Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odvolání Venclíka: nutnost, nebo podraz?

  12:30aktualizováno  12:30
V posledních letech byl šéf brněnské ODS Pavel Blažek neviditelný. Ve straně se nepřikláněl k žádnému křídlu, na veřejnosti nemluvil. Před týdnem ale rozpoutal revoluci, jejímž výsledkem bylo odvolání Milana Venclíka z oblastní rady a vyškrtnutí z kandidátky do Sněmovny.

MIlan Venclík (ODS) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Milan Venclík se nedostal na brněnskou kandidátku do Poslanecké sněmovny, protože ho většina delegátů nepodpořila. Má v tom prsty šéf ODS Mirek Topolánek?
V žádném případě. Pravda je, že Mirek Topolánek řekl ve svém projevu obecné důvody, proč by Milan Venclík kandidovat neměl. Ale na delegáty to nemělo velký vliv. Milan Venclík neprošel proto, že plánoval slučování funkce krajského radního a poslance, což je nesprávné.

Kvůli tomu dostal jen 66 hlasů z více než dvou set?
Myslím si, že právě slučování funkcí byl jeden z hlavních důvodů.

A ty další?
Například že není dobré, aby neustále při každých dalších volbách kandidoval stejný člověk.

Řekl jste mu tyhle argumenty ještě před sněmem?
Řekl. Už týden před tím jsem na oblastní radě za přítomnosti Milana Venclíka řekl důvody, proč nepodporuji jeho kandidaturu.

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek

Dlouho jste byli v ODS na stejné lodi. Od kdy stojíte proti sobě?
Začal jsem s ním spolupracovat v době, když na něj byl spáchán známý mediální atentát (v roce 2002 byl Milan Venclík těsně před krajskými volbami neprávem obviněn z korupce - pozn. red.). Tehdy jsem ho začal podporovat a chtěl jsem mu umožnit volební rehabilitaci při dalších krajských volbách. Ty ale dopadly tak, jak dopadly, a rozhodnutí Milana Venclíka kandidovat znovu, tentokrát zase do Poslanecké sněmovny, bylo politicky velmi nesprávné. A tady se naše cesty rozešly.

A proto jste navrhl i jeho odvolání z oblastní rady brněnské ODS?
Delegátům jsem vysvětlil, že část oblastní rady při projednávání některých bodů cíleně nespolupracuje s předsedou, a to bez jakékoliv věcné argumentace. Proto jsem sněm požádal, aby upravil složení rady tak, aby mohla v předvolebním období řádně fungovat, což teď možné nebylo.

Proč?
Protože skupina lidí kolem Milana Venclíka prostě působila obstrukčním dojmem. A s ohledem na značný počet delegátů, který vyslovil Milanu Venclíkovi nedůvěru, čekám, zda pochopí, že je čas odcházet, nebo jestli se bude snažit za každou cenu svůj vliv udržet.

Pořád je šéfem jihomoravské ODS a krajským radním. Bude boj proti němu pokračovat?
Brněnští delegáti jen vyhodnotili, že si přejí rozhodovat o svých záležitostech bez Milana Venclíka. To ale nemá vliv na jeho postavení v krajské struktuře.

Vy jste byl vždycky v pozadí, moc jste se jako brněnský šéf strany neprojevoval. A teď jste šéfem revoluce proti němu. Co se u vás změnilo?
Atmosféra ve straně i mimo ni dospěla do bodu, kdy měl Milan Venclík pochopit, že je čas spíše se stahovat než získávat další a další funkce.

Jedničkou kandidátky v Brně se nakonec stal Václav Mencl. Jaké jsou jeho zásluhy za těch osm let ve Sněmovně?
To je potřeba zeptat se jeho. Skutečností ale je, že Václavu Menclovi prospělo i to, že ho Mirek Topolánek označil za jednoho z nejzkušenějších politiků nejen na jižní Moravě a jeho kandidaturu velmi otevřeně podpořil.

Nezdá se vám ale, že pro voliče je tak trochu neviditelný?
Nemyslím si, že jméno Mencl je v Brně neznámé.

Druhý skončil starosta Žabovřesk Aleš Kvapil. Ten proslul zejména "výměnou" dotace na opravu Rubínu za hlasování s ČSSD, jinak se ale také moc neprojevuje. Jak se dostal na druhé místo kandidátky?
Tak za prvé dodnes nebylo prokázáno, že šlo skutečně o výměnu tohoto charakteru. A za druhé Aleš Kvapil je zkušený starosta, je zakládající člen strany a tu podporu zkrátka a dobře získal.

Po čtyřech letech tak ze Sněmovny odchází Dana Filipi a po sedmnácti letech i Petr Pleva. Proč neobhájili?
Měli protikandidáty, což je dobře. A protikandidáti přesvědčili sněm více o svých schopnostech. Těžko k tomu můžu říct něco více. Já jsem se proti Daně Filipi ani Petru Plevovi na rozdíl od Milana Venclíka nevymezoval. Účastníkům sněmu jsem neříkal, jak mají hlasovat.

Sedmnáctého bude krajský sněm. Už je jisté, že Mirek Topolánek bude v čele kandidátky. Druhý bude pravděpodobně Václav Mencl. Kdo bude třetí?
Už jsou známy všechny nominace. Takže se předsedové oblastí začnou bavit o tom, jak by to mohlo vypadat. Byl bych pro to, aby se dohodli. Ale pokud ne, rozhodnou delegáti sněmu. Osobně si myslím, že trojkou by měl být poslanec Pavel Suchánek z Břeclavi.

V brněnské ODS je kvůli téhle kandidátce dusno, které prý členové nezažili dlouho. Analyzoval jste, proč?
Jednak jsme si odvykli, že kandidují i protikandidáti. A je zdravé, že k tomu nyní došlo. A roli hraje i to, že Milan Venclík byl dlouhodobý neformální šéf brněnského sdružení, takže mnou vedená debata o tom, že by kandidovat neměl, vyvolala samozřejmě vlnu emocí.

Za politiku už nejsem zodpovědný

Jihomoravský šéf ODS Milan Venclík chtěl být na kandidátce do Poslanecké sněmovny. A ukázalo se, že ve straně nemá dostatečnou podporu. Poprvé. Jeho dlouholetá vláda pevnou rukou skončila ve chvíli, kdy ho delegáti odvolali i z oblastní rady, tedy vedení brněnské ODS.

Milan Venclík

Jak zpětně vidíte sněm, na kterém mocný Milan Venclík neprošel na kandidátku do Sněmovny, a ještě byl odvolán z oblastní rady?
Ukázalo se, zda ve skutečnosti něco řídím, nebo neřídím. Je vidět, že neřídím nic. Celou dobu to řídili lidé, kteří stáli v pozadí. Ale na brněnské ODS je pozitivní, že ti lidé ukázali konečně svoji pravou tvář. A odkryla se spojenectví, která nikdo netušil.

Jaká spojenectví máte na mysli?
Spojení pánů Blažka, Jonáše, Kvapila a Krásného. Nejaktivněji na sněmu vystupoval Jonáš a Blažek. Podobně jako na jiných sněmech pánové Julínek a Sehnal. Já mám na rozdíl od nich představu o jiné ODS.

spory v ods

Mencl v. Horák
Úplný rozkol zažila brněnská ODS v roce 1990. Tehdejší primátor Václav Mencl se nepohodl se svým prvním náměstkem Jiřím Horákem, který na něj vyvíjel tlak kvůli obchodním aktivitám. Souboj skončil odvoláním Mencla z funkce primátora, ve které ho nahradil právě Horák. Strana byla až do komunálních voleb v roce 1994 v krizi. Znepřátelená křídla spojila až primátorka Dagmar Lastovecká. Venclík v. Sehnal
V roce 2002 před krajskými volbami obvinilo Milana Venclíka několik mužů z korupce. Obvinění bylo zinscenované. Někteří členové ODS jsou přesvědčeni, že za aférou stál senátor Vlastimil Sehnal, dlouholetý stranický nepřítel Milana Venclíka. To se ale nepodařilo prokázat. Spory obou mužů však trvají dodnes.
Venclík v. Julínek
Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek kritizoval letos v lednu Venclíka za uzavření krajské koalice s ČSSD, Venclík mu zase vyčítal, že nekomunikuje. Julínek se pak chtěl dostat na kandidátku do Poslanecké sněmovny přes Brno-venkov. Tamní šéf David Šeich ho v boji o volitelné místo porazil.
Venclík v. Blažek
Brněnský šéf Pavel Blažek a jihomoravský šéf Milan Venclík dlouho stáli na jedné lodi. Proti sobě nyní stojí proto, že Venclík chtěl na kandidátku do Poslanecké sněmovny, což se členům brněnské ODS nelíbilo.

Jaká je ta představa?
Že se ctí pracovitost, slušnost, korektnost a alespoň minimální vzájemná úcta. Strana by měla vytvářet politiku, prospěch Brnu, kraji a tím lidem, protože politika je práce pro lidi. Mým cílem je pomáhat lidem. A jsem přesvědčen, že projekty, které za mnou stojí, o tom svědčí. A je lehké si spojenectví lidí, které jsem jmenoval, a také jejich spojení s městskými komisemi a firmami spočítat. Ale je krásné, že pravda se vždycky časem ukáže.

Jak si vysvětlujete, že jste dostal jen 66 hlasů ze 202?
To si v tuto chvíli nevysvětluji, respektuji to. Nechci vést polemiky s lidmi, kterých si nemůžu vážit, protože se bojí diskusí a musí odvolávat z funkcí, což jsou metody jako z leninisticko-marxistické příručky. Spolu se mnou byli ze svých funkcí odvoláni další tři nepohodlní lidé. Ale v budoucnu bude ODS bojovat o novou tvář. Lidé musí přemýšlet, co pomáhá ODS a co ne. A to už není jenom o hlasovacích mašineriích. Jakékoliv sčítání hlasů je totiž naprosto irelevantní, pokud chybí skutečný politický program. Ti takzvaní noví, kteří jsou ve skutečnosti staří a ve svých funkcích ještě starší než já, si totiž ještě neuvědomili, že prestiž a úcta se nedá vydobýt ani revolucí, ani 150 hlasy. Je to o práci.

Vy jste ale dlouhou dobu ODS mocensky držel a ta hlasovací mašinerie, o které mluvíte, taky probíhala. Teď to vyčítáte jiným.
Řekl jsem, že hlasování respektuji a že proběhlo v pořádku. Bavím se ale o zodpovědnosti za politiku v Brně, za kterou já už teď zodpovědný nejsem. Tvrdilo se totiž, že za vše v Brně je zodpovědný Venclík. Takže teď budu čekat na výsledky práce nově zvolených a musím jim všem popřát hodně štěstí.

To myslíte upřímně, nebo je to ironie?
Přál bych si, aby pro lidi, kraj a město udělali víc než v minulosti. A myslím to smrtelně vážně. Ale nutno dodat, že aby někdo mohl pracovat, musí pro to mít jakési schopnosti. Potřebujeme, aby na rozhodujících místech seděli lidé, kteří skutečně chtějí pracovat. A aby měli výsledky. Zeptejte se jich, co udělali pro město, pro lidi, pro kraj.

To se samozřejmě před volbami zeptáme. Ale vy jste jejich stranický šéf. Jak jste s kandidátkou spokojený, když pomineme fakt, že na ní nejste?
Na celé situaci je každopádně velmi příznivé, že zodpovědnost za brněnské kandidáty pro parlamentní volby v tuto chvíli už nenesu já.

To je, předpokládám, vzkaz brněnské ODS.
Ano. Po dlouhé době jsem velmi rád, že se konečně nemůže říkat, že činy brněnské ODS řídí a organizuje Venclík.

Vaše jméno je podle mnohých rozbuška současné krize v brněnské ODS. Proč najednou ta revoluce?
Vnímám to jako politickou realitu. A situaci, která nastala, respektuji. Spadlo ze mě velké břemeno. Až dosud totiž za všechno špatné, co se v Brně dělo, mohl Milan Venclík. A za vše dobré někdo jiný. Mám radost, že se konečně ukázalo, že když chtěl někdo hlasovat jinak, mohl. A já na rozdíl od svých soupeřů říkám, že to respektuji. S legální volbou kandidátky nemám problém. S tím, co se dělo potom, ano.

Myslíte vaše odvolání z oblastní rady?
Ano, mé a dalších tří nepohodlných lidí. Udělat něco takového by mě ani ve snu nenapadlo, i kdybych držel sto procent hlasů. Ale podle činů poznáte lidi.

Znamená to, že jste ztratil vliv v brněnské ODS?
Můj vliv v Brně nemá co do činění s politickými funkcemi. Za mě mluví moje práce. Mám svoje cíle a cestu a jsem přesvědčen o svých pravdách a za těmi si jdu. To dělala moje rodina za fašistů i za komunistů. Já jen nemám rád zákeřné lidi a lidi, kteří nemají páteř.

Můžete být konkrétní?
Ne.

Dobře. Před sněmem se objevil Mirek Topolánek…
To v tuto chvíli nebudu komentovat.

Ještě jsem nepoložila otázku. Myslíte si, že ve vašem odvolání z oblastní rady sehrál nějakou roli?
Nebudu to komentovat.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

y Alois Nečas je děkanem Fakulty veterinárního lékařství sedm let. Od příštího...
Kritizovaný děkan je rektorem, dříve ho kvůli vyhrůžkám hlídali policisté

Do čela Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně jde Alois Nečas. A nebývalé spory vrcholí. Už v minulosti ho kvůli výhrůžkám museli hlídat policisté. O...  celý článek

Ponurá nálada vládne ve volebním štábu jihomoravských sociálních demokratů. Ve...
Onderka se vrací. Exprimátora Brna dostalo kroužkování do Sněmovny

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka zažívá velký návrat do politiky. Stane se poslancem za sociální demokracii, přestože byl na kandidátce až na...  celý článek

Lupiče, který v Brně přepadl dvanáctiletého chlapce, zachytila na chodbě...
Policisté pátrají po lupiči s křivým zubem, chlapci v Brně sebral mobil

Brněnští policisté pátrají po mladíkovi, který napadl v jednom z bytových domů dvanáctiletého chlapce a sebral mu mobil. Lidé by lupiče mohli poznat hlavně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.