Manželství v ohrožení života lze podle ombudsmana uzavřít jen za výjimečných podmínek. Ilustrační foto

Manželství v ohrožení života lze podle ombudsmana uzavřít jen za výjimečných podmínek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ombudsman pochybuje, zda byl ženich, jenž po sňatku zemřel, schopen obřadu

  • 2
Úřad ombudsmana uzavřel dva roky starý případ podivné svatby, při níž ve znojemské nemocnici oddali muže ve stavu blízkém kómatu. Ten navíc po pár hodinách zemřel. U veřejného ochránce práv se domáhaly spravedlnosti potomci zemřelého, podle nichž nebyla dodržena práva jejich otce.

Podle příbuzných otec coby snoubenec nemusel být právně odpovědný, neboť obřad dostatečně nevnímal. Podle ombudsmana jsou takové pochybnosti na místě.

Jitka Seitlová"Je možné uzavřít manželství v ohrožení života za výjimečných podmínek. Je ale nutné vždy zkoumat, zda dotyčný je způsobilý k takovým právním úkonům. Zda snoubenec může v tu chvíli projevit svoji vůli svobodně, vážně, určitě a srozumitelně," uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

V neobvyklém případu ze Znojma to není jisté. Podle ombudsmana si tehdy úředníci dostatečně neověřili, zda muž způsobilý skutečně byl, či ne (viz znojemský místostarosta je podle politiků nevinný).

"Jsou k dispozici různé znalecké podklady, které do určité míry dávají za pravdu straně stěžovatele," řekla Seitlová.

Podle ní šlo o výjimečný případ, za nějž nelze tvrdě kritizovat úřad, který snoubence oddával. Celou věc by však měl rozlousknout občanskoprávní soud, pokud budou děti zemřelého trvat na zrušení obřadu.

Oddávajícím byl tehdy místostarosta Pavel Balík. Toho do nemocnice spolu s matrikářkou přivedla družka umírajícího. Děti zemřelého muže ovšem tvrdí, že jejich otec svatbu neplánoval.