Signatářka Charty 77 Anna Šabatová je ombudsmankou od roku 2014, příští rok v...

Signatářka Charty 77 Anna Šabatová je ombudsmankou od roku 2014, příští rok v únoru ve funkci končí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ubližování lidem v ústavech musí být přestupkem, chce končící ombudsmanka

  • 17
Prosadit do zákona špatné zacházení s lidmi v sociálních ústavech jako přestupek. To je jeden z posledních velkých úkolů, které si dala končící veřejná obhájkyně lidských práv Anna Šabatová. V únoru jí vyprší šestileté funkční období. Dál už pokračovat nebude a chce se věnovat rodině.

Anna Šabatová chce docílit, aby byla za špatné zacházení s klienty postihnutá nejen organizace, která službu provozuje. „Ale i jednotlivé osoby, jež se takového nedůstojného jednání dopouštějí,“ ombudsmanka s poukazem na nedávný případ ponižování lidí v ostravském domově pro seniory Slunečnice

Právě ona dříve upozornila na podobný případ v Kunštátě na Blanensku. Před dvěma lety pak soud čtyřem provozovatelům zmíněného domova uložil podmínku.

Šabatová končí v únoru příštího roku, kdy jí vyprší šestileté funkční období. Dál už pokračovat nebude a chce se věnovat rodině.

U zrodu instituce, která předevčírem oslavila 20 let, stála jako zástupkyně prvního ombudsmana Otakara Motejla. Z původní ochrany lidí proti zvůli úřadů se agenda rozrostla na dalších sedm oblastí.

Za dobu existence přišlo téměř 130 tisíc stížností. Dnes se na ni obrací ročně kolem osmi tisíc lidí. Největší část podnětů přichází z jižní Moravy. „Nejspíš je to tím, že tu sídlíme, jsme blíž a víc se o nás ví,“ říká Šabatová.

Kancelář řešila i celou řadu známých případů, například nepřiměřený policejní zásah na technoparty CzechTek na Tachovsku nebo životní prostředí poškozující solární elektrárny v chráněné krajinné oblasti na Teplicku.

Zasloužila se také o přísnější kontrolu takzvaných šmejdů na předváděcích akcích i o to, aby exekutoři nemohli dlužníkům brát celý rodičovský příspěvek.

Na úrovni vlády se jí povedlo prosadit dotační příspěvek na odstraňování černých staveb či navrácení dětí, které byly neprávem odebrány rodičům. „Tyto případy mě braly nejvíc,“ přiznává Šabatová.