Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odpůrci chráněné oblasti na soutoku Moravy a Dyje sázejí na nového ministra

  8:06aktualizováno  8:06
Skupina kandidátů na starosty za ODS na Břeclavsku se snaží zabránit vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Bojí se útlumu podnikání a turistického ruchu. Ale také toho, že bude složitější čelit případnému přemnožení komárů.

Zamýšlená chráněná krajinná oblast na soutoku Dyje a Moravy by negativně ovlivnila život v obcích, tvrdí odpůrci. | foto: Radek Miča, MAFRA

Odpůrci vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok na Břeclavsku proto chtějí přimět k osobní návštěvě nového ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) nebo někoho z nejvyšších úředníků přímo v terénu na jihu Moravy.

Sázejí přitom na Drobila kvůli jeho kontroverzním výrokům. Ten mimo jiné prohlásil, že, "když to přeženu, mlok a květinka prostě nejsou nad člověkem, nad zájmy této společnosti, nad realitou, která v tomto státě je".

Odpůrci: Lidem to ovlivní každodenní život

Ministerstvo životního prostředí se snaží místo, kde se Dyje vlévá do Moravy, vyhlásit Chráněnou krajinnou oblastí Soutok od počátku 90. let. Řada z patnácti obcí, jichž by se záměr přímo dotkl, s tím nesouhlasí. Kandidáti na starosty za ODS v těchto dnech připravují informační letáky, jejichž cílem je upozornit obyvatele Břeclavska, že by vyhlášení CHKO Soutok negativním způsobem ovlivnilo jejich každodenní život.

"Je naprosto jasné, že by vyhlášení CHKO omezilo rozvoj turistického ruchu, výstavbu, zemědělskou a lesnickou výrobu, zkomplikoval by se výkon státní správy i samosprávy obcí. A protože jsme v komáří oblasti, tak i taková běžná věc, jakou je třeba likvidace komárů pomocí postřiků, by přinesla velké komplikace," obává se jedna z iniciátorek protestu Michaela Cibulková z Lednice.

Podle Cibulkové, která kandiduje na starostku a která v oblasti zároveň podniká v hotelnictví, je vyhlášení chráněné oblasti velkou hrozbou do budoucna.

Ministertvo životního prostředí chce vytvořit na soutoku řeky Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblast už od 90. let.

"Naše oblast, která není zatížená průmyslovou výrobou a která je závislá na rozvoji cestovního ruchu a na zemědělské výrobě, nepotřebuje vznik nebo rozšíření CHKO. Stávající činnosti, ze kterých náš region žije, je zapotřebí rozvíjet, ne je utlumit. Všechny cenné lokality této oblasti jsou již dostatečně chráněny stávajícími zákony," myslí si Cibulková.

S tím ale ministerští úředníci nesouhlasí. "Z hlediska ochrany přírody se jedná o naprosto klíčové území, které bohužel postrádá odpovídající legislativní ochranu. Proto je snaha o vznik CHKO v oblasti soutoku naprosto prioritní a je třeba okamžité realizace tohoto projektu," tvrdí Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Každý rok zpoždění je podle ministerstva kritický a snaha o zmaření projektu je krátkozraká. "Co přinese krátkodobý zisk z nešetrně vytěženého dřeva nyní, to budeme muset všichni zaplatit stonásobně ve snaze o obnovu ekosystému v budoucnu, a ještě to bude trvat desítky či stovky let," argumentuje ministerstvo.

Mezi kritiky CHKO Soutok patří mimo jiné kandidát na starostu Lanžhota Antonín Hostina. "Vyhlášení by se negativně dotklo myslivců, rybářů, včelařů, houbařů a dále všech milovníků přírody, ať už těch, kteří k nám přijíždějí za odpočinkem, nebo domácích. Budování cyklostezek, které propojí náš region s Lednickovaltickým areálem, by zůstalo pouhým snem," míní Hostina.

Ministerstvo: Záměr CHKO Soutok byl špatně pochopen

Podnikatelé se zase bojí o zisky. "Po celou dobu existence lodní dopravy na řece Dyji se snažíme o maximálně ekologický provoz plavidel. Používáme ekologická paliva a maziva, šetrné motory, čistíme okolí stávajících přístavů. Hlavní hrozbu vidíme ve výrazném poklesu turistů v oblasti soutoku," nesouhlasí s vyhlášením CHKO provozovatel lodní dopravy na Dyji Jan Vintrlík.

Ministerští úředníci soudí, že odpor pramení možná jen ze špatného pochopení záměru. "Nejde o národní park, kde je vyšší stupeň ochrany a jsou omezení přísnější. Pro obyvatele nebude vyhlášení CHKO znamenat žádné změny," ujišťuje mluvčí Krebsová.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Volně pobíhající rotvajler v Brně zaútočil na pudla, zranil i jeho pána

(ilustrační foto)

Zranění pudlovi i jeho pánovi přivodil bezprizorní rotvajler, který se v neděli proháněl po brněnském Komárově. Jeho...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

Najdete na iDNES.cz