Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Oprava „Zelňáku“ v Brně začne už letos, vánoční trhy však neohrozí

  17:48aktualizováno  17:48
Ještě před několika dny to vypadalo, že se oprava Zelného trhu v centru Brna kvůli průtahům s vypsáním zakázky odsune o jeden rok. Ve čtvrtek se ovšem všechny dotčené strany sešly a výsledkem je, že práce začnou ještě letos na podzim.

Vizualizace Zelného trhu v Brně | foto: atelier RAW

Dlouho očekávaná rekonstrukce se málem odložila kvůli dlouhému výběrovému řízení na stavební firmu. To podle náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) bude trvat minimálně tři čtvrtě roku. V tom případě by se ale začalo stavět až v říjnu, což se nelíbilo představitelům městské části Brno-střed.

Starostovi Liboru Šťástkovi (ODS) vadilo, že by práce narušily vánoční trhy, kvůli kterým už se ostatně jednou odkládala "Budeme hájit zájmy městské části, aby oprava trvala co nejkratší dobu a co nejméně ohrozila Vánoce na Zelňáku," podotkl před jednáním starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Nakonec se ale všichni aktéři dohodli jinak. "Plán opravy se neposouvá. Rekonstrukce se rozdělí do čtyř etap, tři z nich začnou na podzim. Ty se ale netýkají středu náměstí. Na zbývající centrální části u Parnasu se bude pracovat hned po skončení vánočních trhů," uvedl Šťástka.

Vánoce na Zelňáku se tak budou konat, i když kolem se bude stavět. "Pokud je možnost začít ještě letos, nechtěli jsme to brzdit," dodal Šťástka.

Při výběrovém řízení na hlavního dodavatele stavby bude podle něj prioritou kromě ceny také lhůta, za kterou bude firma schopná náměstí opravit. Právě vedení Brna-středu chce, aby se celá rekonstrukce odbyla za půl roku.

V té době se zelináři přesunou na nedaleké Moravské náměstí. Zpátky se vrátí do stánků, které budou mít jednotnou podobu. Celou opravu by ale ještě mohlo odložit, pokud by si firmy účastnící se výběrového řízení na jeho průběh stěžovaly.

Zdržení hrozí i opravě ulice Milady Horákové

Podobná situace je i v případě ulice Milady Horákové, jejíž opravě také hrozí odklad. Důležitá dopravní tepna, po které jezdí tramvaje, už nutně potřebuje důkladnou opravu. Na její dokončení jsou navíc navázané i rekonstrukce ulic Minská a Horova.

Radní teprve teď vypsali zakázku na opravu ulice Milady Horákové. "Podle informací od magistrátních úředníků potrvá deset měsíců, než takto vybereme zhotovitele. A to ještě při optimistickém scénáři," řekl Kotzian.

Podle něj novela zákona o veřejných zakázkách všechny kroky při výběru dodavatele neúměrně protáhla. Výtku, že tedy město mělo začít s přípravou zakázky dříve, Kotzian nebere.

"Nejsem si vědom prodlení ve vypisování zakázek. Jednou z podmínek je i zařazení do rozpočtu, který schválilo zastupitelstvo v polovině prosince," upozornil náměstek, že neuběhl ani měsíc a zakázka je vypsaná.

Advokátka Magdalena Vašinková z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský potvrdila, že novela zákona o veřejných zakázkách některé lhůty prodloužila. Výběr dodavatele se navíc může protáhnout i jinak. "Každý uchazeč, který je vyloučen, se může vyjádřit ve stanovené lhůtě, která činí minimálně patnáct dnů," uvedla.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou...

Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon...

Brno jako Dubaj? Radní chtějí mít ve městě bez sněhu krytou sjezdovku

(ilustrační snímek)

Mohla by být v Brně sjezdovka, i když po většinu zimy ve městě není vůbec sníh? Žádný problém, řekli si brněnští radní...

Najdete na iDNES.cz