Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Onderka, nebo Kotzian? Kandidáti na primátora se shodnou téměř ve všem

  18:42aktualizováno  18:42
Političtí rivalové? Ani ne. Roman Onderka a Robert Kotzian se shodnou. Alespoň co se týká nejpalčivějších problémů Brna. Pokud opravdu uzavřou velkou koalici, budou se hádat snad jen o to, zda za Lužánkami bude stát hokejový stadion.

Kandidáti na primátora Brna Roman Onderka (ČSSD) i Robert Kotzian (ODS) se shodují, že je nezbytné přesunout vlakové nádraží do Jižního centra. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ať bude v příštích čtyřech letech vést Brno kdokoliv z těchto dvou kandidátů, čeká na něj řešení několika zásadních problémů. MF DNES vybrala sedm z nich a porovnala, jak je chtějí řešit v ČSSD a jak v ODS.

Zřejmě nejzávažnější brněnský problém se týká přesunu nádraží. Roman Onderka (ČSSD) i Robert Kotzian (ODS) si shodně notují, že je nezbytné jej přesunout do Jižního centra.

Nádraží, parkování, kultura,...

Robert Kotzian (ODS)Ministerstvo dopravy však letos v srpnu rozhodlo na přesun nádraží stopnout přísun peněz. "Rozpočet se mění z roku na rok, situace se tedy může změnit. Zatím to ale stejně vypadá, že čerpat peníze z evropských fondů bude možné až v letech 2016 až 2020," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Primátor Brna Roman Onderka sice volby ve městě vyhrál, ale koalici sestavit nemusí.Těžkou hlavu bude mít budoucí koalice také z parkování. V centru Brna chybí podle odborníků tisíce míst. ČSSD i ODS přitom radí to samé. Stavět parkovací domy a podzemní garáže. Ty jsou však drahé. "Když se nenajdou soukromí investoři, musí se postavit na náklady města. Spíš než pro parkovací domy jsem pro podzemní garáže. Ale ne v centru, ale až na okružní třídě," myslí si kunsthistorička Petra Hlaváčková, která bojuje proti garážím pod Zelným trhem.

I co se týká kultury, se lídři obou největších stran víceméně shodnou - oba hledají peníze na stavbu Janáčkova kulturního centra a spoléhají na pomoc kraje i státu. A ČSSD i ODS svorně potopily kandidaturu Brna na Evropské město kultury roku 2015.

"Problém peněz v brněnské kultuře je obrovský a systémový. Na druhou stranu musím říct, že takovou podporu, jakou měl festival Měsíc autorského čtení za Romana Onderky, neměl nikdy před tím," řekl Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny.

...sportoviště, úrazovka, doprava

Velkým dluhem Onderkovy vlády jsou nová sportoviště. "Pro trénink mládeže je ve městě žalostně málo ploch. Pokaždé, když na radnici nastupuje nová vláda, věříme, že to změní, ale zatím to vždy zůstalo jen u slibů," kritizoval šéf 1. FC Brno Roman Pros.

Fotbalový stadion za Lužánkami dál chátrá, hokejový je v plánu, ale nejdřív musí nové vedení města sehnat peníze. ODS jej chce postavit za Lužánkami, ČSSD však u bohunického kampusu.

Řešení si žádá také Úrazová nemocnice. Tu chtěl bývalý ministr Julínek zrušit, do správy si ji ale nakonec převzalo město. Brněnská ODS se s tím už smířila. Nemocnici ale stále chybí peníze.

Velkou zátěží pro rozpočet města je Dopravní podnik města Brna. Město do něj musí každý rok vložit miliardu korun. Největší částky spolykají mzdy zaměstnanců a technická údržba tratí i vozů. "V budoucnu by byl výhodou jednotný vozový park. Ušetřilo by se na shánění náhradních dílů," popsala mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Dořešit je potřeba také silnici R43. ODS i ČSSD podporují bystrckou variantu. Tuto trasu však nedávno zhatil Ústavní soud. Jisté je, že další pokusy mohou následovat až po dokončení Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. "Veřejné diskuse začnou na přelomu roku," slibuje radní David Macek.

Jaký je podle Vás největší problém Brna?

celkem hlasů: 3594

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Parkování v Brně 1151
Trasa rychlostní silnice R43 840
Přesun nádraží 557
Brněnská sportoviště 479
Neefektivní dopravní podnik 281
Podpora kultury ve městě 159
Úrazová nemocnice 127


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz