Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava „Zelňáku“ v Brně začne už letos, vánoční trhy však neohrozí

  17:48aktualizováno  17:48
Ještě před několika dny to vypadalo, že se oprava Zelného trhu v centru Brna kvůli průtahům s vypsáním zakázky odsune o jeden rok. Ve čtvrtek se ovšem všechny dotčené strany sešly a výsledkem je, že práce začnou ještě letos na podzim.

Vizualizace Zelného trhu v Brně | foto: atelier RAW

Dlouho očekávaná rekonstrukce se málem odložila kvůli dlouhému výběrovému řízení na stavební firmu. To podle náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) bude trvat minimálně tři čtvrtě roku. V tom případě by se ale začalo stavět až v říjnu, což se nelíbilo představitelům městské části Brno-střed.

Starostovi Liboru Šťástkovi (ODS) vadilo, že by práce narušily vánoční trhy, kvůli kterým už se ostatně jednou odkládala "Budeme hájit zájmy městské části, aby oprava trvala co nejkratší dobu a co nejméně ohrozila Vánoce na Zelňáku," podotkl před jednáním starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Nakonec se ale všichni aktéři dohodli jinak. "Plán opravy se neposouvá. Rekonstrukce se rozdělí do čtyř etap, tři z nich začnou na podzim. Ty se ale netýkají středu náměstí. Na zbývající centrální části u Parnasu se bude pracovat hned po skončení vánočních trhů," uvedl Šťástka.

Vánoce na Zelňáku se tak budou konat, i když kolem se bude stavět. "Pokud je možnost začít ještě letos, nechtěli jsme to brzdit," dodal Šťástka.

Při výběrovém řízení na hlavního dodavatele stavby bude podle něj prioritou kromě ceny také lhůta, za kterou bude firma schopná náměstí opravit. Právě vedení Brna-středu chce, aby se celá rekonstrukce odbyla za půl roku.

V té době se zelináři přesunou na nedaleké Moravské náměstí. Zpátky se vrátí do stánků, které budou mít jednotnou podobu. Celou opravu by ale ještě mohlo odložit, pokud by si firmy účastnící se výběrového řízení na jeho průběh stěžovaly.

Zdržení hrozí i opravě ulice Milady Horákové

Podobná situace je i v případě ulice Milady Horákové, jejíž opravě také hrozí odklad. Důležitá dopravní tepna, po které jezdí tramvaje, už nutně potřebuje důkladnou opravu. Na její dokončení jsou navíc navázané i rekonstrukce ulic Minská a Horova.

Radní teprve teď vypsali zakázku na opravu ulice Milady Horákové. "Podle informací od magistrátních úředníků potrvá deset měsíců, než takto vybereme zhotovitele. A to ještě při optimistickém scénáři," řekl Kotzian.

Podle něj novela zákona o veřejných zakázkách všechny kroky při výběru dodavatele neúměrně protáhla. Výtku, že tedy město mělo začít s přípravou zakázky dříve, Kotzian nebere.

"Nejsem si vědom prodlení ve vypisování zakázek. Jednou z podmínek je i zařazení do rozpočtu, který schválilo zastupitelstvo v polovině prosince," upozornil náměstek, že neuběhl ani měsíc a zakázka je vypsaná.

Advokátka Magdalena Vašinková z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský potvrdila, že novela zákona o veřejných zakázkách některé lhůty prodloužila. Výběr dodavatele se navíc může protáhnout i jinak. "Každý uchazeč, který je vyloučen, se může vyjádřit ve stanovené lhůtě, která činí minimálně patnáct dnů," uvedla.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz