Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odpůrci chráněné oblasti na soutoku Moravy a Dyje sázejí na nového ministra

  8:06aktualizováno  8:06
Skupina kandidátů na starosty za ODS na Břeclavsku se snaží zabránit vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Bojí se útlumu podnikání a turistického ruchu. Ale také toho, že bude složitější čelit případnému přemnožení komárů.

Zamýšlená chráněná krajinná oblast na soutoku Dyje a Moravy by negativně ovlivnila život v obcích, tvrdí odpůrci. | foto: Radek Miča, MAFRA

Odpůrci vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok na Břeclavsku proto chtějí přimět k osobní návštěvě nového ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) nebo někoho z nejvyšších úředníků přímo v terénu na jihu Moravy.

Sázejí přitom na Drobila kvůli jeho kontroverzním výrokům. Ten mimo jiné prohlásil, že, "když to přeženu, mlok a květinka prostě nejsou nad člověkem, nad zájmy této společnosti, nad realitou, která v tomto státě je".

Odpůrci: Lidem to ovlivní každodenní život

Ministerstvo životního prostředí se snaží místo, kde se Dyje vlévá do Moravy, vyhlásit Chráněnou krajinnou oblastí Soutok od počátku 90. let. Řada z patnácti obcí, jichž by se záměr přímo dotkl, s tím nesouhlasí. Kandidáti na starosty za ODS v těchto dnech připravují informační letáky, jejichž cílem je upozornit obyvatele Břeclavska, že by vyhlášení CHKO Soutok negativním způsobem ovlivnilo jejich každodenní život.

"Je naprosto jasné, že by vyhlášení CHKO omezilo rozvoj turistického ruchu, výstavbu, zemědělskou a lesnickou výrobu, zkomplikoval by se výkon státní správy i samosprávy obcí. A protože jsme v komáří oblasti, tak i taková běžná věc, jakou je třeba likvidace komárů pomocí postřiků, by přinesla velké komplikace," obává se jedna z iniciátorek protestu Michaela Cibulková z Lednice.

Podle Cibulkové, která kandiduje na starostku a která v oblasti zároveň podniká v hotelnictví, je vyhlášení chráněné oblasti velkou hrozbou do budoucna.

Ministertvo životního prostředí chce vytvořit na soutoku řeky Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblast už od 90. let.

"Naše oblast, která není zatížená průmyslovou výrobou a která je závislá na rozvoji cestovního ruchu a na zemědělské výrobě, nepotřebuje vznik nebo rozšíření CHKO. Stávající činnosti, ze kterých náš region žije, je zapotřebí rozvíjet, ne je utlumit. Všechny cenné lokality této oblasti jsou již dostatečně chráněny stávajícími zákony," myslí si Cibulková.

S tím ale ministerští úředníci nesouhlasí. "Z hlediska ochrany přírody se jedná o naprosto klíčové území, které bohužel postrádá odpovídající legislativní ochranu. Proto je snaha o vznik CHKO v oblasti soutoku naprosto prioritní a je třeba okamžité realizace tohoto projektu," tvrdí Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Každý rok zpoždění je podle ministerstva kritický a snaha o zmaření projektu je krátkozraká. "Co přinese krátkodobý zisk z nešetrně vytěženého dřeva nyní, to budeme muset všichni zaplatit stonásobně ve snaze o obnovu ekosystému v budoucnu, a ještě to bude trvat desítky či stovky let," argumentuje ministerstvo.

Mezi kritiky CHKO Soutok patří mimo jiné kandidát na starostu Lanžhota Antonín Hostina. "Vyhlášení by se negativně dotklo myslivců, rybářů, včelařů, houbařů a dále všech milovníků přírody, ať už těch, kteří k nám přijíždějí za odpočinkem, nebo domácích. Budování cyklostezek, které propojí náš region s Lednickovaltickým areálem, by zůstalo pouhým snem," míní Hostina.

Ministerstvo: Záměr CHKO Soutok byl špatně pochopen

Podnikatelé se zase bojí o zisky. "Po celou dobu existence lodní dopravy na řece Dyji se snažíme o maximálně ekologický provoz plavidel. Používáme ekologická paliva a maziva, šetrné motory, čistíme okolí stávajících přístavů. Hlavní hrozbu vidíme ve výrazném poklesu turistů v oblasti soutoku," nesouhlasí s vyhlášením CHKO provozovatel lodní dopravy na Dyji Jan Vintrlík.

Ministerští úředníci soudí, že odpor pramení možná jen ze špatného pochopení záměru. "Nejde o národní park, kde je vyšší stupeň ochrany a jsou omezení přísnější. Pro obyvatele nebude vyhlášení CHKO znamenat žádné změny," ujišťuje mluvčí Krebsová.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz