Zámek ve Slavkově u Brna

Zámek ve Slavkově u Brna | foto: Monika Tomášková, MAFRA, MF DNES

Opraví vzácné sochy na slavkovském zámku, práce vyjdou na devět milionů

  • 2
Restaurátoři dokončili průzkum soch na slavkovském zámku, jehož výsledky odhalily, které sochy jsou na tom nejhůř. Opravy budou stát přes 9 milionů korun. Unikátní soubor, zapsaný na seznamu ohrožených kulturních památek, vznikl kolem roku 1700.

Až do loňského října ale nebylo jasné, čí sochy vlastně jsou. Že soubor 64 soch patří stejně jako zámek městu, tak rozhodl až soud. A město pak začalo řešit, jak se o něj postarat.

Opravit potřebují všechny, naposledy se totiž restaurovaly v 70. letech. „Pochopitelně nejohroženější je soubor soch v parku. V kritickém stavu je ale i přibližně 15 soch umístěných v interiéru zámku,“ prozradil restaurátor Josef Červinka, který sochy od srpna zkoumal. U těch nejpoškozenějších se náklady na „léčbu“ jedné vyšplhají až na 200 tisíc korun. U dvou sousoší, která zdobí park, navrhuje Červinka jejich zastřešení. „Je to razantní zásah do vizuální stránky, ale jedná se o nejúčinnější zbraň proti jejich stárnutí,“ upozornil Červinka.

Většina soch degraduje na povrchu

Rentgenové snímky nově ukázaly nejpoškozenější místa. Analýza má pomoci při získání dotace. Město o ni chce na ministerstvu kultury zažádat příští rok. „Potřebnou sumu vyčíslili restaurátoři na devět milionů korun. Počítáme ale raději s částkou o tři miliony vyšší. Nejdříve budeme žádat o finanční pomoc na záchranu patnácti nejvíce zničených soch,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Průzkum soch z mušlového vápence od autorů Giovanniho Giulianiho a Ignáce Lengelachera přinesl i dobré zprávy. „Mám z toho lepší pocit, než jsem očekával. Pomocí ultrazvuku jsme zjistili, že většina soch degraduje od povrchu, což je pozitivní. Kdyby byly zničené v celé hmotě, museli bychom navrhnout náročné vakuové zpevňování. Opravy by se tak několikrát prodražily,“ vysvětlil Červinka.

Sochám mohou pomoci i lidé. Město vyhlásilo veřejnou sbírku a nabídlo i adopci děl. „Je to myšleno tak, že třeba místní podnikatelé mohou přispět na opravu konkrétní sochy. Nemusí ale samozřejmě zaplatit celou její opravu. Zvažujeme, že bychom pak u soch umístili cedulky se jménem dárce,“ doplnila mluvčí Slámová.