Údajný člen Toflova gangu Eduard Slanina

Údajný člen Toflova gangu Eduard Slanina | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obžalovaný: Toflův gang neexistoval, svědci by měli jít na detektor

  • 10
Bývalý policista Eduard Slanina, který je jedním z obžalovaných v kauze Toflova gangu, tvrdí, že žádný gang neexistoval. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a svědci, které si zve státní zástupce Martin Brzobohatý, tak nevěrohodní, že by měli jít na detektor lži.

"Nerozumím koncepci žalobce, že existovala třináctičlenná organizovaná zločinecká skupina. Předpokládal bych, že musí být naplněna alespoň ta elementární skutečnost, že se lidé mezi sebou znají. Jenže někteří jsme se vůbec neviděli, ani o sobě neslyšeli," uvedl Slanina. Tvrdí, že čtyři obžalované nezná.

Potvrdil tak pondělní výslech obžalovaného Miloše Almásyho. Tento expolicista, který podle obžaloby gang vedl s kolegou Michalem Toflem, připustil, že bral úplatky za "právní poradenství", porušil etický kodex policisty, ale nevydíral. A už vůbec ne násilím, jak tvrdí obžaloba.

Slanina dále tvrdí, že v obžalobě nesedí více věcí. Podle ní poskytoval Toflovi data z policejních spisů v letech 2006 až 2008, ale to již u policie nepracoval. S Almásym a ostatními členy údajného gangu se pak osobně neznal. Stýkali se prý jen v práci na policii, tedy služebně a navíc jen zřídka.

Vydírání, úplatkářství i loupež

Před brněnským krajským soudem stojí třináct obžalovaných, kteří údajně v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jihu Moravy. Z obžaloby vyplývá, že gang po obětech žádal částky od deseti tisíc až do deseti milionů. Podle spisu vyděrači hrozili svým obětem, že je zavraždí nebo jim unesou děti, pokud nezaplatí.

V čele gangu údajně stáli Michal Tofl, který byl zavražděn, a jeho policejní kolega Miloš Almásy. Pokud oběti odmítly zaplatit a podaly si stížnosti na policii, policejní inspekce je řešila, ale nakonec odložila jako zcela nedůvodné.

Kauza je spjata s třemi desítkami případů velmi závažné formy vydírání. Podle obžaloby se gang dopustil mnoha trestných činů zahrnujících úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinné spolčení, návod na ublížení na zdraví, loupež, podplácení a účast v organizované zločinecké skupině.

Proces potrvá patrně několik měsíců. Kdy padne verdikt, není jasné. Většina obžalovaných je stíhána na svobodě, část je ve vazbě a část ve výkonu trestu za zcela jinou činnost.

5. srpna 2011

,