Jaderná elektrárna v Dukovanech | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Okolí jaderné elektrárny Dukovany láká spekulanty

Debaty o rozšíření dukovanské jaderné elektrárny v poslední době sílí. V polích za plotem stávajícího areálu totiž mohou v budoucnu vyrůst až dva nové bloky. Pokud záměr projde, bude stavba trvat až deset let. To by znamenalo práci pro pět tisíc lidí.

A kolem Dukovan také už šmejdí spekulanti s pozemky. "Na základě vyjádření, že by se mohly Dukovany rozšiřovat, začínají spekulanti skupovat pozemky kolem elektrárny. Mám informace od vlastníků pozemků - fyzických osob - že jsou kontaktováni," uvedl Vítězslav Jonáš, senátor a místostarosta Dukovan (ODS).

Jonáš se chce kvůli rozšíření dukovanského provozu sejít s vedením ČEZ a ministrem průmyslu Martinem Římanem (ODS). "ČEZ zažádal ohledně případné dostavby Temelína o posouzení vlivu na životní prostředí. Chci, aby se zároveň s Temelínem posoudila i varianta Dukovany," doplnil Jonáš, který je zastánce rozšíření elektrárny.

Nekoupit pozemky nebylo prozíravé
Pokud by se nové bloky nepostavily, skončil by provoz stávající elektrárny zřejmě v roce 2035. Mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka nechtěl popsat, jaké konkrétní kroky již ČEZ dělá ohledně možné stavby nových bloků. Také odmítl prozradit podrobnosti o nákupu pozemků v okolí elektrárny.

Chladící věže jaderné elektrárny v Dukovanech

"ČEZ dříve neměl zájem vykupovat ostatní pozemky. To nebylo prozíravé. Spousta se jich vrátila fyzickým osobám. Teď to bude mít ČEZ složitější. Přesto si myslím, že nebudou mít problém pozemky odkoupit. Pravda, cena už bude úplně jiná," usoudil Vítězslav Jonáš.

Když se za socialismu stavěla současná elektrárna, pracovalo na stavbě podle Jonáše až dvanáct tisíc lidí. Při dostavbě dalších bloků by se zaměstnalo zhruba pět tisíc lidí.

"To je pro obce z okolí velice zajímavé," řekl mluvčí Spilka. Senátor Jonáš si příležitost uvědomuje. "Šlo by o veliký boom zaměstnanosti," řekl. Po dokončení stavby by pracovalo v nových blocích 500 až 800 pracovníků, převážně s vyšší kvalifikací.

Kde by mohly nové stavby vyrůst?
A kterým směrem od stávajícího areálu by se mohly nové bloky postavit? Spíš k Rouchovanům, Dukovanům, nebo Slavěticím? "Bylo by to směrem ke Slavěticím. Už jsme viděli plány," řekl Jan Drexler, starosta Slavětic. Podle Petra Spilky je však variant více.

Slavětice i vedení dalších obcí v okolí s rozšířením souhlasí. "My ale budeme chtít obchvat Slavětic, pokud se bude stavba povolovat. Přes nás vede největší provoz od Třebíče a Moravských Budějovic," dodal starosta Slavětic. Obec už má předběžný příslib obchvatu, který by mohl platit napůl ČEZ a stát.

Povolovací proces dostavby elektrárny a přípravné práce by trvaly sedm až osm let. Pak by se až deset roků stavělo. K jaderné energetice se kloní i vedení kraje. "Vyjadřujeme podporu dalšímu rozvoji jaderné energetiky na Vysočině, včetně vzniku dalších kapacit pro výrobu," řekl už dříve hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

Naopak proti rozvoji Dukovan je Strana zelených. Ta ovšem nemá zastoupení v krajském zastupitelstvu Vysočiny. Podle zelených by se měla nejdříve vypracovat státní energetická koncepce.

O rozšíření Dukovan hovořil v pondělí ministr průmyslu Říman v časopise Týden. "V horizontu dvaceti let je reálné, že se takzvaně dostaví už původně plánované další dva bloky Temelína a přistaví se jeden nebo dva bloky v Dukovanech. Myšlenka rozšířit Dukovany vznikla právě na základě debaty o potřebě nových zdrojů. Místa tam je dost a i hlavní limit, kterým je tam voda pro chlazení, není problém," uvedl Říman.