Alois Kazelle, odborový předák Zetoru

Alois Kazelle, odborový předák Zetoru | foto: Radek Miča, MAFRA

Odchází stále lepší lidé, říká šéf odborářů Zetoru Alois Kazelle

  • 4
V brněnském Zetoru odsunuli vyjednávání o růstu mezd až na leden. Ve hře je zkrácení pracovní doby i zvýšení platů. "Jednání jsou vždy náročná, jedna strana zkouší výdrž druhé. Ale čím se firmám vede hůř, tím je to svízelnější," říká Alois Kazelle, šéf podnikových odborářů.

Co po zaměstnavateli požadujete?
Budeme trvat na zkrácení pracovní doby na sedm a půl hodiny denně. Zetor propustí 180 lidí. Zkrácení pracovní doby by pro celou firmu mělo znamenat přes 75 tisíc hodin navíc a to je příležitost aspoň pro pár zaměstnanců, kteří by tak mohli zůstat. Kdyby se totiž uvažovalo zase o nárůstu výroby, tak ti lidé budou chybět, protože se propouštění týká čím dál víc schopnějších a schopnějších.

Jak se na návrh dívá management?
Poprvé jsme návrh dali v říjnu 2008, ale firma na dohodu nepřistoupila. Vzhledem k tomu, že ve strojírenství v České republice dvě třetiny firem pracují na sedm a půl hodiny, nevíme, proč my bychom se měli hnát do osmihodinové pracovní doby, když máme méně práce.

Co když se k tomu opět postaví negativně?
Budeme preferovat zkrácení pracovní doby nebo navrhneme zvýšení platů o tři procenta. Ti, kteří ve firmě zůstanou, si to zaslouží. Pro ně totiž snižování zaměstnanců znamená, že na ně budou větší nároky na výkon, budou muset více přecházet z pracoviště na pracoviště, to znamená větší fyzickou námahu.

Alois Kazelle, odborový předák Zetoru

A pokud ani na to nepřistoupí?
To budeme v rozporu a museli bychom zvážit, jaké uděláme kroky. Jsme rozhodnutí do toho jít intenzivně i letos. Naše návrhy nejsou postavené tak strašně, že by to znamenalo konec firmy.

Jak se lišilo vyjednávání o platech letos s roky před krizí?
Když se firmám daří, je vyjednávání lehčí, vedení je ochotné přistoupit na většinu požadavků, pokud jsou rozumné. Tam, kde je více možností, se dá dohodnout na benefitech, nám se podařilo dohodnout důchodové připojištění. Jednání jsou vždycky náročná, jedna strana zkouší druhou, jakou má výdrž a jak je důsledná. Ale čím se firmám vede hůř, tím je to svízelnější.

Argumentují tím, že doba je zlá?
Samozřejmě. Ale jsme v tak vyspělé společnosti, že musí být vždy zachovaná hranice, pod kterou nelze ustoupit, aby to nebyla degradace zaměstnance. Každý ústupek zaměstnanců by měl být vždy ošetřený smluvně a časově. Pokud se firma dohodne na desetiprocentním snížení prémií, má se zavázat, že po roce udělá vyhodnocení, a pokud se situace zlepší, navrátí se původní režim.

Vedení Zetoru doufá, že by k obratu mohlo dojít už příští rok.
Zřejmě nějaký ekonom spočítal zaměstnance a to, kolik je jich potřeba na daný počet traktorů, proto se udělaly některé kroky. Je to komplex opatření a udělali je proto, aby se příští rok firma zase dostala do zisku. Je potřeba tomu věřit, jinak to nebude fungovat.