Ochablé svaly po dialýze posiluje v Brně elektřina

  • 2
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně úspěšně otestovala nový způsob rehabilitace, který je založený na pozitivním účinku elektrického proudu. Do výzkumného projektu lékaři zařadili pacienty, kterým selhaly ledviny.

"Metoda je založená na elektrických impulzech o nízké frekvenci od desíti do padesáti hertzů. Ty při dlouhodobém účinku dělají sval odolnější vůči únavě a také stabilizují krevní tlak," popsal přednosta Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Petr Dobšák.

Metoda má navíc významné plus v tom, že ji mohou používat i starší lidé. Pro ty už je totiž klasické cvičení nepřijatelné.

Když si tělo "pobrní"

Čtyřiasedmdesátiletá Hedvika Staňková musí s chronickým onemocněním ledvin pravidelně chodit do nemocnice. Tam jí látky, které nezvládají vyloučit její vlastní ledviny, odstraní z těla během takzvané dialýzy.

Za týden tak proleží asi patnáct hodin. Důsledkem toho je pokles síly svalů a zvýšená únava. "Bolívaly mě hodně stehenní svaly. Nemohla jsem moc chodit," vypráví Staňková.

Lékaři jí nyní třikrát týdně nalepili na tělo elektrody a pomocí elektrostimulátoru ji hodinu dodávali impulzy. "Dost to brnělo, ale nepříjemné to není. Mám rádio v mobilu, tak jsem u toho vždycky poslouchala," vykládá Staňková.

Výsledky jsou podle ní výrazné. "Od té doby se mi líp chodí, cítím se dobře," dodává čtyřiasedmdesátiletá pacientka.

Dialýza - ilustrační fotoLékaři chtějí v projektu dál pokračovat, přestože zatím to nebude v nemocnici úplný standard. "Teprve s tím začínáme, v Česku je to neprošlapaná cesta," řekl přednosta II. interní kliniky Miroslav Souček.

Podle něho je škoda, že se mnoho nemocnic rehabilitaci pacientů s dialýzou nevěnuje. "V zahraničí se cvičení zkouší už od osmdesátých let," doplnil Souček.

Počet pacientů s onemocněním ledvin neustále roste. V roce 2007 připadalo v Česku na milion obyvatel 469 takto léčených, v posledních letech jich 150 ročně přibývá. Častou příčinou selhávání ledvin bývá cukrovka a vysoký krevní tlak.