Jaroslav Schindler a Tomáš Čepura u soudu.

Jaroslav Schindler a Tomáš Čepura u soudu. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Odsouzený za přepadení pošťaček chce očistit jméno. Proti je svědek z cely

  • 2
Kauza oloupených pošťaček ve Znojmě a údajného justičního omylu vstupuje do dalšího dějství. Nový svědek mluví o spiknutí. Přestože okresní soud dva původně odsouzené osvobodil, jejich jména očištěná nebyla. Jaroslav Schindler a Tomáš Čepura ale na tom trvají.

Na začátku všeho byla před dvanácti lety série přepadení poštovních doručovatelek. Odsouzeni byli Schindler a Čepura. Čepuru poslal soud na 1,5 roku za mříže, Schindler dostal podmínku, ale byl půl roku ve vazbě. Před pěti lety se k loupežím přiznal Antonín Škrdla. A také k tomu, že stejný čin spáchal už dvakrát předtím. Jmenoval i své komplice, Schindler ani Čepura mezi nimi nebyli. Policie případy znovu otevřela a Škrdla s pomocníky dostali trest. Jména původně odsouzených ale očištěna nebyla. Podle soudce nebylo prokázáno, že se na činu nepodíleli. Z dvou lupičů se tak během let stala organizovaná skupina.

Okresní soud ve Znojmě ve čtvrtek rozhodoval o obnově řízení dvou původně odsouzených. Do už tak zapeklitého příběhu vstoupil muž, který tvrdí, že se Schindler se Škrdlou na přiznání domluvili, aby získali odškodnění za Schindlerovo neoprávněné odsouzení a podělili se o ně. Svědek, který má sám potíže se zákonem, to napsal v dopisech předsedovi senátu Jaromíru Kapinusovi. (více o případu zde)

Ve znojemské věznici si totiž tento svědek odpykával trest v cele, která sousedila se Škrdlovou. Tématem hovoru na vycházkách nebo u televize se stávala právě i kauza přepadených listonošek. „Případ mě zajímal, protože moje přítelkyně pracuje jako vedoucí pošty 20 let. Škrdla mi řekl, že se neúčastnil všech přepadení. Když jsem se ho ptal, proč se přiznal, řekl, že byl stejně na ulici a ve výkonu trestu i potom o něj bude postaráno,“ popisoval.

Dobrovolně chodil na brigády a uklízel cely

Z jeho dopisů vyplývá, že se Škrdla domluvil s Schindlerem, že přepadení vezme na sebe. „Tím se obnoví proces, Schindler bude osvobozen, dostane velké finanční odškodnění a Škrdlovi sežene byt, protože byl bezdomovec,“ uvedl svědek.

Podle jeho slov byl Škrdla přesvědčen, že se dostane v půli trestu za dobré chování na svobodu. Dobrovolně uklízel cely i chodby a hlásil se na brigády. „Byl mi nesympatický, jsem starej vězeň a nemám rád, když někdo vyvíjí nadměrnou aktivitu a chce se zalíbit. Jednou jsem darebák, tak jsem darebák a nebudu ze sebe něco dělat,“ doplnil na Škrdlovu adresu.

Z úst Škrdly ale svědek konkrétní jména neslyšel. „Jen říkal, že má komplice. Schindlerovo jméno jsem si dal do souvislostí z toho, co bylo psáno v novinách,“ sdělil u soudu. Svědek má momentálně podáno dovolání v jiném případu, který také soudí Kapinus. „Nechcete tím dosáhnout zmírnění trestu, nebo zproštění viny?“ ptal se soudce. „Neočekávám nic, na tohle já nehraju,“ odpověděl svědek.

Jednání na konci března

Vypovídal i původně odsouzený Tomáš Čepura. Ten se k vině kdysi doznal policistům a jako spolupachatele označil Jaroslava Schindlera. Podle svých slov byl policií k doznání donucen. Na čepici listonošky ale byla jeho pachová stopa. „Neumím si představit, jak se tam dostala,“ uvedl.

Čepura s Schindlerem bývali kamarádi, společně se v minulosti dopustili trestné činnosti. „Nějaký škraloup tam byl. Když mě Čepura označil jako spolupachatele, myslel jsem, že to je msta. Podal jsem na něj i trestní oznámení, v té době jsem nevěděl, že to neudělal,“ vypověděl Schindler.

Ten o očištění svého jména bojuje od samého začátku. Když se k činu doznal Antonín Škrdla, Schindler požádal o obnovu řízení, senát ale v roce 2012 jeho žádost zamítl. Do Znojma se případ znovu dostal kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Škrdla je nyní v pracovní neschopnosti a ani druhý svědek, který měl být do přepadení zapleten, se u soudu neukázal. Zasedání proto bylo odročeno na konec března.