Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava silnic ve Vranově nad Dyjí má zpoždění, začne zřejmě až v létě

  12:22aktualizováno  12:22
Už příští léto se měly davy turistů procházet Vranovem nad Dyjí po opravených silnicích. Místo toho ale budou lidé zřejmě kličkovat mezi výkopy a bagry. Výběrové řízení na opravu silnice se totiž nepovedlo, oprava se posune.
Opravy silnic v turisticky vyhledávaném Vranově nad Dyjí se místní dočkají zřejmě až v létě, se zpožděním stavebních prací mají zkušenosti i v Moravském Krumlově. Ilustrační foto

Opravy silnic v turisticky vyhledávaném Vranově nad Dyjí se místní dočkají zřejmě až v létě, se zpožděním stavebních prací mají zkušenosti i v Moravském Krumlově. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Opravy důležitého průjezdu tohoto turisticky atraktivního městyse nabírají další zpoždění. "Doufám, že na jaře by se ale už mohlo s opravami začít," uvedl včera šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Plány na opravy nejprve ležely delší dobu na stole krajským radním, pak je kvůli úsporným opatřením zabrzdila vláda, která v září odmítla poslat peníze na regionální projekty. Do třetice se nyní zrušilo výběrové řízení na zhotovitele oprav.

"Úřad regionální rady, přes který jdou evropské dotace, měl formální připomínku k zadávacímu řízení a po konzultaci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se výběrové řízení raději zrušilo, aby později nevznikly nějaké problémy. Soutěž se proto vypíše znovu," doplnil Komůrka.

Městys by měl při opravách zůstat průjezdný

Vranov není přitom jediný. Stejná situace nastala i s opravou důležitého průtahu Moravského Krumlova. I tam bylo výběrové řízení kvůli formální připomínce zrušeno a brněnské ředitelství krajské správy a údržby silnic musí nachystat novou soutěž.

Lidé ve Vranově i v Moravském Krumlově z toho radost nemají. "Je to nejnebezpečnější a nejhorší úsek ve Vranově a je nutné jeho opravy co nejdříve udělat," konstatoval vranovský starosta Lubomír Vedra.

Silničáři již Vranovu dopředu slíbili, že tamní průjezd centrem by neměl být během oprav úplně přerušen. "Stavební firmy se budou maximálně snažit, aby to bylo vždy průjezdné," věří Vedra.

Vranovští budou muset sehnat peníze. Městys bude při rekonstrukci silnice hradit nové chodníky, polovinu dešťové kanalizace, osvětlení, přípojky či osázení okolí zelení. "Bude to zhruba deset milionů. Vezmeme si úvěr," řekl už dřív starosta.

V Krumlově se dočkají i opravy náměstí a přesunu nádraží

Dlouho očekávaná oprava průtahu v Moravském Krumlově měla začít dokonce již letos na jaře. "Samozřejmě nás to mrzí, ale nedá se nic dělat. Budeme rádi, až bude průtah opraven," řekl dosavadní místostarosta Tomáš Třetina.

Zpoždění průtahu tak způsobí i komplikace ve veřejné dopravě. S opravami silnice chce totiž zároveň tamní radnice opravit i své hlavní náměstí. A kvůli bezpečnosti a zklidnění dopravy z něj přestěhuje celé autobusové nádraží, které na něm leží.

"To je hlavní myšlenka celé přestavby, tedy aby náměstí bylo místem setkávání a odpočinku. A ne jen místem nástupu a výstupu lidí z autobusů," komentoval místostarosta. Nové nádraží má být hotové koncem roku.

Ve Vranově nad Dyjí i Moravském Krumlově nabraly plánované opravy silnic několikaměsíční zpoždění.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz