Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ombudsman se osobně angažuje v kauze dětí Velických. Víc, než je zvykem

  7:52aktualizováno  7:52
Ombudsman Otakar Motejl má ochranu lidských práv v popisu práce. Konkrétní příklady jejich porušování však většinou řeší někdo z týmu jeho právníků. V případě dětí Velických, umístěných v zařízení pro děti v krizové situaci Klokánek, se ovšem více než kdy jindy angažuje sám Motejl. Není to poprvé, kdy se s tímto zařízením dostává veřejně do křížku.

Ombudsman Otakar Motejl | foto: David Neff

Kvůli případu čtyř sourozenců Velických, umístěných v Klokánku pro podezření z týrání ze strany otce, navštívil ombudsman opakovaně Oddělení sociálně-právní ochrany dětí Brna-střed. Volal také na krajskou hygienickou stanici, aby ověřil, zda děti opravdu mají černý kašel, jak oznámila jejich lékařka.

Podle jejích slov ombudsman lékařku dokonce obvinil, že si závažnou nemoc vymyslela. "Obvinil mě i pracovnice hygienické stanice z manipulace s výsledky testů," uvedla lékařka Klokánku Zdenka Pištěláková. Dvě z dětí totiž dostaly černý kašel ve chvíli, kdy se měli bratři Ben a Petr podle soudu vrátit domů a sestry Kristýna a Abigail přestěhovat z Klokánku do jiného krizového centra.

Souhra okolností se totiž podle Pištělákové Motejlovi nezdála. Proto si s ním byla tento týden vše vyříkat. "Přiznal chybu. Ubezpečila jsem ho, že není mým zvykem něco falšovat," uvedla. Ombudsmanovi pak vysvětlila situaci. "Že nejstarší Kristýnka je inteligentní dívka, která se domů vrátit nechce a hrozí, že bude utíkat. On odpověděl, že je to možné, ale trval na svém: že je lepší nějaká rodina než žádná," popsala schůzku. - čtěte Ombudsman: Vraťte Kristýnu a Abigail do rodiny

Ombudsmanovy aktivity v případu Velických se nezdají standardní ani šéfce Klokánku Dittě Pokorné. "Podobných případů máme spoustu, ale nikdy se v žádném tak neangažoval, ani nás nikdy, kromě kauzy Kuřim, nekontaktoval. A když už se teď do toho vkládá, mrzí mě, že se nebyl ani jednou podívat za dětmi a nevyslechl je. Ani jejich psycholožku. Připadá mi to zvláštní," uvedla Pokorná.

Jednu z Motejlových návštěv Oddělení sociálně-právní ochrany dětí následovala výměna sociální pracovnice, která měla případ Velických na starosti. Mluvčí úřadu Brno-střed Roman Burián však odmítá, že by obě události spolu souvisely.

"Na prvním místě je domluva s rodinou, aby byl v rodině klid. Výměna byla přáním pana Velického a tento ústupek byl pro nás bez problémů akceptovatelný. Ombudsman na odbor sociální péče sice chodil, ale při vší úctě k jeho funkci změna sociální pracovnice není v jeho kompetenci," uvedl Burián.
 
To, že Motejlova osobní angažovanost není běžná, potvrdila i jeho bývalá zástupkyně Anna Šabatová. "Na osobní řešení nějakého případu mívá čas jen velmi málo. Vede úřad a musí podepisovat všechny dokumenty. Už proto je v zákoně stanoven zmocněný právník, kterému ombudsman podepíše pověření," popsala chod úřadu Šabatová.

Mluvčí: Je to běžné
Podle mluvčí úřadu ochránce práv Ivy Hrazdílkové však budí dojem Motejlovy větší angažovanosti v případu Velických jen větší zájem novinářů o tento případ. Motejl už za to média jednou kritizoval. Na tiskové konferenci, kterou kvůli tomu speciálně uspořádal.

"Pokud to časové možnosti při množství podnětů dovolují, využívá ochránce zákonných oprávnění osobně, případně tím pověří některého z pracovníků kanceláře. Případ Velických není v tomto ohledu výjimkou," tvrdí Hrazdílková.

Zákon ombudsmanovi dovoluje například vstupovat do všech prostor veškerých úřadů bez předchozího upozornění, nahlížet zde do spisů, klást otázky zaměstnancům nebo  být přítomen ústním jejich jednání. "Ochránce takto postupoval a v současnosti postupuje při řešení i dalších podnětů, a to nejen z oblasti sociálně-právní ochrany dětí," podotkla mluvčí.

Zároveň však připustila, že Motejl kritizoval Klokánek už dříve za nerespektování soudních rozhodnutí a v případě Velických kritizoval i nedostatečnou činnost právě oddělení sociálně právní ochrany, kam se sám vypravil.  "Tamní pracovníci totiž nedokázali zajistit, aby Klokánek naplnil rozhodnutí soudu," vysvětlila Hrazdílková.

Ombudsmanovi se nelíbí ani fakt, že zatímco oba synové Velických jsou již doma, jejich dvě sestry jsou od své rodiny odloučeny více než rok. "K tomu není prokazatelný důvod," řekla mluvčí.

S tím však nesouhlasí šéfka Klokánku Pokorná, ani psycholožka tohoto zařízení, která děti vyšetřovala. "Několik soudních znalců říká, že Klokánek je pro dívky poté, co si prožily doma, nejpříznivější prostředí. A navíc, holky samy opakovaně uvedly, že tam chtějí zůstat a domů k rodičům nechtějí," tvrdí Pokorná.

Motejl argumentuje rozhodnutím krajského soudu, podle kterého se sestry mají přestěhovat z Klokánku do krizového centra v Hapalově ulici. "Ochránce věří, že když už bylo všem účastníkům doručeno toto rozhodnutí, proti kterému není odvolání, budou obě dcery Velických předány tam, kam určil soud," dodala Hrazdílková.

Hapalova: nikdo nic neví
Vedení centra v Hapalově ulici však oficiálně vůbec neví, že se sem dívky už za pár dní přestěhují. "Všechny informace mám jen z médií, jinak bych vůbec nevěděl, že k nám přijdou," uvedl Ivo Sedláček, ředitel Centra sociálních služeb, pod které zařízení v Hapalově ulici spadá.

Karanténa, ve které jsou dívky kvůli černému kašli, vyprší koncem tohoto týdne. "Začátkem příštího je pravděpodobně budeme muset předat," dodala Pokorná.

Případem se zabývá kromě úředníků, soudců, sociálních pracovnic a ombudsmana také policie. Ta jej otevřela znovu na podnět městského soudu a prověřuje, jestli otec Stanislav Velický děti netýral nebo sexuálně nezneužíval. V minulosti už Velického kvůli stejnému podezření policisté dvakrát prověřovali, nikdy ho ale neobvinili. Případ teď nově převzali krajští kriminalisté.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz