Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obyvatel jihomoravského kraje rekordně přibývá

  15:00aktualizováno  15:00
Silné ročníky 70. let se zasloužily o stoupající porodnost. Dětí se narodilo nejvíc za 14 let. Za rok přibylo na jihu Moravy téměř osm tisíc obyvatel. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Kolona sto šedesáti autobusů jede přes hranice Jihomoravského kraje. Tak by to vypadalo, kdyby společně cestovali všichni lidé, kteří se loni stali Jihomoravany. Dětí se rodí stále víc. Těch, kdo mají některé z jihomoravských měst zapsané v rodném listě, přibývá už několik let. Loni však padl rekord.

"Narodilo se 12 371 dětí, což je nejvíc za posledních čtrnáct let. Stále ještě se však nepodařilo překročit třináctitisícovou hranici jako v roce 1993,“ poznamenala Iveta Konečná z brněnské pobočky Českého statistického ústavu. Lidí přibylo "přirozeně“. Velký počet novorozenců ovlivnil i takzvaný přirozený přírůstek obyvatel. Ten vyjadřuje, kolik lidí přibylo přirozenou cestou, tedy rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých.

"Vloni se po dlouhé době v kraji narodilo víc lidí, než zemřelo. Ještě v roce 2006 Jihomoravanů přirozenou cestou ubylo a počet obyvatel zvyšovali jen ti, kdo se přistěhovali. Ovšem za republikou má náš kraj mírné zpoždění. Mírný kladný přirozený přírůstek se totiž projevil už před třemi lety,“ poznamenal brněnský demograf Daniel Seidenglanz.

Hlavní "zásluhu“ na tomto vývoji mají matky narozené v silných ročnících sedmdesátých let. Zakládají rodiny, rodí děti. Jejich vliv však podle odborníků vydrží jen několik let, pak bude nově narozených dětí ubývat a přirozený přírůstek se nejspíš opět vrátí do záporných čísel.

Stěhování hýbe čísly
I přes kladný přirozený přírůstek však vloni největší měrou ke zvyšování počtu Jihomoravanů přispěli ti, kdo se do kraje přistěhovali odjinud. Za celý rok jich bylo téměř sedmnáct tisíc. Poprvé od roku 1996 pomohli "přistěhovalci“ zvýšit i počet obyvatel Brna.

"Po celou dobu se z města každoročně víc lidí odstěhovalo, než přistěhovalo. V loňském roce však ti, kdo se v Brně přihlásili k trvalému pobytu, převýšili o více než 1700 ty, kdo si svůj domov našli mimo město,“ poznamenala Iveta Konečná. K této změně pravděpodobně přispěl příliv nových investorů, kteří přitáhli do krajského města své zaměstnance. Venkov stále táhne. I nadále však lidé Brno často opouštěli ve prospěch jeho blízkého okolí.

"Takzvaná suburbanizace, tedy odliv lidí z města za jeho hranice, se projevuje už delší dobu. Tento jev také zvyšuje porodnost na Brněnsku. Velmi často se tam totiž stěhují mladé páry narozené v sedmdesátých letech,“ konstatoval Daniel Seidenglanz. Kraj mají rádi cizinci. Jihomoravský kraj si vloni připsal i "bronzovou“ příčku v přílivu cizinců. Předstihla jej pouze Praha a Středočeský kraj. Blanensko však drží rekord v celé republice. "Ze všech okresů se tam přistěhovalo nejvíce osob s mongolskou národností,“ dodala Konečná.

Většina členů mongolské komunity našla práci v továrně společnosti Apos. Práce s kůží a obšívání volantů, které Mongoly živí, totiž místní lidi nepřitahuje. "Než společnosti dovolíme zaměstnat cizince, zjišťujeme, zda je možné místo obsadit českými občany. Teprve pokud je pozice neobsaditelná, může firma pozvat pracovníky ze zahraničí,“ vysvětlil již dříve Jiří Dvořák z blanenského úřadu práce.

Jihomoravský Kraj

Údaje k 31. 12. 2007

Počet obyvatel    1 140 534 

Narozené děti     12 371

Z toho chlapci     6 312

Z toho dívky        6 059

Zemřelí               11 774

Přirozený přírůstek    597

Přistěhovalí        16 883

Vystěhovalí         9 509

Přírůstek stěhováním 7 374

Přírůstek celkem        7 971

Počet sňatků              6 287

Počet rozvodů            3 369

Narodilo se nejvíce dětí od roku 1993.

Nejvíce obyvatel přibylo na Brněnsku.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz