nošení...

Na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity zkoumají dopad nošení speciální obuvi na zdraví těhotných žen. Na snímku účastnice výzkumu Kateřina Kolařová | foto: Marie Stránská, MAFRA

Vědci z Masarykovy univerzity vyvíjí obuv, jež ulehčí ženám těhotenství

  • 1
Křeče v nohou, otoky na chodidlech a obtížná chůze. Tyto problémy v pozdější fázi těhotenství dobře zná spousta budoucích maminek. Odborníci z Fakulty sportovních studií (FSpS) Masarykovy univerzity se teď snaží vyvinout speciální boty, které tyto zdravotní potíže odstraní.

Zatím mají za sebou pilotní projekt, kdy na třiceti ženách, od šestého do devátého měsíce těhotenství, testovali způsob jejich chůze, a podle toho pak experimentovali s tvarem obuvi.

„Všechny maminky se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe,“ přiblížil vedoucí výzkumu Martin Zvonař z FSpS.

Podle něj se tak stalo také proto, že díky speciálně upraveným botám nohama lépe proudí krev.

Nyní, když je pilotní projekt u konce, spouštějí odborníci na pohyb z Masarykovy univerzity výzkum rozsáhlejší, aby získali přesnější data. Zapojit do něj chtějí další stovku žen. Fakulta na výzkum dostala milion korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Budoucí matky se mohou do testování zapojit především díky spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou Fakultní nemocnice. Její ředitel Pavel Ventruba aktivitu sportovní fakulty velmi vítá. „Projekt může pomoci nastávajícím maminkám i dětem. Ženy, které jsou aktivní až do porodu, totiž zvládnou porod lépe,“ uvedl.

Ženy si mohou vybrat barvu i materiál

Zapojit se do výzkumu mohou ale i ženy, které mají v plánu rodit v jiné porodnici než v té v Bohunicích. Podmínkou však je, aby byly minimálně v šestém měsíci a klientkami zmíněné pojišťovny.

Základním předpokladem výzkumu pak je, že boty budou skutečně v době těhotenství nosit. Z tohoto důvodu si mohou ženy vybrat barvu i materiál, z jakého obuv chtějí mít.

„Nohy dostávají zabrat nejen ke konci těhotenství, ale i potom, když třeba maminky nosí děti v šátku. Speciální obuv umožňuje přirozený pohyb a díky nim ženy netrpí křečí ani otoky,“ potvrdila jedna z účastnic pilotního projektu Kateřina Kolářová.

Na výrobě bot spolupracuje fakulta s moravským výrobcem Josefem Hanákem. Společně už dříve patentovali nejprve vložku do bot napravující nožní klenbu, a později i celou botu. Pokud výzkum potvrdí zásadní pozitivní účinky na zdraví těhotných žen, mohla by začít firma do roka boty prodávat.

Tělo ví, kdy si nemůže dovolit chodit rázně

Původně vědci zařadili těhotné ženy do výzkum proto, že díky jejich poměrně rychlému přibírání na váze lze dobře sledovat změny na chodidlech, které způsobuje nadváha nebo nošení špatných bot. Výsledky ale ukázaly, že nová obuv má přínosy také pro zkoumané ženy.

„Tělo ví, že si nemůže dovolit chodit rázně, maminka je opatrnější a chodí s pokrčenými koleny. Tím nezatěžuje klenbu, a ta začne postupně padat. Nám se botami podařilo zmírnit právě to nadměrné krčení kolenou,“ vysvětlil Zvonař. V laboratořích fakulty ženám proto například měří úhly v kolenou, v kyčlích nebo testují, jak se jim chůze v těhotenství mění.

Po těhotných ženách se experti z Masarykovy univerzity zaměří na výrobu obuvi pro nemocné cukrovkou.

„Jejich nohy jsou velmi náročné na čistotu prostředí v botě, protože v pozdějším stádiu cukrovky jakákoliv infekce znamená velké riziko amputace prstů nebo kotníku. Pokud je prostředí více sterilní, riziko infekce je nižší. Takže se snažíme do bot aplikovat různé materiály, které likvidují viry a bakterie,“ dodal Zvonař.