I tři čtvrtě roku se na jihu Mravy čeká na operaci šedého zákalu (ilustrační snímek)

I tři čtvrtě roku se na jihu Mravy čeká na operaci šedého zákalu (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Smlouvy s pojišťovnami brzdí operace šedého zákalu na jihu Moravy

  • 0
Ladění úhrad zdravotních výkonů pojišťovnami brzdí operace šedého zákalu. Už objednané pacienty nemocnice překládají na pozdější termíny. Místo dvou měsíců tak mohou čekat klidně i tři čtvrtě roku.

Podle nejčerstvějších údajů od pojišťoven nemá na jižní Moravě dosud dohodnuté úhrady za výkony osm zdravotních ústavů. Lékaři dotčených nemocnic tak buď úplně přestávají šedý zákal operovat, nebo značně přibrzdili tempo operací.

"Stále operujeme, ale kvůli limitacím zvláště Všeobecné zdravotní pojišťovny dochází k prodloužením čekacích dob na operaci. U pojištěnců VZP až na sedm měsíců, u pacientů z jiných pojišťoven je čekací doba dva až tři měsíce," upřesnil Pavel Jajtner ze znojemské nemocnice.

V průměru čekali lidé na jižní Moravě na operaci dva až tři měsíce, teď se prodloužila na půl roku i déle. Některé kliniky pacienty odoperují až po Novém roce.

"V souvislosti s vyčerpáním limitů pro operace šedého zákalu od VZP jsme na naší oční klinice zaznamenali poptávky po zákrocích tohoto typu. A to nejen od pacientů z Brna a blízkého okolí, ale také ze vzdálenějších míst Jihomoravského kraje a Vysočiny," popsala primářka brněnské oční kliniky NeoVize Věra Kalandrová.

Například v Jihlavě se tento problém aktuálně dotýká 160 nemocných. "Pacienty k operacím průběžně objednáváme a také operujeme, ale jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ještě uzavřená nejsou," uvedla Šárka Urbánková z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Brněnská nemocnice je spolu se znojemskou na seznamu třiadevadesáti českých nemocnic, se kterými pojišťovny o úhradách ještě jednají. "Babičku vezmou na operaci až začátkem prosince, dřívější termín nemají. Nevím, jestli to zvládne. Už téměř nevidí," stěžuje si Iveta Prokopová z Břeclavi.

Připlácím, ale nepotřebuji brýle

Pacienti, kteří nechtějí nebo kvůli rychlému zhoršování zraku nemohou čekat podstatnou část roku na výkony ve veřejných nemocnicích, se čím dál častěji obracejí na soukromá oční centra. Tam se zpravidla dostanou na operační stůl po několika týdnech od vyšetření.

"Na kliniku jsem poprvé přišla před šesti týdny a už mám za sebou i operaci," pochvaluje si osmašedesátiletá seniorka z Brna, která nechtěla zveřejnit jméno.

Už několik měsíců si pacienti mohou v rámci svého pojištění připlatit legálně za nadstandardy. Právě na očích podle lékařů pacienti nešetří. A neplatí to jen u soukromých klinik.

"Tento nadstandard využívá až osmdesát procent pacientů," míní Jajtner ze znojemské nemocnice. Střízlivější odhad padesát na padesát má primářka Kalandrová ze soukromé oční kliniky.

"Nadstandardní čočka sice byla pětkrát dražší, ale já už nemusím vůbec nasazovat brýle. Perfektně vidím na luštění křížovek i na cenovky v obchodě," pochvaluje si brněnská seniorka.