Lelekovičtí dobrovolní hasiči jeli hasit opilí. Ilustrační snímek

Lelekovičtí dobrovolní hasiči jeli hasit opilí. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dobrovolní hasiči jeli k ohni opilí. Potrestat je může jen starosta

  • 92
Dobrovolní hasiči z Lelekovic na Brněnsku nedávno přijeli k nahlášenému požáru opilí. Přestože šlo nakonec jen o planý poplach, profesionálům by za podobnou nezodpovědnost hrozil okamžitý vyhazov. Dobrovolníci si chodí jen pro pokárání na obecní úřad.

Když začne hořet, rozhodují minuty. Životy lidí i majetek mají v rukou hasiči a opilí nemají u zásahu co pohledávat. Dobrovolníci však fungují v jiném režimu než profesionálové. Pohotovost si řídí sami a o jejich osudu rozhoduje velitel jednotky a starosta obce, kteří mají většinou s ostatními členy sboru přátelské vztahy.

Příklad, jak nemají záchranáři fungovat, předvedli nedávno dobrovolní hasiči z Lelekovic. K ohlášenému požáru místního hotelu přijela dvanáctičlenná jednotka, tři muži byli přiopilí. MF DNES to potvrdil starosta Lelekovic Jaroslav Diviš.

Jaký trest obec jako zřizovatel dobrovolných hasičů zvolí, nechtěl komentovat. „Dali si pár piv. Nevěděli, že pojedou k zásahu. Jsme rádi, že je máme. Hasiče dělají dobrovolně a zadarmo,“ nechtěl více komentovat událost.

Situaci u lelekovického hotelu usměrňovali republikoví policisté. „Měli jsme hlášení o podnapilých osobách. Sdělili jsme místním, aby si situaci vyřešili mezi sebou,“ informoval pouze policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nahlášený požár se nakonec ukázal jako planý poplach. Na místě kromě dobrovolných hasičů z Lelekovic zasahovala i profesionální jednotka z Brna.

„Situaci prověřujeme, a protože jsme ještě případ neuzavřeli, nebudeme se k okolnostem zásahu vyjadřovat,“ uvedla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková.

Už padala i trestní oznámení

Není to však poprvé, kdy brněnské ředitelství prověřuje práci lelekovických hasičů. Před třemi a půl lety dokonce podali trestní oznámení na velitele lelekovické jednotky Pavla Krejčího a operátora tísňové linky ze Zlína. Během požáru rodinného domu zemřela třiašedesátiletá žena.

Operační středisko vyhodnotilo událost jako požár kontejneru. Hasiči byli podezřelí, že o osobě v domě věděli, ale nezaměřili se primárně na její záchranu. „Policisté uvedli, že nebyl spáchaný trestný čin ani přestupek,“ zavzpomínal další mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Velitel Krejčí tehdy nechtěl zásah komentovat, stejně zareagoval i nyní a redakci odkázal na zřizovatele jednotky, tedy obec.

MF DNES kontaktovala i další velitele hasičských sborů, kteří v noci zasahovali v Lelekovicích. Potvrdili, že místní hasiči byli opilí a policisté jim dali dýchnout.

Podle prezidenta Moravské hasičské jednoty Zdeňka Milana je nepřípustné, aby podnapilí hasiči vyjížděli k zásahu.

„Jako velitel bych je úplně nebo alespoň dočasně vyloučil z jednotky. Profesionální i dobrovolní hasiči musí přeci dodržovat stejná pravidla. Pokud by se toto stalo u prvně zmiňovaných, dostali by pravděpodobně výpověď,“ rozzlobil se Milan, který je také starostou hasičského sboru v Zastávce na Brněnsku.

„Patříme do kategorie hasičů, kteří drží nepřetržitou pohotovost. Členové týmu vědí, kdy mají službu,“ přiblížil Milan. Na podobnou situaci, jako se odehrála v Lelekovicích, které patří pod jinou skupinu dobrovolných hasičů, si nevzpomíná.

Podobně reagoval také Josef Nitra, mluvčí Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Nepamatuji si na případ, kdy by přijela jednotka k zásahu opilá. A kdyby se něco podobného stalo, tak my to jako občanské sdružení neřešíme. A nevyloučíme je,“ poznamenal.