Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obviněný stavební inženýr za pád lešení u Grandu nemůže

  7:36aktualizováno  12:30
Pád kovového lešení v Benešově ulici před dvěma lety těžce zranil dva lidi a zničil 20 aut. Před brněnským městským soudem stanul stavební inženýr Lubomír Petr, jehož policie označila za viníka neštěstí. Soudkyně Dagmar Bordovská ho však osvobodila.

V centru Brna se zřítilo lešení | foto: HZS - Jaroslav Haid

Podle soudu Petr za zřícené lešení nemůže. "Lubomír Petr vypracoval jen první verzi technologického postupu. V době sepsání smlouvy bylo oběma stranám (firmě Pend, kterou vlastní Petrův syn, a Metrostavu, který stavbu prováděl) jasné, že se podle něj postupovat nebude," odůvodnila verdikt Bordovská.

Za zřícené lešení podle soudu nemohou ani dělníci, kteří pracovali pro firmu Pend. "Byly to nejméně kvalifikované síly. Dělníci nebyli schopní rozhodovat, co mají dělat," uvedla soudkyně.

Poukázala ovšem i na to, že Petr jako autorizovaný inženýr opatřil listinu s navrhovaným postupem a kulatým razítkem, i když byl přesvědčen, že nebude podkladem pro bourací práce.

"To je poměrně zarážející," dodala Bordovská.

Lešení strhla římsa
Soud potvrdil, že Lubomír Petr za pád lešení, které poničilo dvacítku aut a způsobilo několikamilionovou škodu, nemůže. Zatím však není jasné, kdo nehodu zavinil.

Lešení bylo podle znalce postaveno správně. Strhla jej však uvolněná římsa opravovaného domu. "Konstrukce lešení nemohla ten pád ani náhodou udržet," řekl znalec Vladimír Kratochvíl. Římsa byla podle Kratochvíla před několika desítkami let nadstavena v rozporu s tehdejšími předpisy.

Když dělníci předloni začali bourat krov, římsa se převážila a spadla přímo na lešení. To potvrdila i výpověď jednoho ze zraněných. "Nejdřív byla slyšet rána, jako když na lešení spadne cihla. Následoval hrozný rachot a pak jsem se probral až v Úrazovce," řekl u soudu Jiří Šimčík.

"Zvážím další postup tak, aby byl zjištěný skutečný pachatel. V úvahu teď přichází jedině ten, kdo jednal za společnost Metrostav," řekl státní zástupce Radek Němec po verdiktu. V případě Petra si zatím ponechal lhůtu k odvolání.

I podle Kratochvíla měl člověk, který provoz na stavbě řídil, římsu zkontrolovat. "Trochu mě překvapilo, že když se tam bouralo, nikoho nenapadlo vzít kladívko, římsu oťukat a zjistit, jak na tom je," podivoval se.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz