Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO vymýšlí, jak odstavit svého radního. On opakuje, že má mandát zůstat

  9:31aktualizováno  9:31
Tomáš Kratochvíl při volební kampani trávil dlouhé hodiny v tehdejším sídle ANO na náměstí Svobody. Rozdával letáky, bavil se s voliči o programu hnutí. Jeho spolustraníci ho považovali za jednoho z nejsnaživějších tahounů kampaně, který pomohl ANO k získání křesla brněnského primátora.

Tomáš Kratochvíl | foto: Archiv ANO

Po roce možná bude stranická neposlušnost téhož Kratochvíla důvodem pro to, aby ANO o primátorský řetěz zase přišlo. Kratochvíl odmítá rezignovat z postu radního, i přesto, že mu to všemožné orgány hnutí opakovaně nařídily.

Odkazují na to, že se mu za rok nepodařilo připravit založení holdingu městských firem, což je jednou z priorit ANO.

„Je pro mě zklamáním, že nerespektoval ani rozhodnutí vedení brněnského ANO, ani rozhodnutí zastupitelského klubu, ani moji výzvu z pozice primátora a místopředsedy hnutí. Podle mě je normální respektovat většinová rozhodnutí v politice,“ uvedl ve středu primátor Petr Vokřál.

Kratochvíl oponuje, že většina ANO ho odvolat nechce. „Mám velmi silný mandát. Něco jsem voličům slíbil. Necítím, že bych to porušil. A nemám dojem, že by mě většina členů ANO nechtěla. Osmdesát procent z nich mě v Brně zvolilo svým předsedou,“ argumentuje Kratochvíl.

Rezignaci mi slíbil, prohlašuje primátor

O post šéfa brněnského ANO ovšem před třemi týdny také přišel, když rezignovaly pro ztrátu důvěry k němu dvě jeho zástupkyně. Podle stanov tak přestalo existovat celé brněnské vedení. Nové bude místní buňka volit za dva týdny.

Vokřál navíc prohlašuje, že mu Kratochvíl svou rezignaci slíbil. Ten přesto v úterý opět dorazil na zasedání rady města a usadil se na svou židli. Jedenáct zástupců koalice mělo nejkratší setkání za celé volební období. Nevraživost totiž nemá jen ANO vůči Kratochvílovi.

Z postu radního může Kratochvíla proti jeho vůli odvolat jen zastupitelstvo. To zasedá v úterý. Že to primátor navrhne, ale není příliš pravděpodobné.

Neprohlasoval by ho - odvolání odmítají koaliční lidovci a zelení. Podle nich to zakazuje koaliční smlouva, ve které je Kratochvílovo jméno uvedeno.

Podle informací MF DNES se v pozadí Kratochvílova případu odehrávají divoká zákulisní jednání a šéfka lidovců a náměstkyně primátora Klára Liptáková dokonce dostala od opoziční ČSSD nabídku na primátorské křeslo.

To by ovšem musela nejdřív zaniknout dosavadní koalice, pro což může být spor o odvolání Kratochvíla elegantní záminkou.

Vedení brněnského ANO odhlasovalo usnesení, ve kterém se píše, že pokud nebudou koaliční partneři respektovat personální záležitosti hnutí, bude to důvod k vyjednávání o nové koalici. Lidovci jsou tak kousek od toho, aby svým odporem koalici rozbili, aniž by to vypadalo jako jejich vina.

V pátek může přijít o členství v ANO

Kratochvíl ujišťuje, že roli trojského koně opozice nehraje a přeběhlíkem do koalice ČSSD, lidovců, ODS, TOP 09 s případnou podporou komunistů se stát nehodlá. „Jsem v současné chvíli členem ANO. Hlasuji pro volební program ANO,“ konstatoval.

Jenže členem strany už v pátek možná být přestane. Kratochvíl dostal od primátora Vokřála, který je zároveň místopředsedou ANO, důraznou pozvánku na páteční schůzi celostátního vedení. To má pravomoc ho namístě vyloučit. I když hnutí nechce oficiálně komentovat, zda to navrhne, vše tomu nasvědčuje.

„Republikové předsednictvo ve výjimečných případech může vyloučit člena, který hrubě poškozuje zájmy hnutí ANO. Aniž by k tomu předtím musela dát souhlas regionální organizace,“ popsal šéf jihomoravského ANO Marek Janíček.

V takovém případě bude sedět Kratochvíl v radě a nebude přitom zastupovat žádnou koaliční stranu. Jestli i pak budou lidovci trvat na tom, že ho nemůžou kvůli koaliční smlouvě odvolat, není jasné.

V Praze by se měl Kratochvíl zodpovídat i předsedovi hnutí Andreji Babišovi, který se zatím ke kauze nevyjadřoval.

„Řekl mi, abychom to vyřešili,“ popsal jeho stručný postoj jihomoravský předseda Janíček. Spolustraníci ovšem nevěří, že Kratochvíl do Prahy dorazí. Radní a zároveň šéf nábytkářské firmy Toka nepřišel svůj postup vysvětlit ani na pondělní zasedání zastupitelského klubu, který mu následně doporučil odstoupení.

Kratochvílův bratr je klíčový člověk opoziční ODS

Zpřetrhání kontaktů radního se svou vlastní stranou přitom jen posiluje vířící spekulace o tom, že opozice se lidovce a Kratochvíla snaží přetáhnout do široké a divoké koalice.

A zvěsti podněcuje i to, že Kratochvílův bratr Petr je klíčovým člověkem opoziční ODS, která by v koalici měla být také zapojena.

„Bratrovi do jeho věcí nemluvím, monitoruji situaci. Potkáváme se spolu, jako se potkává rodina. Je mi ho nesmírně líto, protože pro tu stranu udělal hodně, dal tomu velký kus života, něčemu věřil, jsem z toho smutný. Způsob popravy, který strana zvolila, je hrůzostrašný, to jsem nezažil v žádné jiné straně a je to obrovská nezkušenost a diletantství. Spustili tím lavinu, kterou nedohlédli,“ řekl MF DNES Petr Kratochvíl.

Zda široká koalice obcházející ANO skutečně vznikne, bude záležet také na tom, jestli se krom Kratochvíla najdou i další představitelé hnutí, kteří vypoví Vokřálovi poslušnost. Podle průzkumu MF DNES mezi zastupiteli ANO tomu zatím nic nenasvědčuje.

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz