Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava v Bučovicích dohnala skluz, díky počasí

  11:10aktualizováno  11:10
Dobrá zpráva pro řidiče i obyvatele Bučovic je, že výstavba kanalizace ve městě a oprava hlavního silničního tahu I/50 z Brna na Uherské Hradiště a na Slovensko již nemají skluz, a to i díky příznivému počasí.

Oprava kanalizace v Bučovicích způsobila komplikace v dopravě | foto: Monika TomáškováMF DNES

Je tady ovšem i méně příznivá informace. Zatím nikdo neuvažuje o tom, že by práce skončily dříve, aby byl provoz na bučovické silnici obnoven před stanoveným termínem. Stále tedy platí, že tudy auta znovu projedou na podzim příštího roku.

"Kanalizaci v bučovickém úseku padesátky již máme hotovou zhruba od září. Abychom práce urychlili, použili jsme v části u hasičské zbrojnice jinou, bezvýkopovou technologii," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Vladimír Kramář.

I čistička odpadních vod má už opravu za sebou. "Již několik dní je ve zkušebním provozu. Opravovaly se na ní některé části a doplňovalo vybavení tak, aby čištění bylo ještě účinnější," dodal Kramář.

Podle něj jsou již práce na kanalizaci v Bučovicích hotovy ze sedmdesáti až osmdesáti procent. V současné době se dělají v některých částech města přípojky. "Všechny by měly skončit v květnu," řekl.

Tříkilometrový úsek silnice v Bučovicích obnovuje firma Skanska DS a na jeho části od Slavkova u Brna až po náměstí se už rýsuje nová vozovka.

Zbývá jen asfalt

"V současné době jsou na stavbě průtahu v Bučovicích už hotovy všechny přeložky inženýrských sítí i zemní práce. Na polovině je již oprava silnice dokončena včetně obrubníků a zbývá tady už jen položit vrchní čtyřcentimetrovou vrstvu asfaltu," uvedl Leoš Verner ze Skansky DS.

Ani pak ale na tento úsek auta ještě nevjedou.

"Není zcela dokončen, ještě se na něm bude pracovat. Běžná doprava se sem zatím kvůli bezpečnosti pustit nemůže," vysvětlil Verner. Někteří kritici z řad obyvatel Bučovic však soudí, že kdyby Skanska DS pracovala na všech úsecích usilovněji, mohla být oprava silnice hotova dříve.

"Kdyby se pracovalo na všech úsecích současně, mohla by být už skoro hotová," soudí například Michal Novotný z Bučovic.

To však podle zástupců firmy není možné. "Staví se na etapy mimo jiné proto, aby se zachovala linková autobusová doprava a přístupové trasy pro obyvatele," vysvětlil Verner s tím, že v těchto dnech pracovníci dláždí chodníky, zejména u náměstí, a zpevňují svah před Vícemilicemi, kde rozšiřují opěrnou zeď. "Práce probíhají podle harmonogramu a termín dokončení stále platí," dodal.

Uzavírka přinesla problémy

Uzavřená "padesátka" dělá problémy obcím na Vyškovsku i na Hodonínsku, kudy vedou objížďky. Mnozí řidiči se už navíc snaží projet ulicemi Bučovic, přestože do města smí jen vozidla dopravní obsluhy. Tedy jen zdejší obyvatelé, lidé, kteří sem jedou za prací či do školy, nebo vozidla zásobování a místních firem.

Až do neúnosné míry narostl provoz zejména mezi Kloboučkami a Vícemilicemi, a proto tudy mohou od pátku projíždět jen autobusy a lidé, kterým k tomu vydá povolení bučovická radnice.

"Průjezd touto částí Bučovic jsme omezili i kvůli zimní údržbě. Vozovka je tady velmi úzká, v jedné části vede roklí, a pokud napadne sníh, nemohla by se udržovat," uvedl vedoucí odboru dopravy bučovické radnice Zdeněk Kolaja.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Najdete na iDNES.cz