Rekonstrukce vily Tugendhat - dva jeřáby přesunovaly několikatunový pásový stroj, který tam bude do zahrady instalovat geologické a gegrafické stabilizátory.

Rekonstrukce vily Tugendhat - dva jeřáby přesunovaly několikatunový pásový stroj, který tam bude do zahrady instalovat geologické a gegrafické stabilizátory. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Oprava vily Tugendhat se zřejmě prodraží o miliony

  • 3
Je to asi šest měsíců, co začala dlouho odkládaná dvouletá rekonstrukce pokladu brněnské architektury, vily Tugendhat. Dvakrát se už za tu dobu ve vile sešel mezinárodní sbor expertů, který nad pracemi vykonává odborný dozor. A doporučili změny, které projekt prodraží o patnáct milionů korun.

Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského by se tak náklady na opravu mohly z původních 146 milionů vyšplhat k téměř 160 milionů korunám. Přesné číslo je ale ještě těžké odhadnout.

"Bude třeba velmi šetrně asanovat všechny omítky. Je na nich hodně vrstev, které tam nepatří. Tam dojde ke zvýšení nákladů," vysvětlil náměstek Rychnovský.

Původní omítka zůstane zachována

"To navýšení, které hrozí, vychází ze složitější technologie čistění originálního povrchu," doplnil vedoucí architekt projektu na obnovu vily Marek Tichý.

"Takhle se podaří téměř dokonale očistit velké části původní omítky a fasáda se nebude muset přetírat kopií. V původním projektu jsme nepočítali s tím, že by to bylo možné," dodal Tichý, který při opravě vily dělá autorský dozor.

Prvotní restaurátorské práce ve vile Tugendhat (5. 3. 2010).Prvotní restauratorské práce ve vile Tugendhat.

Další změnou v projektu, kterou odborníci navrhli, je nebourat zahradní terasu, která má narušenou statiku a jsou v ní trhliny.

"Výstup z komise je, že lepší bude ji zachovat. Podle ní by se k opravě mělo přistupovat spíš šetrně a řešit ji injektáží. Návrh komise teď naši statici posuzují a bude se o tom rozhodovat," přiblížil závěry expertního sboru náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Peníze z Unie použít nesmějí

Město bude kvůli navýšení nákladů připravovat žádost o dotaci na úpravu omítek z takzvaného World monuments fund, neziskové organizace na záchranu historických památek.

Evropská Unie sice městu před časem přiznala větší dotační sumu, než za jakou Unistav slíbil vilu opravit, ale tyto peníze město použít nemůže.

"Tyto zákroky totiž nejsou součástí schváleného projektu," vysvětlil Rychnovský.

Chystá se tvrdší ochrana

Město zároveň chystá vytvoření speciálního ochranného pásma kolem vily Tugendhat. To má zabránit svéhlavým stavebním akcím na lukrativních zahradních pozemcích kolem vily, které by mohly památku UNESCO znehodnotit či dokonce vyřadit ze seznamu světového dědictví.

"Připravujeme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Brně písemné podklady," uvedla Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.

Prvotní restaurátorské práce ve vile Tugendhat (5. 3. 2010).

Projekt vily Tugendhat vytvořil v roce 1928 německý architekt Mies van der Rohe pro brněnského továrníka Fritze Tugendhata. Na seznam světového dědictví se vila dostala v roce 2001, roce 2004 Brno vypsalo soutěž o projektovou dokumentaci na opravu vily . Pak se opravy pět let odkládaly kvůli sporům architektů.

Teď už ale podle stavbyvedoucího Michala Maláska z firmy Unistav vše běží podle harmonogramu.

"V létě začneme vyměňovat střešní pláště a pláště teras, tedy tepelnou izolaci a izolaci proti vodě," doplnil.