Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)

Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Odstupné pro lidi z Lachemy má být až ve výši šestnácti platů

Výrobě léků v brněnské firmě Pliva-Lachema definitivně odzvoní na konci roku. Čtyři stovky lidí, kteří doplatí na to, že se novému majiteli nepodařilo brněnský podnik prodat, ale dostane na odchod zklidňující náplast.

Odboráři se zástupci izraelské nadnárodní skupiny Teva Pharmaceutical Industries vyjednali odstupné ve výši devítinásobku měsíční mzdy. A to pro ty služebně nejmladší. Ti, kteří pracovali v Lachemě 25 let a více, dostanou částku ve výši šestnácti a půl měsíčního platu.

Tak obě strany dospěly k řešení přijatelnému pro všechny. Hlavním kritériem vyrovnání byly odpracované roky a blížící se důchodový věk.

"Jsme spokojení s výsledkem vyjednávání, i když nebyla jednoduchá. Není zvykem dávat takové odstupné, ze zákona se dávají jen tři měsíční platy. Ale Teva je velmi bohatá firma a je to v jejích možnostech," prozradil předseda odborů Lachemy Pavel Zakopal, že pro něj výsledek jednání nebyl zas až takové překvapení.

Jednání obou stran trvala asi měsíc a půl. Podle mluvčího Teva Pharmaceutical Pavla Koška byla náročná a tvrdá. Zároveň však oboustranně korektní. "Chtěli jsme ocenit profesionalitu zaměstnanců, kteří s velkým nasazením pracovali i v období nejistoty a pokračují i nadále v situaci, kdy vědí, že aktivity závodu budou na konci roku utlumeny a ukončeny," řekl Košek.

Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)Brněnský výrobce léčiv Pliva-Lachema - po šestapadesáti letech ukončí výrobu a propustí všech čtyři sta zaměstnanců (21. 9. 2009)

Podle ekonoma Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je odstupné nadstandardní. "A to nejen ve srovnání s běžnými odstupnými na trhu, ale také s odstupným, které Lachema vyplácela svým zaměstnancům při propouštění na začátku letošního roku, kdy zaměstnanci dostávali 7 až 10 měsíčních platů," podotkl Hatlapatka.

Výrobní část Pliva-Lachemy skončí posledního prosince. "Pak se rozhodneme, jak naložit s prostory a vybavením. Zatím je ve hře několik variant, které budou ještě předmětem dalších intenzivních jednání," prozradil Pavel Košek.

Diagnostickou část Lachemy koupili Němci

Na konci roku tak odejde z podniku asi 360 lidí, dalších asi 40 v následujících pár měsících. "Vím, že jsou nějaká místa v bývalé Galeně Opava nebo ve firmě Fosfa v Břeclavi. Tam půjdou někteří z nás, ale jsou tam místa řádově jen pro desítky lidí," podotkl odborový předák Pavel Zakopal.

V Brně zůstane už pouze společnost Pliva-Lachema Diagnostika. Na rozdíl od výroby léků se podařilo zástupcům Tevy diagnostickou část brněnského podniku prodat. Koupila ji německá firma Erba Diagnostics Mannheim. Zachová všech 125 pracovních míst, plánuje i další rozvoj.

Do brněnské firmy chce zpočátku investovat přes dvacet milionů korun. V nejbližších měsících plánuje posílit výrobní kapacitu a vývoj nových produktů.