Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obyvatele bytu v Kyjově zranil výbuch plynu krátce po výměně ventilů

  6:43aktualizováno  6:43
V městském bytě na sídlišti Za Stadionem v Kyjově, který spravuje společnost Bytasen, vybouchl plyn. Plameny zde popálily staršího muže. Radnice kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Plyn totiž vybouchl krátce po práci na rozvodech.

Výbuch plynu v Kyjově, zraněný Antonín Neduchal | foto: Radek Miča, MAFRA

K výbuchu došlo jen druhý den poté, co firma, jejíž název nechce Bytasen zveřejnit, v domě vyměňovala ventily a dělala další úpravy na rozvodech plynu.

"Druhý den jsme byli pryč, a když jsme se večer vrátili, v bytě byl cítit plyn. Otevřeli jsme okna, a když manžel zapnul ventilátor, tak to bouchlo. Vyšlehl plamen a manželovi ožehl obličej, krk a škaredě popálil ruku," líčí Ludmila Neduchalová událost z minulé soboty, při které se podle sousedů starší manželé podruhé narodili.

Ženě je šestašedesát, jejímu manželovi Antonínu Neduchalovi, který má těžkou cukrovku, pětasedmdesát. Oba velmi špatně vidí. "Nevím, čí je to vina, podle mne výměna asi nebyla provedena dobře a zřejmě nejen v našem bytě. Podobné problémy měli další dva nájemníci, i když u nich nic nevybouchlo," říká Ludmila Neduchalová.

Výbuch plynu v Kyjově, zraněný Antonín Neduchal

Obyvatelé bytů firmě spílají
Podle ní se město snažilo věc hned řešit, starosta František Lukl i místostarosta Antonín Kuchař chtěli zařídit výměnu oken již v neděli. Někteří místní si přesto myslí, že se město snaží tuto nepříjemnost zamést pod koberec.

"S Bytasenem jsou od počátku problémy, údržbu bytů neprovádí tak, jak by měl, a město ho kryje. Proč sem nikdo nezavolal hasiče?" uvedl muž z Kyjova, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Místostarosta Antonín Kuchař však tvrdí, že tomu tak není. "Ujišťuji vás, že v té věci podnikáme všechny nezbytné kroky," uvedl. Sdělil, že vědí, která firma vyměňovala ventily, nechtěl však uvést, jestli k takové práci má osvědčení. "To nemohu ani vyvrátit, ani potvrdit," sdělil Kuchař.

Trestní oznámení podali, firmu však tají
"Po Bytasenu však nyní vyžadujeme, aby nám poskytl všechny potřebné informace, a dnes jsme podali trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení," dodal.

Název firmy nesdělil ani vedoucí kyjovské pobočky brněnského Bytasenu Mojmír Oliva. "Požádala nás, abychom její jméno nezveřejňovali. Je to ojedinělá záležitost a poškodilo by to její jméno, které si roky budovala," uvedl Oliva.

Vedoucí kyjovského Bytasenu také tvrdí, že měřicí přístroj nevykazoval únik plynu, tedy nefungoval tak, jak měl. "V této chvíli je již ve zkušebním ústavu a čekáme na jeho vyjádření," uvedl Oliva a dodal, že firma oprávnění k těmto pracím má.

Výbuch plynu vybil okenní skla. "Sousedé pak říkali, že střepy lítaly až nad borovici před domem," říká Ludmila Neduchalová. "Rozklepala jsem se, brečela a i po několika dnech se mi o tom špatně mluví. Stačilo málo a už jsme tady nemuseli být," vysvětluje.

Pomohl soused i plynař
Přiznala, že ani nevěděla, co má dělat. "Byla jsem v šoku. Naštěstí přiběhl soused, zastavil plyn a někdo zavolal městskou policii. A pak přišel i plynař, který u nás naměřil vysokou koncentraci plynu, přestože už byl přívod plynu dvacet minut zavřený," říká paní.

"Pokud nehoří, nemusí se volat hasiči, v každém případě se však taková událost musí oznámit a další kroky by měl podniknout majitel bytu, v tomto případě město," připomíná Petr Dostál z Brna, který poskytuje odborné poradenství v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany.

Paní Neduchalová má strach, že si budou muset náhradu škody vyřídit z manželovy pojistky. "Proč bychom to ale měli dělat, když jsme nic nezavinili," říká.

Podle Mojmíra Olivy z Bytasenu se však o to postará firma, která práce prováděla. "Slíbila, že uhradí veškeré náklady na odstranění škod a zaplatí i bolestné," dodal.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz