chřipka, výzkum, vakcína, virus

chřipka, výzkum, vakcína, virus | foto: Václav Pancer, MF DNES

Očkování proti prasečí chřipce na jižní Moravě získá osm tisíc lidí

  • 5
Podle pandemického plánu kraje se proti prasečí chřipce má očkovat 30 tisíc lidí. Pro všechny však zatím vakcíny nejsou. Očkování se podle ministerstva zdravotnictví spustí už na začátku listopadu. Ne každý, kdo o ně bude mít zájem, ale injekci dostane.

V první fázi vakcínu získají lidé trpící chronickými onemocněními dýchacích cest a kardiaci. A také zdravotníci. Kteří přesně, zatím ministerstvo neobjasnilo.

počty očkovaných

Energetici: asi 2 tisíce lidí (ČEZ, RWE Group, Čepro, Teplárny)

Vodárenství: tisíc lidí (vodárny, Povodí Moravy)

Dopravci: 3,5 tisíce lidí (České dráhy, Správa železniční a dopravní cesty, letecký provoz)

Komunikační a informační systémy: 1 700 lidí (Česká pošta, Česká televize, rozhlas, operátoři)

Jasnější informace však jsou o další skupině očkovaných. Po nemocných a lékařích totiž přijde řada na pracovníky z takzvané kritické infrastruktury. Seznamy těch, kdo mezi ně patří, už vypracoval i Jihomoravský kraj.

"Na jižní Moravě se podle prvotního návrhu, který jsme poslali na generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, bude očkovat zhruba osm tisíc lidí z celkem čtyř oblastí kritické infrastruktury," potvrdil MF DNES Zdeněk Kubeš, vedoucí odboru oddělení krizového řízení jihomoravských hasičů.

Chránění podle něho budou hlavně lidé zajišťující dodávky energií, vody, dopravu a také ti, kdo mají na starosti komunikační systémy.

Seznam podniků

Jmenné seznamy lidí, kteří vakcínu dostanou, podle Kubeše v této chvíli zatím neexistují. Už jsou ovšem hotové seznamy podniků, jejichž zaměstnanci mají bezplatné očkování získat.

"Zatím by se očkování mělo dávat těm, kteří zajistí takzvaný nezbytný chod kraje a také nezbytný chod jeho subjektů z této kritické infrastruktury," vysvětluje Kubeš.

Jasný už je seznam podniků a počet očkovaných lidí v každém z nich. Vakcínu všichni zaměstnanci nicméně nezískají: ze dvou tisíc pracovníků to může být jen pár desítek těch nejnutnějších. A právě konkrétní jména doplní firmy až ve druhé fázi.

K seznamu ještě přibude další se zdravotníky a nemocnými, který dodá ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra také určí, které policisty, hasiče a vojáky naočkuje.

Kdy přesně všichni zmínění vakcínu dostanou, není zatím jasné. Ani to, kdy přibudou další. Podle vedení kraje a pandemického plánu, který má vypracovaný, by totiž jen na jižní Moravě mělo očkování získat 30 tisíc lidí. S takovým počtem však zatím seznam nepočítá.

"Plány krizové připravenosti máme zpracované už od roku 2007. Na základě usnesení vlády tehdy hejtmani sestavili nejen pro případ epidemie chřipky seznamy osob nejdůležitějších pro zachování života v kraji. Tento krizový pandemický plán jen na místní a krajské úrovni zahrnuje 30 tisíc lidí," potvrdil Jiří Vágner z oddělení krizového řízení a obrany krajského úřadu.

Vakcíny pro veřejnou správu

Na něj se dostali kromě nyní zahrnutých sektorů dopravy, vodohospodářství, energetiky a komunikačních technologií také pracovníci potravinářství a zemědělství, zdravotníci, lidé z bankovního a finančního sektoru nebo třeba veřejné správy.

"Předpokládali jsme, že přibude dalších 15 tisíc lid z národní úrovně, seznamy třeba policistů, lékařů fakultních nemocnic měla zabezpečovat ministerstva," dodal Vágner.

Hasiči třicetitisícový seznam dostali. Kvůli snížení počtu dávek, které stát může koupit, ale museli škrtat. "Museli jsme přehodnotit přístup. Je ale možné, že se seznamy ještě rozšíří. Není to nic konečného, čekáme stále na další pokyny z ministerstva," uklidňuje Kubeš.

Panika není namístě ani podle Vágnera. Očkování není všelék. "Při pandemii je důležitější třeba správný životní styl. S ním seznam nepomůže," dodal.