Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava v Bučovicích dohnala skluz, díky počasí

  11:10aktualizováno  11:10
Dobrá zpráva pro řidiče i obyvatele Bučovic je, že výstavba kanalizace ve městě a oprava hlavního silničního tahu I/50 z Brna na Uherské Hradiště a na Slovensko již nemají skluz, a to i díky příznivému počasí.

Oprava kanalizace v Bučovicích způsobila komplikace v dopravě | foto: Monika TomáškováMF DNES

Je tady ovšem i méně příznivá informace. Zatím nikdo neuvažuje o tom, že by práce skončily dříve, aby byl provoz na bučovické silnici obnoven před stanoveným termínem. Stále tedy platí, že tudy auta znovu projedou na podzim příštího roku.

"Kanalizaci v bučovickém úseku padesátky již máme hotovou zhruba od září. Abychom práce urychlili, použili jsme v části u hasičské zbrojnice jinou, bezvýkopovou technologii," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Vladimír Kramář.

I čistička odpadních vod má už opravu za sebou. "Již několik dní je ve zkušebním provozu. Opravovaly se na ní některé části a doplňovalo vybavení tak, aby čištění bylo ještě účinnější," dodal Kramář.

Podle něj jsou již práce na kanalizaci v Bučovicích hotovy ze sedmdesáti až osmdesáti procent. V současné době se dělají v některých částech města přípojky. "Všechny by měly skončit v květnu," řekl.

Tříkilometrový úsek silnice v Bučovicích obnovuje firma Skanska DS a na jeho části od Slavkova u Brna až po náměstí se už rýsuje nová vozovka.

Zbývá jen asfalt

"V současné době jsou na stavbě průtahu v Bučovicích už hotovy všechny přeložky inženýrských sítí i zemní práce. Na polovině je již oprava silnice dokončena včetně obrubníků a zbývá tady už jen položit vrchní čtyřcentimetrovou vrstvu asfaltu," uvedl Leoš Verner ze Skansky DS.

Ani pak ale na tento úsek auta ještě nevjedou.

"Není zcela dokončen, ještě se na něm bude pracovat. Běžná doprava se sem zatím kvůli bezpečnosti pustit nemůže," vysvětlil Verner. Někteří kritici z řad obyvatel Bučovic však soudí, že kdyby Skanska DS pracovala na všech úsecích usilovněji, mohla být oprava silnice hotova dříve.

"Kdyby se pracovalo na všech úsecích současně, mohla by být už skoro hotová," soudí například Michal Novotný z Bučovic.

To však podle zástupců firmy není možné. "Staví se na etapy mimo jiné proto, aby se zachovala linková autobusová doprava a přístupové trasy pro obyvatele," vysvětlil Verner s tím, že v těchto dnech pracovníci dláždí chodníky, zejména u náměstí, a zpevňují svah před Vícemilicemi, kde rozšiřují opěrnou zeď. "Práce probíhají podle harmonogramu a termín dokončení stále platí," dodal.

Uzavírka přinesla problémy

Uzavřená "padesátka" dělá problémy obcím na Vyškovsku i na Hodonínsku, kudy vedou objížďky. Mnozí řidiči se už navíc snaží projet ulicemi Bučovic, přestože do města smí jen vozidla dopravní obsluhy. Tedy jen zdejší obyvatelé, lidé, kteří sem jedou za prací či do školy, nebo vozidla zásobování a místních firem.

Až do neúnosné míry narostl provoz zejména mezi Kloboučkami a Vícemilicemi, a proto tudy mohou od pátku projíždět jen autobusy a lidé, kterým k tomu vydá povolení bučovická radnice.

"Průjezd touto částí Bučovic jsme omezili i kvůli zimní údržbě. Vozovka je tady velmi úzká, v jedné části vede roklí, a pokud napadne sníh, nemohla by se udržovat," uvedl vedoucí odboru dopravy bučovické radnice Zdeněk Kolaja.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Najdete na iDNES.cz