Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Losy v Brně zabilo zřejmě vyčerpání. Nebyl důvod k uspání, zlobí se zoolog

  14:48aktualizováno  17:58
Pravděpodobně z Polska na začátku týdne doputovala do Brna losí samice a mládě. Pohybovaly se kolem frekventovaných silnic. Policií přivolaný veterinář losy uspal, zvířata však posléze uhynula. To vyvolalo kritické reakce internetových diskutérů i odborníků na zvířecí říši.

Samici losa odchytávali policisté a hasiči. | foto: HZS JMK

Losí samici se několik hodin snažili odchytit hasiči, policisté, veterinář i myslivci v pondělí na okraji brněnských městských částí Černovice a Slatina. V úterý ráno si odchyt zopakovali. Dalšího losa - mláděte - si totiž všimla hlídka cizinecké policie poblíž křižovatky ulic Černovická - Olomoucká. Obě zvířata přivolaný veterinář uspal, nakonec uhynula (o odchytech jsme psali zde).

Fotogalerie

Hon s tragickým koncem rozzlobil Petra Koubka z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který má s odchytem zaběhlých zvířat zkušenosti.

Nechápe, proč policisté a další přivolané složky dělali kolem losů několikahodinové manévry. Dokonce mu prý volali rozzlobení myslivci.

„Na fotkách bylo vidět, že zvířata melou z posledního. Když je veterinář střelil, tak ještě dlouhou dobu ležela na slunci. Totálně vyčerpaná. A proč? Čekali na transportní bednu, která měla být dávno připravená. Když nebyla a čekali, tak měli dát losy do stínu a kropit vodou,“ rozzlobil se Koubek.

Policejní mluvčí Pavel Šváb uvedl, že policie musela prioritně ochránit bezpečnost řidičů na silnici. „Jsme za ni zodpovědní,“ upozornil.

Koubek ale dopravu jako pádný argument nebere. „To bychom museli dělat takové manévry kolem každé krávy, která se mihne u silnice. Stačili dva policisté, kteří by komunikaci na pět minut uzavřeli, aby mohlo být zvíře odchyceno. Když v pondělí přiletěl vrtulník, tak mohli losí samici zahnat do lesa. Nebyl důvod k uspání,“ nechápe Koubek.

Zlobí se také proto, že se staví koridory pro přechod zvířat. „Když se jim podaří přejít stovky kilometrů a přijdou do Brna, tak je tady prostě zastřelíme. Zoufalá situace,“ poznamenal ještě.

Samice podle slov Švába, který byl na místě, na vrtulník nereagovala a v blízkosti nebyl žádný les. Navíc se pohybovala v nepřehledném terénu a mohla kdykoliv vběhnout na silnici, což mohlo mít tragické následky.

Ve středu odpoledne vydala k zásahu vyjádření také Městská policie Brno, jejichž hlídky byly na místě. „Los se v obou případech vyskytoval v bezprostřední blízkosti frekventovaných komunikací, kde s ohledem na mohutnost zvířete, bylo snahou strážníků i dalších zúčastněných složek primárně zabránit tomu, aby nevstoupil do vozovky, kde by případný střet s vozidly mohl mít tragické následky,“ sdělil mluvčí Městské policie Brno Pavel Šoba.

Kolaps je obranným mechanismem, říká veterinář

Veterinář Stanislav Mazánek, který byl k oběma zásahům přivolaný, tvrdí, že losi jsou obecně na stres a kontakt s člověkem více náchylní.

„Když jsou napadeni predátorem nebo se cítí v ohrožení, je kolaps jakýmsi obranným mechanismem před bolestí. U losů, které jsme odchytávali v Brně, to zřejmě byla kombinace vyčerpání, stresu a anestetik. Nevíme, jak dlouhou cestu měli za sebou,“ vysvětluje Mazánek, proč zřejmě losi uhynuli. Dodal, že jejich původ se teprve zjišťuje, odborníci udělají genetickou analýzu.

Podle informací MF DNES se dokonce uvažovalo, že zvířata budou rovnou zastřelena kvůli právě komplikovanému terénu, ve kterém se pohybovala. Losi mohli kdykoli vběhnout na silnici. Třeba v Rakousku je jejich odstřel běžný.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz