Jeden z návrhů podoby nového železničního nádraží v Brně. Jak bude vypadat, to zatím nikdo neví

Jeden z návrhů podoby nového železničního nádraží v Brně. Jak bude vypadat, to zatím nikdo neví | foto: Archix

ODS obrátila, pomohla ke směně pozemků pro nové nádraží v Brně

  • 8
Zastupitelé Brna za Občanskou demokratickou stranu podpořili stavbu nového železničního nádraží. Zatímco v průběhu tohoto volebního období se u tématu často zdržovali hlasování, dnes hlasovali pro smlouvu o směně pozemků. Pomohli tak odstranit jednu z překážek přípravy stavby nového nádraží.

"Kdo má na srdci blaho města, tak tento bod podpoří. Buď si budeme hrát s rychlodráhou a přijdeme o osm miliard korun dotací a do Evropy se nepodíváme. Nebo to prostě zkusíme s tím, co máme. Tak apeluji na všechny, aby se oprostili od politického vystupování a překročili svůj stín," vyzýval primátor Roman Onderka zastupitele před opakovaným hlasováním o smlouvě, která souvisí s novým nádražím.

V prvním hlasování ji členové ODS totiž zamítli, ČSSD proto hlasování vyvolala znovu. A ODS si před ním vzala přestávku na poradu klubu.

"Jestli budou hlasovat pro, tak to s ČSSD za něco vyměnili," komentovala jejich jednání před opětovným hlasováním jedna ze zastupitelek.

Tomu pak předcházelo bouřlivé hlasování, ve kterém se napadali zejména zastupitelé za Stranu zelených a ODS. Občanští demokraté se bránili, že podporou bodu nemění svůj názor.

"My jsme předtím nehlasovali ani proti, ani pro. Není to o tom, že měníme názor, je to náš volební program a proto jsme se rozhodli, že hlasovat budeme," uvedla v rozpravě šéfka klubu zastupitelů ODS Jana Bohuňovská.

"My se budeme chovat pragmaticky a právě proto budeme proti. Projekt, který se připravuje v této podobě objektivně neprospěje cestujícím, kteří dojíždí do města Brna, ani občanům města Brna," uvedl zase náměstek primátora Martin Ander ze Strany zelených.

Právě zelení před víc něž měsícem avizovali, že nové nádraží bez projektu rychlodráhy nepodpoří. Projekt rychlodráhy sociální demokraté v koalici zamítli poté, co podle jejich názoru odborná studie ukázala, že by její začlenění do nádraží znamenalo tří až pětiletý posun celého projektu. Což by následně mohlo znamenat ohrožení čerpání evropských dotací.

Bod o smlouvě o výměně pozemků pod novým nádražím nakonec podpořili 39 hlasy zastupitelé za ČSSD, ODS. Devíti hlasy hlasovali proti Zelení a někteří zastupitelé za sdružení Brno 2006.