Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava Husovy ulice začíná. Způsobí zemětřesení dopravě v centru Brna

  16:40aktualizováno  16:40
Z rušné Husovy ulice v centru Brna se zítra stane mrtvé místo. Místo aut a tramvají se po něm začnou pohybovat jen stavební stroje. Její velká čtrnáctiměsíční rekonstrukce totiž startuje. Centrum čeká obrovská zátěž: přes náměstí Svobody bude jezdit šest tramvajových linek.

Husova ulice v Brně - stav před rekonstrukcí | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Tramvaje tam ve špice pojedou každé dvě až tři minuty," upřesnil vedoucí dopravního odboru Dopravního podniku v Brně Jan Seitl.

Dobrou zprávou je alespoň to, že stavaři na poslední chvíli dokončili opravy Rašínovy ulice, lidé tedy nebudou muset klopýtat mezi výkopy a zároveň dávat pozor na tramvaje.

Auta budou ulici objíždět po Úvozu a Údolní
Spravená je i ulice Úvoz, kterou na poslední chvíli rozkopali plynaři. Nic tedy nestojí v cestě ani automobilům, které budou uzavřenou Husovu objíždět nejvíc právě po Údolní a Úvozu. Pokus o projetí centra autem přes náměstí Svobody se nemusí vyplatit. Průjezd historickým jádrem budou střežit strážníci. Ti pohlídají i auta vjíždějící na Veselou ulici za hotelem International.

. Změny v hromadné dopravě v centru brna - zde

Jak přesně tramvaje pojedou, poradí lidem označení pracovníci dopravního podniku, na něž cestující narazí na nejdůležitějších dopravních uzlech. "Budou na České, Mendlově náměstí a Hlavním nádraží," upřesnila mluvčí dopravce Hana Pohanová.

Pozor by si měli dát i lidé cestující nočními autobusy. I ty budou Husovu více než rok objíždět. Většinou po Rooseveltově ulici, linka 97 však projede po Hybešově a Anenské ulici na Pekařskou. Z té se stane po dobu čtrnáctiměsíční výluky slepá ulice, do které bude zajíždět jen jedna oboustranná tramvaj.

Oprava za 200 milionů korun
Pětašedesát let takřka bez přestávky jezdí po Husově ulici v Brně tramvaje, víc jak sto let auta. Nyní začíná uzavírka, během níž stavaři opraví sítě pod povrchem ulice a položí na ni nový asfalt. To vše za víc jak dvě stě milionů korun.

Husova ulice v místě, kde dnes stojí hotel International. Snímek pochází z let 1941 - 1942, kdy dělníci pokládali tramvajové koleje a prodloužili ji podél Petrovského návrší.

Zatímco tramvaje se přesunou na objízdné trasy přes Rooseveltovu ulici a čerstvě opravenou Rašínovu ulici, auta si budou cestu městem klestit obtížněji. Mezi severní a jižní částí centra povedou dvě cesty - přes Koliště a přes Úvoz a Údolní ulici.

Právě na druhé jmenované objížďce očekávají policisté velký nápor. "Nejkritičtějším úsekem se stane zřejmě úsek mezi Údolní ulicí a Mendlovým náměstím. Řidiči, kteří Brno znají, si ale budou hledat i jiné cesty. Nakonec může být nejhorší situace třeba na Konečného náměstí," popsal vedoucí brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Doporučil všem řidičům, kteří přes centrum jen projíždí, ať raději "uhnou" už daleko dříve než do nejbližších objížděk. "Mohou využít velký městský okruh nebo i nezpoplatněný úsek dálnice kolem Brna," poradil.

Jak bude ostrý provoz s uzavřenou Husovou vypadat, si vyzkouší policisté v pondělí. A potom až v září, kdy skončí prázdniny a doprava v Brně znovu zhoustne.

Centrum pohlídají strážníci
Komplikace určitě čekají řidiče, kteří do okolí Husovy autem musí. Z Pellicovy se stane slepá ulice s přístupem z Úvozu. Zkomplikuje se příjezd na Zelný trh. Jediný vjezd do celé západní části centra města bude možný přes Solniční ulici do prostoru parkoviště za Besedním domem.

Předválečná Husova ulice končila kousek za Šilingrovým náměstím bránou do Denisových sadů.

Dál do centra na Dominikánské náměstí projedou jen ti, kdo mají povolenku ke vjezdu vydanou magistrátem. "Vjezd do zóny budeme průběžně hlídat," varovala mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

"Řidiči s povolením se pak přes Dominikánské dostanou na Šilingrovo náměstí. Pak projedou přes stavbu," popsal technický náměstek primátora Ladislav Macek.

Pokud se situace zkomplikuje nebo začne být kvůli množství aut neúnosná, má město "krizový plán" - auta s povolenkami se odvedou z centra přes Kapucínské náměstí a poslední část Masarykovy ulice. Do ní by se však řidiči museli vejít i s tramvajemi.

"Vzhledem k tomu, kolik linek se tam teď nastěhuje, těch okamžiků, kdy ulicí nebude žádná tramvaj projíždět, mnoho nebude," poznamenal Macek.

Parkoviště zaberou klienti hotelu
Mnohem obtížnější bude i parkování. V prostoru za Besedním domem zůstane v provozu jen parkoviště se závorami. Zbývající část parkovacích míst přiléhajících ke garážím pod hotelem International nebude přístupná. Město je nabídlo jako kompenzaci právě hotelu, který po rozkopání Husovy ulice přijde o příjezd k parkovišti před jeho vchodem.

Kromě Internationalu zůstanou bez příjezdu i obchodníci z Husovy ulice či Moravská galerie. "Zásobování ale umožníme po většinu času stavby," slíbil podnikatelům náměstek primátora Macek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz