Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava Vojenské nemocnice? To je stěhování z patra do patra

  17:15aktualizováno  17:15
Dětskou hru "škatulata, hejbejte se" připomíná dění v hlavní budově brněnské Vojenské nemocnice. Prochází totiž kompletní rekonstrukcí za plného provozu. Jedno poschodí po druhém je postupně třeba vyklidit, pacienty i ambulance přestěhovat, aby se do práce mohli pustit dělníci.

Vojenská nemocnice v Brně prochází rekonstrukcí | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Je to samozřejmě náročné hlavně organizačně. Musíme sestěhovat a přesunout vše tak, abychom nesnížili počet lůžek a zachovali veškerý provoz," podotkl náměstek ředitele nemocnice Tomáš Pešek.

Ocenil však i tolerantnost pacientů, kteří musí čas od času poslouchat nezaměnitelný zvuk sbíječek. "Pokud by bylo možné postupovat jinak, udělali bychom to. Ale počet interních lůžek v Brně je napjatý. Nemůžeme si dovolit některá dočasně zrušit pouze kvůli rekonstrukci," vysvětlil Pešek.

Základní podmínkou pro celkovou přeměnu hlavní budovy bylo postavení celého nového poschodí. Díky tomu je přesunování oddělení jednodušší. "Do nového pátého patra se v roce 2006 přestěhovala lůžková část psychiatrického oddělení a odborné ambulance oddělení interního. Rekonstrukce od toho okamžiku postupuje shora dolů," dodal náměstek ředitele.

Vše zbourali a zase postavili
Hotové už je čtvrté poschodí s lůžkovým oddělením interny a poschodí třetí. Dělníci v každém z nich vybourali vše až na nosné zdi a celé patro pak znovu postavili.

Díky tomu je v hlavní budově nemocnice konec se společnými toaletami a sprchami na patře. Oddělení přestěhovaná v novém mají příslušenství na každém pokoji. Proměna interiérů by měla skončit v příštím roce.

Vojenská nemocnice v Brně prochází rekonstrukcí

Zároveň se Vojenská nemocnice mění i zvenčí. Jednotlivá poschodí dostávají nová okna a fasádu hlavní budovy do Zábrdovické ulice dělníci postupně zateplují.

Nekonečná rekonstrukce
Stavební ruch v areálu nemocnice s 253 lůžky tím však do budoucna rozhodně nekončí. "Plánujeme strhnout prostřední budovu nemocnice, kde nyní sídlí neurologie, a na jejím místě postavit supermoderní pavilon. Tahle stavba totiž vznikla ve třicátých letech a už tehdy měla být pouze provizorní. Vše ale záleží na penězích," vysvětlil Tomáš Pešek.

Pouze odhadované náklady na likvidaci starého pavilonu totiž dosahují dvaceti milionů korun.

A vysoké částky už ve Vojenské nemocnici za úpravy, opravy a přestavby utratili v uplynulých letech. Historická barokní fasáda budovy v Lazaretské ulici má novou tvář už od roku 1999, rekonstrukcí prošla celá budova někdejšího kláštera.

Jen od roku 2005 až do současnosti se tu prostavělo asi 200 milionů korun. Součástí těchto investic byla i kompletní oprava střech klášterních budov, která přišla na 40 milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz