Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ondráš chystá na konec srpna velké vystoupení v Brně

  21:30aktualizováno  21:30
Velké vystoupení plánuje na poslední srpnový den brněnský vojenský folklorní soubor Ondráš. Na náměstí Svobody připraví dvouhodinový nonstop program, kterým připomene 54 let své existence. "Vystoupí úplně všichni, chceme poděkovat všem, kteří nás podpořili v tomto snad nejtěžším období," uvedla Hana Maděrová ze souboru.

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008 | foto: Archiv Vojenského uměleckého souboru Ondráš

Jeho budoucnost definitivně zpečetila ministryně Vlasta Parkanová, která  v červnu vydala příkaz k jeho rozpuštění. Podle rozhodnutí hlavy tuzemské armády Ondráš od konce roku už nebude patřit armádě, která ovšem jeho existenci peněžně zaštítí o šest měsíců navíc.

"Armáda nemá za cíl pěstování folkloru. Ministerstvo obrany finančně soubor zabezpečí do konce června roku 2009," uvedl mluvčí Andrej  Čírtek.

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008

Ředitel Ondráše Aleš Krkoška vysvětluje, že od ledna tak budou v souboru pracovat pouze civilisté. V praxi to znamená, že vedle 35 stávajících občanských zaměstnanců musí dosavadních 14 vojáků z povolání v Ondráši svléknout uniformu.

Ministerstvo obrany Ondráš koncem roku přestane zřizovat, zajistí jej po celé první pololetí příštího roku. Jde zhruba o částku třináct milionů korun, což je polovina celoročního souborové rozpočtu.

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008

Podle Krkošky, který je rozhodnutý v souboru zůstat i bez výložek na uniformě, je nyní nejdůležitější zřídit mezirezortní komisi. Odborníci v ní by se měli vyjádřit, kdo a jak zajistí jedinému profesionálnímu folklornímu souboru v tuzemsku existenci.

"Hledáme nového zřizovatele. Chtěli bychom fungovat pod ministerstvem kultury, v krajním případě by nás mohl zaštítit Jihomoravský kraj," poznamenal Krkoška.

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008

Existenci souboru považuje za užitečnou. "Každý evropský stát by podporovat nějakého nositele lidových tradic. Na Slovensku funguje hned šest souborů zřizovaných různými ministerstvy," dodal Krkoška.

V Brně nyní fungují čtyři petiční místa, kde vyzývají k zachování Ondráše. Dosud se podle Krkošky sešlo na dvanáct tisíc podpisů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz