Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci.

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Šéf brněnských strážníků je odsouzený, přesto zavádí sporné změny

  • 20
Ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl zavádí změny, při jejichž schvalování obešel pravidla města. Organizaci přitom mění v době, kdy je nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci, když neoprávněně zahlazoval přestupky.

Za to, že pro svůj vlastní prospěch zneužil svůj přístup k databázi přestupků, byl Přikryl na konci září nepravomocně odsouzen k podmínce a zákazu práce strážníka.

Za co byl Jaroslav Přikryl odsouzen

Přikryla stíhá policie od loňska za nezákonné machinace s pokutami za parkování, za které už byl odsouzen jeho dřívější náměstek. Tento případ se k soudu ještě nedostal. Při shánění důkazů na svoji obhajobu se ovšem Přikryl podle verdiktu z minulého týdne dopustil dalšího zneužití pravomoci. V informačním systému městské policie totiž nechal své podřízené vyhledat dokumenty o pokutách. Ty pak použil k soukromé obhajobě.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) ho ovšem s odvoláním na presumpci neviny z funkce odvolat nechce.

A Přikryl se díky této podpoře mohl pustit do změn ve fungování městské policie, kvůli kterým budou strážníci například propouštět a pak zase nabírat nové zaměstnance. Jenže při schvalování těchto změn obešel vedení města a nedodržel městskou vyhlášku.

Změny u strážníků přinesla nová verze takzvaného Organizační řádu Městské policie Brno, který je základním dokumentem strážníků. Jeho původní i novou verzi má MF DNES k dispozici. Nový organizační řád je podle tiskového mluvčího strážníků platný od 23. října a v účinnost vstoupí 1. ledna 2014. Už teď podle něj ovšem dostalo výpověď prvních pět zaměstnanců, kterým do ledna poběží výpovědní lhůta.

Jenže podle městské vyhlášky musí takové změny schválit Rada města Brna. A to se v tomto případě nestalo, ředitelovy kroky tak mohou například propuštění zaměstnanci zpochybnit.

Žádnou změnu organizačního řádu totiž městští radní ani nedostali na stůl, jak vyplývá ze zápisů z jednání zveřejněných na internetu.

"Organizační řád MP Brno byl projednán ve vedení statutárního města Brna a v komisi bezpečnosti a veřejného pořádku," konstatoval nekonkrétně mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Primátor Onderka na dotazy nereagoval

O změnách tak patrně ví primátor Roman Onderka, který je ze zákona velitelem městské policie a nadřízeným jejího ředitele. Primátor ovšem na dotazy MF DNES nereagoval.

"O organizačních změnách se dozvídám až od vás. Nepředpokládám ale, že by jakákoliv organizační změna v Městské policii Brno proběhla v rozporu s právními nebo vnitřními předpisy," uvedl jeho náměstek Robert Kotzian z koaliční ODS.

Tiskový odbor městské policie tvrdí, že změny jsou plánované dlouhodobě. "Jde o třetí etapu reorganizace, která byla započata v roce 2008. Jejím cílem je zapojit do přímého výkonu služby více strážníků a snížit počet administrativního a obslužného personálu," vysvětluje Šoba.

Zda to je, nebo není pravda, a na co změny navazují, ovšem nelze ověřit. Koncepci rozvoje městské policie, na základě které se Přikryl dostal v roce 2011 do funkce ředitele, totiž on ani město nikdy nezveřejnili s odvoláním na autorská práva. Co měl Přikryl v plánu za kroky a zda je plní, tudíž nelze zjistit.

Jasné jsou jen některé plány, které má s Městskou policií Brno. Chce jí například svěřit plánovaný areál dopravní výchovy za asi sto milionů korun, který má vyrůst v sousedství veletrhů na sportovišti Riviéra.

Stavbu bude mít na starosti městská akciová společnost Starez – sport.

"Poté dojde k předání areálu Městské policii Brno k jeho dalšímu využívání na základě nájemní smlouvy. Hlavním cílem projektu je vybudování multifunkčního areálu dopravní výchovy s centrem vzdělávání, osvěty, prevence a bezpečnosti ve městě," píše se například v materiálu, který dostanou zítra na stůl zastupitelé města.

Jenže odbor prevence u městské policie, pod který spadala také dopravní výchova, nyní navzdory těmto plánům paradoxně zaniká. Jaroslav Přikryl ho totiž v novém organizačním řádu zrušil.

Proč a jak to jde dohromady s plány města, to jasné není. Přikryl se ke svým plánům ohledně městské policie ani ke svému stíhání a odsouzení za zneužití pravomoci v médiích nevyjadřuje. "Mě to v práci nijak nelimituje, se svým svědomím se vypořádám," řekl letos v říjnu brněnským zastupitelům.