Propagační samolepka hnutí Národního odpor na jednom ze sloupů v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Odpor“ zaplavil Brno, za výlep může brzy hrozit soud

  • 12
Brno i další jihomoravská města zaplavují samolepky s odkazy na neonacistický Národní odpor. Ačkoliv by v Praze mohly za podobný výlep brzy padnout první nepodmíněné tresty, lepiče se ve většině případů dopadnout nepodaří.

Centrum Brna v posledních dnech zaplavily černobílé nálepky s podobiznami dvou mladých lidí. "Svobodu politickým vězňům," vyzývá neznámý autor kolemjdoucí.

Dívka na obrázku se jmenuje Michaela Dupová a její kolega Patrik Vondrák. Minulý týden s nimi v Praze začal soud. Oba patří k osmici obžalovaných z propagace hnutí hlásícího se k nacismu.

Rozhodnutí soudů může změnit přístup

Trestného činu se měli dopustit vylepováním samolepek s odkazem na internetovou stránku zakázaného neonacistického hnutí Národní odpor. Na nich se objevovalo heslo. "Svobodně - Národně - Sociálně Odpor.org Odpor! Odpor! Odpor!"

Četné odkazy na zakázanou organizaci se ovšem neobjevují jen v Praze. Teprve před pár týdny ozdobil někdo podobnými odkazy lampy pouličního osvětlení v parku na ulici Rybářská. V pravidelných intervalech se objevují po celém městě.

Rozhodnutí obvodního soudu v Praze by mohlo přístup k podobným odkazům změnit. Rozhodne-li soud o vině obžalovaných a potvrdí-li rozsudek i odvolací soudy, reklama na stránky Národního odporu bude podobným prohřeškem jako například ospravedlňování holocaustu.

Na prevenci nemá policie síly

Policisté na jižní Moravě se zatím podobnými případy případy nezabývali. Propagaci Národního odporu se nevěnovali například ani v Hodoníně, který v minulosti nechvalně proslul působením neonacistické organizace White Rebel Klan.

"Pokud si dobře vzpomínám, tak u nás jsme v minulosti nic takového neměli. Je možné, že se podobné nálepky někde objevily, ale zatím jsme to neřešili," uvedl mluvčí policie v Hodoníně Petr Zámečník.

"Pokud bychom něco našli nebo nám to bylo oznámeno, tak bychom to určitě řešili. Ale abychom to preventivně kontrolovali sami, na to nemáme síly ani prostředky," dodal.

Pachatele je těžké při činu přistihnout

Přitom odkazy na kontroverzní stránky se to v mnohých jihomoravských městech jen hemží.

V lednu letošního roku se odkaz na stranu objevil spolu s heslem "Stop cigánské kriminalitě" a "Proti sionismu" na zdi v ulici Hněvkovského v Brně. Pod nápisy se tenkrát objevil právě odkaz odpor.org nahrazující jakoby podpis autora. Případ začala po upozornění MF DNES šetřit policie (více čtete zde).

Rasistický nápis v Hněvkovského ulici v Brně Rasistický nápis v Hněvkovského ulici v Brně

Obrovský nápis Odpor v černé, bílé a červené barvě je už dlouho zřetelně viditelný z okna vlaku při jízdě na trati z hlavního nádraží směrem na Vyškov. Zmíněnou trikoloru používalo během nacistické nadvlády Německo.

Problémem je, že pokud se pachatele nepodaří přistihnout přímo při činu, podaří se ho odhalit jen stěží. Pražské neonacisty se podařilo nachytat jen proto, že policisté odposlouchávali jejich telefony a o výlepu kontroverzních samolepek tak předem věděli.

Podávat trestní oznámení nemá smysl, míní Burián

"Pokud by mělo mít cenu takový čin vůbec řešit, museli bychom lepiče buď chytit přímo při činu nebo ho mít na kamerovém systém, kterým Brno zdaleka není zcela pokryté. Proto nám často nezbývá než něco podobného odstranit," vysvětlil mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián, proč v podobných případech nemá ani smysl podávat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Samolepky po městech nevylepují jen neonacisté, ale například i konkurenční Komunistický svaz mládeže, fanoušci fotbalových klubů na výjezdových zápasech nebo mladí lidé, kteří to stejně jako třeba tvůrci grafity považují za způsob sebevyjádření.

"Měli jsme snahu bojovat s problémem nálepek aspoň v centrální části města, bohužel se nám nepodařilo najít řešení," uvedl předseda odboru technických sítí brněnského magistrátu Antonín Kremr.